زلزله در مناظره

کرمانشاه- ایرنا- مناظره صادق زیباکلام چهره سیاسی اصلاح طلب و محمدحسن قدیری ابیانه از چهره‌های اصولگرا در کرمانشاه با پرسش دانشجویان در رابطه با زلزله به حاشیه رفت.

به گزارش ایرنا، مناظره این ۲ استاد دانشگاه ساعت ۲۱ تا ۲۳ دوشنبه شب به میزبانی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در محل سالن همایش های بیمارستان امام رضا (ع) برگزار شد.

در بخش پرسش و پاسخ دانشجویان، چندین نفر از دانشجویان از صادق زیباکلام در رابطه با زلزله کرمانشاه و پول‌هایی که در آن مدت مردم برای کمک به زلزله زدگان به حساب وی واریز کرده بودند، سوءال پرسیدند.

در ابتدا زیباکلام از پاسخ به سوال دانشجویان در رابطه با این موضوع به دلیل همخوان نبودن با موضوع برنامه سرباز زد و با لحنی طنزآلود گفت: «پول های زلزله زدگان را خوردم و یک آب هم روش».

پس از تکرار این سوءال ها مجری برنامه نیز که خود را یک زلزله زده معرفی کرد، خواهان پاسخگویی زیباکلام در رابطه با این موضوع شد که زیباکلام در پاسخ گفت: من تاکنون ۳۰ گزارش مختلف در رابطه با زلزله کرمانشاه منتشر کرده ام که اشخاصی که امروز این حرف ها را می زنند حتی یک خط از این گزارش ها را نخوانده‌اند.

وی افزود: سال گذشته پس از اینکه آقای منتظری دادستان کل کشور گفتند سرنوشت پول هایی که سلبریتی ها جمع کردند معلوم نیست من را به دادستانی دعوت کردند تا در رابطه با پول ها توضیح دهم.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: پس از آن نیز پلیس آگاهی تحقیق و تفحص را آغاز کرد و چند هیات نیز برای بررسی وضعیت خرج کرد پول‌ها به سرپل‌ذهاب رفتند که در نهایت به رفع اتهام از من منجر شد.

زیباکلام با بیان اینکه اگر یک ریال از پول‌های زلزله زدگان هدر می رفت، رهایم نمی کردند، گفت: تمام نگرانی کسانی که چنین موضوعاتی را مطرح کردند این بود که چرا مردم به ما اعتماد کردند؛ باید به آنها گفت که شما هم باید طوری رفتار می کردید که مردم به شما هم اعتماد کنند.

در میان جمعیت فردی برخواست و با لحنی تند و فریاد زنان عملکرد زیباکلام را در رابطه با موضع گیری هایش در قبال آمریکا مورد انتقاد قرار دارد.

مسوولان دانشگاه پس از مدتی به سراغ آن رفتند و از تریبون نیز خطاب به این فرد گفته شد که شما معلوم نیست از کجا آمده اید و از دانشجویان دانشگاه نیستید لطفا نظم جلسه را به هم نزنید.

صادق زیباکلام در پاسخ به این فرد گفت: ۳۶۵ روز سال تریبون صدا و سیما در اختیار شما قرار دارد لطفا اجازه دهید در این اینجا ما صحبت کنیم.

قدیری ابیانه بلافاصله پس از این صحبت ها واکنش نشان داد و گفت: رسانه های عربی و بیگانه مثل بی بی سی فارسی و صدای آمریکا و ایران اینترنشنال دائم در اختیار آقای زیباکلام است.

در این مناظره مجری برنامه از هر ۲ میهمان در رابطه با دلیل مطرح کردن شعار مرگ بر آمریکا سوءال پرسید که صادق زیباکلام از این شعار انتقاد و قدیری ابیانه از آن دفاع کرد.

زیباکلام گفت: آمریکا و تمام کشورهای جهان به دنبال منافع ملی خود هستند و ما براساس این دلیل نمی توانیم مرگ بر آمریکا بگوییم.

وی افزود: آمریکاستیزی امروز به هویت یک جریان رادیکال در جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است که اگر آن را از این جریان بگیریم چیزی برای عرضه کردن نخواهد داشت.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه آمریکا ظلم بسیاری علیه مردم ایران کرده است، اظهارداشت: از پیش از انقلاب تاکنون کیفرخواست بسیاری علیه آمریکا تهیه شده که بعضابا تحریف همراه است.

زیباکلام با بیان اینکه ما معتقدیم آمریکا تا لحظه آخر از محمدرضا پهلوی حمایت کرد، توضیح داد: محمدرضا پهلوی در دوران انقلاب معتقد بود که اینها همه برنامه آمریکایی‌ها و انگلیسی ها برای سرنگون کردن وی است؛ شاه می گفت من تا زمانی که در اوپک گفتم از این روز به بعد نمی توانید نفت ایران را ببرید، متحد غربی ها بودم اما از آن روز به بعد چرغ سبز دوستی غربی ها به چراغ قرمز دشمنی علیه ایران تبدیل شد.

وی از صنایع ایجاد شده در کشور پیش از انقلاب دفاع کرد و گفت: اگر صنایعی که پیش از انقلاب ایجاد شد خوب نبودند چرا بعد از انقلاب آنها را تعطیل نکردیم و به همان راه ادامه دادیم.

قدیری ابیانه نیز در این بخش گفت: آمریکا پیش از انقلاب به شاه تسلیحات نظامی داد تا در مقابل روسیه بایستد و از منافع آمریکا دفاع کند؛ امروز هم آمریکایی ها در کشورهای منطقه داعش و طالبان را ایجاد می کنند و بعد به بهانه مبارزه با آنها منافع کشورها را غارت می کنند.

وی مدیران زمان پهلوی را وابسته و فاسد خطاب کرد و اظهار داشت: برای شاه مردم ایران مردم حقیری بودند و باور نمی‌کرد مردم خودشان وارد میدان شوند، به همین دلیل انقلاب ایران را به دیگران نسبت می داد.

این استاد علوم سیاسی با بیان اینکه نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه بانفوذی که استکبارگران دارند، متفاوت است، ادامه داد: امروز آمریکا بدهکارترین کشور جهان است و قدرت آن روبه افول می رود، از این رو برای جلوگیری از افول خود دست به تاراج منافع ملت ها می زند.

قدیری ابیانه با تاکید بر اینکه استکبارستیزی ما ناشی از دشمن شناسی است، یادآور شد: ما بعد از انقلاب به امریکا فرصت ترمیم دادیم اما اسناد لانه جاسوسی نشان می دهد که آمریکایی ها به دنبال تفکیک ایران بودند و برخلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران عمل کردند.

وی با تاکید بر اینکه می‌گویم آمریکا حق ندارد در امور داخلی ایران دخالت و برای ما مشکل ایجا کند، گفت: امروز آمریکا از تروریست ها و دشمنان ایران حمایت می کند و به کسانی که علیه ملت ایران اقدام می کنند پناه می دهد.

اخبار مرتبط