۲۱ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۶
کد خبرنگار: 866
کد خبر: 83551430
۰ نفر

برچسب‌ها

کاهش ۷۴ درصد بارش‌های سال زراعی در یزد

یزد - ایرنا - بارندگی‌ها در ۵۰ روز ابتدایی سال جاری آبی ( مهر تا ۱۹ آبان ماه ) در استان یزد بیانگر آن است که در میزان بارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد کاهش ۷۴ درصد هستیم.

در این مدت میانگین بارش های کشور ۲۳.۱ میلیمتر گزارش شد که یزد با ۱.۶ میلیمتر ، کمترین میزان بارندگی ها را همچون یک سال گذشته تجربه کرد  و سپس خراسان جنوبی ، بوشهر و کرمان با ۴.۲ ، ۴.۸ و ۶.۳ میلیمتر بارندگی داشتند.
بیشترین کاهش بارندگی‌ها در ۵۰ روز گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل با منفی ۹۳.۴ ، منفی ۷۵.۸ و منفی ۷۴.۸ درصد به ترتیب به استان های بوشهر ، خوزستان و یزد تعلق دارد.
اما در همین مدت بیشترین افزایش بارش ها نسبت به مدت مشابه سال قبل هم مربوط به سیستان و بلوچستان با ۵۷۶.۳ درصد ، هرمزگان با ۲۶۳ و قزوین با ۹۷.۵ درصد بوده است.
در مقایسه با بارش های بلندمدت نیز بیشترین کاهش در استان های آذربایجان غربی با منفی ۵۲.۵ ، یزد منفی ۵۰.۶ و بوشهر منفی ۵۰.۲ درصد و بیشترین افزایش در استا نها هرمزگان با ۵۷۵.۱ درصد ، سیستان و بلوچستان با ۳۸۸.۹ و تهران با ۱۱۸.۴ درصد گزارش شده است.
تاکنون بیشترین میزان بارندگی ها در استان های گیلان با ۱۵۰.۵ ، مازندران با ۱۴۶.۶ و در البرز با ۷۲.۹ میلیمتر بود با این حال بارندگی ها در ۲ استان اول و دوم نسبت به مدت مشابه سال قبل ، به ترتیب منفی ۴۲.۳ و منفی ۲۱درصد کاهش بارندگی داشتند ولی در هر ۲ استان نسبت به بلندمدت ۱۵.۴ و ۴۸.۷ درصد افزایش بارش داشته اند.
بر اساس اعلام مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور ، بالاترین خشکسالی شدید در مهرماه در استان یزد با ۶.۶ درصد و خشکسالی شدید با ۱.۱ درصد گزارش شده که امیدواریم در ماه های آینده با بارندگی های مستمر ، مشکلات این بخش حل شود.
بر اساس این گزارش ، مجموع درصدهای خشکسالی در مهرماه با ۸۴.۳ درصد مربوط به یزد و سپس کرمان با ۷۰.۹ درصد بود و این در حالی است که میانگین کشوری ۳۶.۱ درصد است.

 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =