وزیر خارجه مکزیک: مسئول حفاظت از مورالس هستیم

تهران-ایرنا- وزیر خارجه مکزیک ضمن تایید عزیمت «اوو مورالس» به این کشور اعلام کرد که با هدف تامین امنیت رئیس‌جمهوری پیشین بولیوی هواپیمای مکزیکی مامور انتقال مورالس شد.

به گزارش خبرگزاری پرنسالاتینا، مارسلو ابرارد  که شخصا برای استقبال از مورالس به فرودگاه رفته بود، در صفحه توییترش نوشت: یک هواپیمای نیروی هوایی مکزیک پیش تر برای انتقال مورالس وارد بولیوی شد و او نیز سوار بر این هواپیما شد. ابرارد تاکید کرد که مورلس از ان پس تحت حفاظت دولت مکزیک قرار دارد.

این اظهارات وزیر خارجه مکزیک در حالی منتشر شده است که مورالس پیش از ترک کشورش، قول داد که بزودی با انرژی و قدرت بیشتری بازگردد.

وزیر خارجه مکزیک همچنین در صفحه توییترش عکسی را از حضور مورالس در هواپیمای مکزیکی منتشر کرد که وی پرچم مکزیک را در دست دارد.

ابرارد عنوان کرد که زندگی رئیس جمهوری پیشین بولیوی در خطر قرار داشته و به همین دلیل به وی پناهندگی اعطا شد.

پس از انتخابات ریاست جمهوری بیستم اکتبر (۲۸ مهر) بولیوی، اپوزیسیون مدعی تقلب در انتخابات شد و درگیری‌های خشونت‌آمیزی رخ داد. پس از آنکه «سازمان کشورهای آمریکایی» (OAS) روز یکشنبه گزارشی درباره تقلب در جریان انتخابات ارائه کرد، ارتش بولیوی خواستار کناره‌گیری مورالس شد و در نهایت، وی استعفایش را اعلام کرد.

به دنبال استعفای مورالس و کناره‌گیری شمار زیادی از معاونان و متحدان وی در دولت و پارلمان، تلاش‌ها برای تعیین رئیس جمهوری موقت آغاز شده است. بر اساس قانون اساسی بولیوی «آدریانا سالواتیرا» رئیس سنا می‌توانست جانشین مورالس شود اما او نیز یکشنبه استعفا کرد. از این رو، «ژانین آنز» معاون دوم سنای بولیوی گفته که وی آماده است کنترل کشور را در دست بگیرد.
او که طبق قانون اساسی امکان ریاست جمهوری را دارد، با چشمانی گریان اظهار کرد که سنا روز سه‌شنبه جلسه‌ای تشکیل خواهد داد. او از اعضای پارلمانی «حزب جنبش سوسیالیسم» وابسته به مورالس خواست تا در این جلسه شرکت کرده و راه‌ حلی طبق قانون اساسی یافته و رئیس جمهوری موقت را تعیین کنند.
استعفای مورالس باید رسماً به تأیید «مجمع قانونگذاری» که متشکل از اعضای سنا و مجلس نمایندگان است، برسد

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha