دستور کار پکن برای مذاکرات آتی احزاب افغانستانی

تهران- ایرنا- سخنگوی وارت خارجه چین اعلام کرد،‌ دولت این کشور از روند آشتی و صلح تحت هدایت و مدیریت افغانستان حمایت می کند و در همین راستا ضمن حفظ ارتباط با همه احزاب و گروه های داخلی این کشور، دستور کاری را برای مذاکرات آتی این گروهها در پکن در نظر گرفته است.

به گزارش شبکه طلوع، "جنگ شوانگ" گفت، چین از روند آشتی و صلح تحت هدایت و مدیریت افغانستان و مذاکره سازنده بین همه احزاب ذینفع، از دولت تا طالبان، قاطعانه حمایت می کند.

وی افزود، چین می خواهد دستور کاری برای مذاکره و تبادل نظر بین احزاب ذینفع در مساله افغانستان ارایه دهد و بر مبنای احترام به خواسته های همه احزاب ذینفع به پیشرفت روند آشتی و صلح  کمک کند.

انتظار می رود نشست چین 21 نوامبر(30 آبان) در پکن برگزار شود. این نشست که قرار بود 29 تا 30 اکتبر(7 تا 8 آبان) برگزار شود،‌ به درخواست دولت افغانستان به تعویق افتاد.
طالبان اعلام کرد، دولت چین از آنها برای شرکت در این نشست دعوت کرد و نمایندگان این گروه به ریاست "ملا عبدالغنی برادر"، از رهبران ارشد طالبان، در این نشست شرکت خواهند کرد.

اسماعیل خان،‌ سیاستمدار و عضو حزب جمعیت اسلامی افغانستان، دوشنبه به شبکه طلوع افغانستان گفت،‌ ترکیب فهرست 25 نماینده(شامل 7 نماینده دولت و 18 نماینده احزاب سیاسی) هنوز نهایی نشده است. 

در همین حال، "وحید عمر"، مشاور ارشد امور عمومی و راهبردی رئیس جمهوری افغانستان، پنجشنبه پیش گفت، دولت فهرست نهایی شده شرکت کنندگان را تهیه کرده است که با وجود اختصار ،‌ معرف دولت و همه افغان هاست.

برخی مقامات افغان نیز می گویند،‌ این فهرست در اختیار دولت چین گذاشته شده است.

اسماعیل خان با بیان این نکته که نشست بین افغان ها در چین مهم تر از نشستی است که پیشتر در مسکو برگزار شد و مذاکرات بین الافغانی نبود،‌ افزود، گرچه در نشست چین هیچ تصمیمی گرفته نخواهد شد اما، می تواند دستور کاری برای نشست های آتی ارایه دهد.

از سوی دیگر،‌"سید اکبر آقا"، از فرماندهان سابق طالبان، که به تازگی در قطر با طالبان دیدار کرد، گفت، طالبان می خواهد در چنین نشست هایی که با حضور نمایندگان دولت و شخصیت های سیاسی ذی‌نفوذ شرکت کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =