۲۱ آبان ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۹
کد خبرنگار: 2062
کد خبر: 83551361
۰ نفر

برچسب‌ها

مکانیزاسیون کشاورزی در خراسان رضوی افزایش یافت

مشهد- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: سطح مکانیزاسیون بخش کشاورزی در این استان امسال به ۱.۸ اسب بخار در هر هکتار افزایش پیدا کرده است.

محمدرضا اورانی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سطح مکانیزاسیون بخش کشاورزی در سال ۱۳۹۲ معادل ۱.۲ اسب بخار در هکتار بود که با توجه ویژه دولت تدبیر و امید این سطح هم اکنون در استان به ۱.۸ اسب بخار رسیده است.

وی اظهار داشت: مکانیزاسیون در بخش‌های مختلف کشاورزی با ایجاد خط اعتباری توسط دولت تدبیر و امید از سال ۹۲ مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه پارسال ۸۲۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات از محل خط اعتباری مکانیزاسیون استان در این بخش پرداخت شد گفت: امسال نیز معادل یک هزار و ۲۳۴ میلیارد ریال تسهیلات برای این منظور در نظر گرفته شده است.

رییس جهاد کشاورزی خراسان رضوی افزود: افزایش کمیت، کیفیت و راندمان محصولات تولیدی با توسعه و تجهیز مکانیزاسیون محقق می‌شود که این امر نیز موجب کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمد کشاورزان می‌گردد.

در آغاز کار دولت تدبیر و امید ۲۸ درصد سطح کشت غلات خراسان رضوی مکانیزه بود که این رقم هم اکنون از ۵۵ درصد نیز عبور کرده و  در حال افزایش است.
در کاشت دستی یک هکتار گندم باید ۳۳۰ تا ۳۴۰ کیلو گرم بذر پاشیده شود که این مقدار با استفاده از دستگاه و به صورت مکانیزه ۲۲۰ کیلو گرم بذر در هر هکتار است و این به معنای صرفه جویی ۱۰۰ کیلوگرم گندم در هر هکتار است.

سالانه برای تولید هشت میلیون تن انواع محصولات باغی، زراعی و دامی در خراسان رضوی یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین زیر کشت ۸۳ نوع محصول می‌رود. بخش کشاورزی ۲۸ درصد اشتغال و ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =