رایزنی نخست وزیر سودان برای رهایی از تحریم آمریکا  در بروکسل

تهران - ایرنا - رئیس دولت جدید سودان در تلاش برای برون رفت از بحران سیاسی و اقتصادی ناشی از تحریم های ظالمانه سیاسی و اقتصادی آمریکا، مجبور شد به اتحادیه اروپا تمسک جوید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عبدالله حمدوک نخست وزیر دولت انتقالی سودان که کشورش چند سالی است همراه چند کشور دیگر جهان در فهرست دولت های حامی تروریسم قرار گرفته و تحت تحریم های ظالمانه آمریکا قرار دارد، عصر دوشنبه در بروکسل مقر سیاسی و پارلمانی اتحادیه اروپا و پایتخت بلژیک از اروپائیان خواست برای برون رفت از بحران ناشی از این تحریم ها اقدامی صورت دهند.

وی که به دعوت فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای شرکت در نشست این اتحادیه به بروکسل رفته است با اشاره به اینکه کشورش به دنبال همکاری با جامعه بین‌الملل است، گفت: "خارطوم در پی مشارکت راهبری با اتحادیه اروپا، از این اتحادیه می‌خواهد از حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم حمایت کرده و امیدوار است آنها بتوانند از مردم و دولت جدید سودان در دوره جدید حمایت کنند.

حمدوک خروج کشورش از انزوای بین المللی و حذف نام این کشور از فهرست تروریسم و تحقق صلح فراگیر را از بزرگ ترین چالش‌های دولت خود توصیف کرد و گفت: "دولت جدید سودان در عین حال با چالش‌های مربوط به اصلاح سازمان‌های دولتی نیز مواجه هست و از آنجایی که هیچ کشوری بدون اهمیت دادن به منابع انسانی خود پیشرفت نمی‌کند، دولت موقت سودان تلاش می کند با حمایت از جوانان و تامین آینده آنها، از روند مهاجرت آنها به خارج به ویژه به اروپا بکاهد".

وی سودان امروز را میراث دار ۳۰ سال سوء مدیریت و بحران های اقتصادی دوره عمر البشیر رئیس جمهوری مخلوع این کشور خواند و اظهار داشت: به همین دلیل دولت جدید تلاش می کند کشور را در مسیر صحیح پویایی اقتصادی قرار داده و برای تحقق استقرار قانون و عدالت می کوشد از نقش عادلانه زنان در عرصه سیاسی و قضایی غفلت نکند.

نخست وزیر دولت انتقالی سودان همچنین در دیدار با اقلیت سودانی تبار ساکن بروکسل، حل بحران اقتصادی بعد از بحران سیاسی را از اولویت دوم دولتش ارزیابی کرد و گفت: "چنانچه بتوانیم  نظام اقتصادی را با حکمت و درایت اداره کنیم می‌توانیم از سد بحران ها گذشته و برای بازسازی خدمات مدنی و تحقق عدالت اجتماعی تلاش کنیم".

عمر البشیر، چند ماه پیش پس از گذشت ۳۰ سال حکومت و به دنبال اعتراضات گسترده مردمی به نابسامانی اوضاع اقتصادی، توسط ارتش سودان عزل شد و اکنون بنا به اتهاماتی از جمله فساد مالی در زندان بسر می‌برد.

بعد از خلع او بود که دوره انتقالی به مدت ۳۹ ماه از ۲۱ اوت (۳۰ مرداد) در سودان آغاز شد و قرار است طی این دوره علاوه بر برگزاری انتخابات، قدرت میان شورای نظامی و گروه‌های آزادی و تغییر تقسیم شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =