۲۱ آبان ۱۳۹۸،‏ ۰:۳۰
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83551126
۰ نفر

برچسب‌ها

زد و بند دو حزب جدایی طلب انگلیس برای پیشبرد برگزیت

لندن- ایرنا- رهبر حزب اصلی حامی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام کرد که در حوزه‌های انتخابیه متعلق به حزب حاکم محافظه کار در انتخابات ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) دخالت نخواهد کرد تا کرسی‌های پارلمان از سوی طرفداران برگزیت تصاحب شود.

«نایجل فاراژ» که در شهر هارتل‌پول سخن می‌گفت، افزود: نامزدهای پیشنهادی حزب او تلاش خواهند کرد تا کرسی‌های پارلمان را از دست سایر احزاب سیاسی مخالف برگزیت به ویژه حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» خارج کنند. او خط قرمز کارزارهای تبلیغاتی حزب برگزیت را  ۳۱۷ حوزه‌ای معرفی کرد که حزب محافظه‌کار در انتخابات سراسری سال ۲۰۱۷ موفق به کسب پیروزی شد.

رهبر دست راستی حزب برگزیت که خود در انتخابات پیش‌رو نامزد نشده است، تصمیم اخیر خود را به آنچه «تغییر چشمگیر» موضع نخست وزیر انگلیس بر سر چگونگی اجرای برگزیت خواند، نسبت داد. «بوریس جانسون» بتازگی با تمدید دوره گذار، در جریان آنکه انگلیس به رغم اجرای برگزیت تابع قوانین اتحادیه اروپاست، مخالفت کرده است.

همزمان نخست وزیر انگلیس در اظهار نظری از تصمیم رهبر حزب برگزیت، استقبال و آن را گامی در راستای شناسایی این واقعیت توصیف کرد که تنها حزب محافظه کار قادر به اجرای برگزیت خواهد بود.

فاراژ که از دوستان نزدیک «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به شمار می رود، پیشتر این پیشنهاد را مطرح کرده اما نخست وزیر انگلیس هرگونه ائتلاف با سایر احزاب سیاسی را رد و آن را خطری در مسیر به قدرت رسیدن جرمی کوربین خوانده بود.

نتایج بیشتر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که هیچ‌ یک از دو حزب اصلی محافظه‌کار و کارگر قادر به کسب مطلق کرسی‌های پارلمان نیستند. بر همین اساس احزاب کوچک به صورت غیر علنی به دنبال جلب حمایت احزاب اصلی برای تشکیل دولت ائتلافی هستند.

از هفته گذشته احزابی چون لیبرال دمکرات و حزب ملی اسکاتلند به ائتلاف با حزب کارگر و حزب تازه تأسیس برگزیت نیز به ائتلاف با حزب حاکم محافظه کار چراغ سبز نشان داده اند.

«نایجل فاراژ» امروز گفت: در واقع ما با حزب محافظه‌کار اتحاد خروج [از اتحادیه اروپا] را تشکیل دادیم؛ فقط اینکه این اقدام به صورت یکجانبه صورت گرفته است.

انتخابات عمومی انگلیس که سومین انتخابات پس از رأی مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا به شمار می‌رود، قرار است ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) برگزار شود و حزب پیروز، سکان دولت این کشور را به مدت پنج سال در دست خواهد گرفت. به گفته ناظران، انتخابات پیش رو بعد از سال ۱۹۲۳ یکی از پیچیده ترین انتخابات تاریخ انگلیس است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =