همراهی ۷۰ شرکت دانش بنیان در سفر معاون علمی ‌رییس‌جمهوری به چین

تهران -ایرنا- «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در راس هیاتی علمی، فناوری متشکل از ۷۰ شرکت دانش‌بنیان به چین سفر کرده تا توسعه همکاری شرکت‌های دانش‌ بنیان و خلاق میان دو کشور را شتاب بخشد.

 به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، «پرویز کرمی» مشاور معاون علمی رییس جمهوری که در این سفر هیات ایرانی را همراهی می‌کند با اعلام این مطلب،‌ افزود: دکتر ستاری به دعوت رسمی وزیر علوم چین به این کشور سفر می کند و  مدیران ۷۰ شرکت دانش بنیان، فناور و خلاق نیز وی را همراهی می کنند و تعاملات علمی و فناورانه خود را با شرکت‌های چینی گسترش می دهند.

به گفته وی،‌ معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این سفر همچنین دیدارهایی با مقامات علمی و فناوری کشور چین خواهد داشت.
وی همچنین درباره حوزه فعالیت شرکت‌های فناور هیات همراه این سفر افزود: فناوری اطلاعات، سلول‌های بنیادی، تجهیزات و ماشین آلات صنعتی، مواد پیشرفته و حوزه سلامت زمینه فعالیت شرکت‌های دانش‌ بنیانی هستند که عازم جمهوری خلق چین شده‌اند.
** برگزاری نشست‌های تجاری و فناوری در دو شهر مختلف
دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری افزود:  این هیات در دو نشست تجاری و فناوری در شهرهای شانگهای و شنزن با هدف یافتن سرمایه‌گذار یا شریک تجاری چینی و گسترش زمینه فعالیت‌های دانش‌بنیان شرکت می کند.
به گفته وی، نخستین نشست شرکت‌های دانش بنیان  امروز۲۰ آبان ماه در شهر شانگهای و دومین نشست ۲۲ آبان ماه در شهر شنزن برگزار می‌شود.
وی، درباره اهمیت برگزاری این نشست‌ها در این دو شهر نیز گفت:، شهر شانگهای علاوه بر پرجمعیت ترین شهر جمهوری خلق چین و جهان، مرکز اقتصادی جهانی نیز به شمار می‌رود که پرترددترین بندر کانتینر دنیا هم به‌حساب می‌آید. شهر شنزن هم، قطب فناوری اطلاعات، ارتباطات و الکترونیک کشور چین است.

* بازدید از نمایشگاه فناوری‌های پیشرفته چین
وی گفت: هیات بلندپایه علمی، فناوری و دانش بنیانی ایران در بخش دیگری از این سفر، از بیست و یکمین نمایشگاه «فناوری‌های پیشرفته چین» بازدید می‌کنند.
کرمی درباره این بازدید نیز بیان ‌کرد: البته از میان ۷۰ شرکت دانش بنیانی که این هیات را همراهی می‌کنند ۱۰ شرکت فناور در پنجمین پاویون جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه حضور دارند و دستاورهای خود را در آن، نمایش می‌دهند. همچنین معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در افتتاحیه این رویداد سخنرانی می‌کند.
وی درباره این رویداد گفت: نمایشگاه فناوری‌های پیشرفته چین در شهر شنزن برگزار می‌شود. این نمایشگاه بزرگترین نمایشگاه علمی و فناوری است که شرکت کنندگان، دستاوردها و نوآوری‌های خود در حوزه‌های انرژی‌های جدید، نسل جدید فناوری اطلاعات، زیست فناوری و حفاظت از محیط زیست را ارائه می‌دهند. این رویداد در سال‌های اخیر، با پیشرفت خود به یکی از مهمترین رویدادهای فناوری در جهان تبدیل شده است.
* بازدید از پارک صنعتی سوژو
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه به دیگر برنامه‌های این هیات ایرانی اشاره کرد و افزود: ۲۱ آبان ماه هیات ایرانی به شهر سوژو می‌رود تا از پارک صنعتی در این شهر بازدید کند. پارک صنعتی سوژو به عنوان یکی از حرکت‌های بزرگ فناورانه این کشور از ۱۷ سال پیش با مشارکت سنگاپور راه اندازی شده، این پارک از منطقه‌های فناوری متعدد همچون نانوفناوری، زیست فناوری و فناوری اطلاعات و ارتباطات تشکیل شده است.
وی همچنین بیان ‌کرد: این هیات ایرانی، از پایگاه صادراتی ایران و شرکت‌های دانش بنیان ایرانی حاضر در این پارک که زیرساخت‌های آن با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده نیز دیدن می‌کنند.

کرمی هدف از این سفر را کمک به توسعه صادرات شرکت‌های دانش بنیان،  فناور و خلاق ایران به چین و ایجاد زمینه تبادل فناوری در سطح بنگاه‌های دو طرف ‌عنوان کرد و گفت: در این سفر چندین تفاهم نامه همکاری نیز میان شرکت‌های دو کشور منعقد می‌شود.
بر اساس این گزارش، مردادماه امسال «سونگ تائو» وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین به همراهی هیاتی از فعالان عرصه علم و فناوری این کشور به ایران سفر و با «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد. او در این سفر ابراز کرده بود که «متوجه شدم ایران نه تنها صادر کننده نفت و گاز است، بلکه در حوزه علم و فناوری نیز پیشرفته است.با وجود تحولات بین المللی و چالش‌ها، اما اراده چین برای توسعه روابط با ایران تغییر نکرده و در شرایط فعلی از توسعه بیشتر روابط با ایران استقبال ‌می‌کنیم.»

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha