آژانس به راستی آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد

لندن – ایرنا – آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که به راستی آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد.

«کرنل فروتا» مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی در این گزارش گفت: این سازمان سال گذشته به راستی آزمایی و نظارت بر اجرای تعهدات هسته ای ایران در چارچوب برجام ادامه داده است.
وی ادامه داد: آژانس به امر اطلاع رسانی برای شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره تحولات مربوط به پایبندی ایران به تعهداتش در برجام از جمله نصب یک سانتریفیوژ پیشرفته جدید و فعالیت‌های مرتبط با غنی سازی ادامه داده است.  
فروتا سپس عنوان کرد که هم اکنون شورای حکام را نسبت به از سرگیری غنی سازی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای فردو مطلع کردم.  
مدیرکل موقت آژانس اضافه کرد: در نشست هفته گذشته شورای حکام، اعضاء را از کامل بودن اعلامیه های پادمانی ایران طبق توافق‌های پادمانی و پرتوکل الحاقی آگاه ساختم.
وی افزود: اینک مهم است که ایران به سوالات آژانس به طور اساسی و قابل قبول درباره یک مکان پاسخ دهد.  
فروتا ادامه داد:‌ امیدوارم پس از نشست هفته گذشته شورای حکام، تعامل اساسی از سوی ایران به روشن شدن تمامی ابعاد این مساله منجر شود.
مدیرکل موقت آژانس تصریح کرد که این سازمان به راستی آزمایی درباره عدم انحراف مواد اظهارشده توسط ایران طبق توافق پادمانی ادامه دهد. همچنین ارزیابی ها درباره فقدان مواد و فعالیت‌های اظهار نشده در ایران ادامه می یابد.
در همین پیوند «کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، گفت: برابر این گزارش، فعالیت های راستی آزمایی آژانس درخصوص برجام از ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ تاکنون ادامه دارد.  
این گزارش همچنین می افزاید که ایران غنی سازی یو اف ۶ را در فردو آغاز کرده و سطح غنی سازی ایران نیز به ۴.۵ درصد رسیده است. میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران نیز تا تاریخ ۳ نوامبر، ۳۷۲.۳ کیلوگرم اعلام شده است.
سفیر کشورمان افزود: گزارش آژانس، همچنین اذعان می دارد که ایران سانتریفیوژهای جدید را نیز برابر اعلام اخیر خود نصب کرده است.  
نماینده دائم کشورمان همچنین گفت این گزارش اذعان کرد که آژانس به اماکن مورد نیاز دسترسی دارد، ایران به اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی ادامه می دهد، و راستی آزمایی عدم انحراف مواد و فعالیت های اظهارشده در ایران، ادامه دارد.
آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون در ۱۶ گزارشی که بعد از اجرای برجام ارائه کرده، پایندی ایران به این توافق را تایید کرده است؛ ‌ هرچند که آمریکا اردیبهشت‌ماه سال گذشته با وجود تلاش‌های طرف‌های برجام، از این توافق خارج و تحریم‌های رفع شده را علیه ملت ایران بازگرداند.
ایران که همواره بر حفظ برجام و غیرقابل مذاکره بودن آن تأکید کرده است، یک‌سال پس از خروج آمریکا از این توافق، پایبندی کامل خود به آن را حفظ کرد اما پس از مشاهده بدعهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهداتِ برجامی آنها بویژه بهره‌مندی‌ ایران از منافع اقتصادی این توافق، از اردیبهشت‌ماه امسال گام‌هایی را در جهت کاهش تعهدات خود، ‌ آن هم طبق برجام آغاز کرد.
نخستین گام جمهوری اسلامی ایران ۱۹ اردیبهشت‌ماه امسال و در قالب افزایش میزان تولید اورانیوم در سطح ۳.۶۷ درصد کلید خورد. بر این اساس تهران اعلام کرد که به محدودیت‌های برجام در زمینه میزان ذخایر اورانیوم ۳.۶۷ درصد و ۱۳۰ تن آب سنگین پایبند نخواهد بود.
به دنبال پایبند نبودن گروه ۱+۴ به تعهداتشان و برآورده نشدن مطالبات تهران در این توافق، گام دوم کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای از ۱۶ تیرماه اجرایی شد. بر اساس این برنامه، ایران دیگر محدودیت سطح غنی‌سازی تا سقف ۳.۶۷ را رعایت نخواهد کرد و این میزان به ۴.۵ درصد افزایش یافت.
گام سوم را رئیس جمهوری اسلامی ایران ۱۳ شهریورماه بعد از پایان جلسه سران قوا اعلام کرد و گفت از ۱۵ شهریور این مرحله کلید می‌خورد. حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی تأکید کرد؛ هر آنچه کشور در زمینه تحقیق و توسعه فناوری هسته‌ای نیاز دارد، سازمان انرژی اتمی اقدام کند.
درباره جزئیات گام سوم کاهش تعهدات برجامی «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی در تاریخ ۱۶ شهریورماه در نشست خبری گفت: قرار بود از ابتدای سال یازدهم برجام، گازدهی ماشین آی. آر۶ (IR۶) انجام شود که ما آن را در گام سوم شروع کردیم.
در خصوص گام چهارم نیز حسن روحانی سه شنبه ۱۴ آبان در آیین افتتاح کارخانه نوآوری آزادی گفت: از فردا با نظارت ‌آژانس گام چهارم و جدید را برمی‌داریم. ما طبق برجام یکهزار و ۴۴ سانتریفیوژ در فردو داریم. در برجام قرار ما این بود که اینها در فردو بچرخند اما گاز به ‌آنها تزریق نشود. امروز به سازمان انرژی اتمی دستور خواهم داد که از فردا گازدهی را در فردو آغاز کند.
در همین پیوند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پنجشنبه گذشته با صدور بیانیه‌ای اقدام ایران درخصوص انتقال یک سیلندر گاز «هگزافلوراید اورانیوم» به سایت فردو و اتصال آن به سانتریفیوژها در این مرکز را تأیید کرد.
اتحادیه اروپا در واکنش به این تحولات، تصریح کرد که به اجرای برجام همچنان پایبند است.
«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم امروز پس از پایان نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل تصریح کرد، به‌رغم دشوار شدن حفظ برجام، به آن پایبند می‌مانیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =