هزار شرکت دانش بنیان در بخش علوم پزشکی فعال هستند

تهران- ایرنا- معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: ۸۰۰ مرکز و ۲۲ شبکه تحقیقاتی فعال و حدود هزار شرکت دانش بنیان در بخش علوم پزشکی در حال فعالیت هستند و ۱۸۰ انجمن علمی نیز در حوزه علوم پزشکی فعالیت می‌کنند که می‌توانند به وزارت بهداشت کمک کنند.

به گزارش وزارت بهداشت،  باقر لاریجانی روز دوشنبه در نود و یکمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی افزود: بحث تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی از چند سال گذشته آغاز شده و هدف این بود که نقشه راهی برای فعالیت های این حوزه طراحی شود. امروز با ۶۷ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی و ۹۰ واحد دانشگاهی غیر دولتی روبه‌رو هستیم.  ۲۰۰ هزار دانشجو در بخش دولتی و حدود ۶۰ هزار در بخش غیردولتی مشغول به تحصیل هستند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: حدود ۲۰ هزار عضو هیات علمی در بخش دولتی و ۲۵۰ بیمارستان آموزشی در سطح کشور داریم.  ۵۰ درصد مراجعات وزارت بهداشت به حوزه آموزش است و سالانه حدود ۳۰ هزار مکاتبه با این حوزه صورت می گیرد. البته سعی شده با مجازی سازی امور این روند تعدیل شود، اما در مجموع حجم کار این حوزه بسیار بالا است.

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی گفت: در حوزه علوم پزشکی ۹۰۰ رشته محل کاردانی و کارشناسی، ۶۴ رشته محل دکترای عمومی، حدود ۶۰۰ رشته محل کارشناسی ارشد، حدود ۴۰۰ رشته محل دکترای تخصصی و حدود ۱۳۰ رشته محل فلوشیپ و فوق تخصص داریم.

وی ادامه داد: تقریبا ۷۰ درصد دانشجویان وزارت بهداشت در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند و در مقایسه با سایر بخش های آموزش عالی کشور، حوزه علوم پزشکی درصد تحصیلات تکمیلی بالاتری دارد. برای مثال ۱۵ هزار برنامه بازآموزی علوم پزشکی در سال در کشور در حال اجرا است و در وزارت بهداشت ارزیابی می شود. ۴۸ آزمون سراسری علوم پزشکی داریم و این آزمون ها برخی ۷۰ هزار شرکت کننده و هریک چالش های خاص خود را دارد. نهایت سعی بر این است که این آزمون ها به صورت عادلانه برگزار شود.  بیش از ۷۰ درصد آزمون ها به صورت الکترونیک یا ترکیبی برگزار می شود و باید به سمتی پیش رویم که تمامی آزمون های علوم پزشکی به صورت الکترونیک برگزار شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار داشت: حوزه آموزش علوم پزشکی حوزه ای بسیار پرکار است، اما باید در کنار امور جاری برنامه های تحولی را نیز دنبال کنیم تا امور روزمره ما را از ارتقای این حوزه غافل نسازد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =