بحران سیاسی اسپانیا به نفع راستگراهای افراطی تمام شد

تهران- ایرنا- چهارمین انتخابات پارلمانی اسپانیا بدون پیروزی محرز یک جناح سیاسی این کشور، تنها موجب قدرت‌گیری بیشتر راستگراهای افراطی شده است.

مردم اسپانیا بار دیگر برای انتخاب نمایندگان پارلمان به پای صندوق‌های رأی رفتند اما این بار نیز همانند سه دوره قبل، انتخابات نتیجه مشخصی نداشت؛ سوسیالیست‌ها و محافظه‌کاران نتوانستند اکثریت آرای لازم برای تشکیل دولت را به دست آورند اما در این میان پیروز واقعی حزب راستگرایان افراطی بود.
در دومین انتخابات پارلمانی اسپانیا طی یک سال، حزب سوسیالیستی کار (PSOE) به رهبری «پدرو سانچز» نخست‌وزیر ۲۸ درصد و پس از آن نیز حزب محافظه کار مردم (PP) با کسب ۲۰.۱ درصد آرای انتخاباتی را به دست آورد.
شبکه راشاتودی روز دوشنبه با اشاره به این مطلب گزارش داد: در این میان حزب راستگرای افراطی ووکس (Vox) توانست برای نخستین بار بیش از ۱۵ درصد آرا را کسب کرده و به عنوان سومین حزب قدرتمند اسپانیا به پارلمان راه یابد. در حالی که احزاب سوسیالیست و محافظه کار به ترتیب ۱۲۰ و ۸۸ کرسی پارلمان را به دست آورده اند، حزب راستگرای افراطی شمار کرسی‌های خود را نسبت به دوره گذشته ۲ برابر کرده و به ۵۲ کرسی رسانده است.

حزب ووکس با وعده‌های رادیکالی از جمله لغو اعطای خودمختاری به همه مناطق از جمله کاتالونیا، لغو قانونی که استفاده از سمبل‌های دوران ژنرال فرانکو را ممنوع می‌کند، لغو قانون خشونت جنسی، تصویب قانونی برای محافظت از سنت گاوبازی، ایجاد دیوار در مناطق مرزی برای ممانعت از ورود مهاجران غیرقانونی همچنین اخراج مهاجران غیرقانونی از این کشور توانست رأی دهندگان را به پای صندوق‌ها بکشاند.
بر این اساس، احزاب پیروز برای تشکیل دولت ائتلافی به ۱۷۶ کرسی نیاز دارند از این رو، احتمال حضور راستگراهای افراطی در دولت ائتلافی آینده اسپانیا دور از ذهن نخواهد بود.

کارشناسان می‌گویند؛ راست‌های افراطی با داشتن ۵۲ کرسی، احتمالاً قدرت مانور قابل توجهی در پارلمان به دست می‌آورند. آنها احتمالاً می‌توانند در کمیته رئیس پارلمان عضو داشته باشند و در صحن پارلمان سوال‌های بیشتری علیه دولت آینده اسپانیا طرح کنند و به این ترتیب نفوذ خود را گسترش دهند.

پارلمان اسپانیا ۳۵۰ کرسی دارد. نتایج آرای انتخابات روز یکشنبه در حالی منتشر شده که میزان مشارکت در انتخابات نسبت به دوره قبل کاهش یافته است. شهروندان اسپانیا روز یکشنبه برای چهارمین بار در طول چهار سال گذشته برای شرکت در انتخابات پارلمانی به پای صندوق‌های رأی رفتند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha