ابراز نگرانی آیت‌الله سیستانی از عدم جدیت احزاب عراقی برای اصلاحات

بغداد - ایرنا - نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق (یونامی) از نگرانی مرجعیت عالی عراق از عدم جدیت احزاب سیاسی در اجرای اصلاحات خبر داد.

 'جنین هنیس پلاسخارت' روز دوشنبه در یک مصاحبه مطبوعاتی در نجف اشرف پس از دیدار با آیت الله سید علی سیستانی مرجعیت عالی عراق گفت که مرجعیت عراق از جدی نبودن نیروهای سیاسی این کشور برای انجام اصلاحات نگران است.

وی گفت: مرجعیت تاکید کرده است که تظاهرکنندگان جز در صورت اجرای اصلاحات به خانه هایشان بازنمی گردند. 

پلاسخارت افزود: آقای سیستانی همچنین بر ضرورت عدم استفاده از خشونت علیه تظاهرکنندگان مسالمت جو و اجرای فوری اصلاحات در کشور  و پیگیرد عوامل خشونت ورزی های اخیر تاکید کرده است. 

به گفته وی، مرجعیت عالی عراق همچنین گفته است که اگر روسای سه گانه نتوانند خواسته های تظاهرکنندگان را  تحقق بخشند باید دنبال راه دیگری بود. 

نماینده دبیرکل سازمان ملل به نقل از  آیت الله سیستانی افزود که میدان های تظاهرات نباید به صحنه تسویه حساب های سیاسی (میان گروههای عراقی) تبدیل شود و همه باید به حاکمیت عراق احترام بگذارند. 

مرجعیت عالی عراق تاکنون در چهار بیانیه که هر بار در خطبه دوم نمازجمعه کربلا معروف به خطبه مرجعیت، قرائت شده است، مواضع خود را در خصوص تحولات جاری عراق تبیین کرده است.

در بیانیه دو هفته پیش مرجعیت عالی عراق تاکید شده است که اصلاحات در این کشور باید مطابق با خواست مردم عراق انجام شود و هیچ طرف داخلی، منطقه ای یا بین المللی حق تحمیل دیدگاه های خود را بر ملت عراق ندارد.

از سوی دیگر با وجود پیشرفت قابل ملاحظه توافقات سیاسی احزاب برای کمک به دولت کنونی جهت پیشبرد اصلاحات و همزمان با فروکش اعتراضات در بغداد و سایر مناطق این کشور، کاخ سفید امروز در بیانیه ای سوال برانگیز خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور شد، امری که در عراق بعنوان دخالت آشکار در امور داخلی عراق و همچنین نشانه دست داشتن واشنگتن در انحراف و به خشونت کشیدن بخشی از اعتراضات  اخیر تلقی شده است./ 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =