ربیعی: همه ایران نگران زلزله‌زدگان آذربایجان است

تبریز-ایرنا- سخنگوی دولت خطاب به روستاییان زلزله زده ورنکش، گفت: کل مردم ایران نگران شماست و مشکلات شما مشکلات کل مردم کشور است.

علی ربیعی روز دوشنبه در جمع زلزله زدگان روستای ورنکش شهرستان میانه با بیان اینکه به نمایندگی از دولت، سلام رییس جمهوری را تقدیم روستاییان ورنکش می کنم، افزود: خدا جان باختگان این حادثه را رحمت کند؛ این مشیت الهی بوده، اما ما در کنار زلزله زدگان هستیم و احساس همراهی و همدلی داریم که این یکی از پیامدهای این حادثه است و وظیفه خود می دانیم؛ گرچه مصیبت جان باختگان قابل جبران نیست، اما سایر خسارت ها را در اسرع وقت جبران کنیم.

وی اظهار داشت: یک ساعت از زلزله میانه نگذشته بود که فرماندار، ارتش، سپاه و هلال احمر و مدیریت بحران در منطقه حضور داشتند و این حضور به موقع در منطقه در ادامه کمک به برنامه ریزی های بهتر را آسان نمود.

ربیعی با بیان اینکه برنامه های دولت در میان مدت و کوتاه مدت مقاوم سازی خانه ها بوده است، یادآوری کرد: در این روستا تا حدودی این اقدامات به چشم می خورد و به همین خاطر آسیب کمتری دیده است.

وی ادامه داد: بنیاد مسکن مقاوم سازی ها را در روستاهای کشور ادامه می دهد.

ربیعی با اشاره به اینکه دولت به ساکنان مقیم روستای ورنکش تسهیلات بلاعوض می دهد، اضافه کرد: اعتباری که به عنوان وام های قرض الحسنه در ساخت و سازها پیش بینی شده ، می تواند مشکلات زلزله زدگان را برطرف کند.

به گفته وی خاک برداری و آواربرداری در روستاهای زلزله زده آذربایجان شرقی شروع شده که به زودی به اتمام می رسد.

ربیعی ادامه داد: جهاد کشاورزی نیز خسارت دام ها و دامداری ها بر اثر زلزله را جبران می کند.

وی گفت: بر اساس مصوبه جدید اشتغال و کارآفرینی، اعتباری نیز در این خصوص تخصیص یافته که بر اساس آن به فوریت تسهیلات داده می شود، اما آنچه که مهم است اینکه در چند روز آینده با توجه به سرمای شب روستا، مسئولان نسبت به گرمایش باید بیشتر توجه کنند.

سخنگوی دولت افزود: مسئولان مشکلات را فهرست بندی کرده اند و در این خصوص گرمایش آنها و کیفیت اسکان ابتدایی در اولویت است.

وی در حالیکه سخنان خود را به زبان ترکی ادامه می داد، گفت: تمام ایران نگران شماست و مسئولان هم همین طور؛  مطمئن باشید کل ایران چشم شان به شماست و ناراحتی های شما مشکلات همه است.

ربیعی، ادب، ادارک، شعور و صبر آذربایجانی ها را بی نظیر دانست و افزود: من برای زهرا و ریحانه جان باخته در روستای ورنکش  شعر گفته و گریه کرده ام.

به گفته وی معاون اول رییس جمهوری چهارشنبه یا پنجشنیه هفته جاری برای تکمیل تصمیمات به منطقه زلزله زده آذربایجان سفر می کند  تا ثابت شود زلزله زدگان تنها نیستند.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در جمع مردم زلزله زده با قدردانی از سفر سخنگوی دولت به این منطقه، گفت: اینکه پس از ۲ روز تامین هزینه های ساخت و ساز در دولت مصوب می شود، جای قدردانی دارد.

محمدرضا پورمحمدی افزود: تلاش می کنیم اسکان اضطراری را زود انجام دهیم و اگر کسی چادر نیاز دارد، مراجعه کند.

وی ادامه داد: اقلام و مواد غذایی ۷۲ ساعته دربین زلزله زده ها توزیع شده و امروز نیز جیره یک ماهه غذایی توزیع می شود؛ توزیع بخاری برقی فن دار نیز از امروز آغاز می شود و به هر کدام از زلزله زدگان ۱۰ میلیون تومان پرداخت می شود تا حداکثر تا ۶ ماه آینده هزینه کنند.

پورمحمدی اضافه کرد: از فردا ۱۰ تیم شهرداری و ۵۰ تیم بنیاد مسکن در ۱۳۷ روستای آسیب دیده جهت ساخت اتاقک برای کسانی که منازلشان تخریب شده است، اقدام می کنند.

وی گفت: ایجاد اماکن موقت نگهداری احشام نیز توسط جهاد کشاورزی در حال اقدام است.

زمین لرزه ۵.۹ ریشتری بامداد جمعه گذشته در شهرستان میانه ۵ کشته و بیش از ۷۰۰ مصدوم بر جا گذاشت که ۳۲ نفر از مصدومان بستری و بقیه سرپایی مداوا شدند.

شهرستان میانه با ۱۹۰ هزار نفر جمعیت در ۱۸۰ کیلومتری جنوب تبریز واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =