روسیه همه طرف‌ها در بولیوی را به همکاری برای عبور از بحران فراخواند

مسکو - ایرنا - وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای، همه نیروهای سیاسی بولیوی را به همکاری، مسئولیت‌پذیری و یافتن راهکار سازنده برای رفع بحران این کشور فراخواند.

در بیانیه روز دوشنبه وزارت امور خارجه روسیه گفته شده است: با نگرانی شاهد سیر اوضاع در بولیوی هستیم که موج خشونت ازسوی مخالفان دولت این کشور به راه افتاد و سبب شد تا اوو مورالس پیش از پایان دوره ریاست جمهوری مقام خود را ترک کند.
 بیانیه می گوید: این مساله که در طول بحران سیاسی در بولیوی آمادگی دولت این کشور برای جستجوی راه حل سازنده برمبنای گفت وگو با سیر اوضاع و سناریوی کودتا نادیده گرفته شده است، موجب نگرانی شدید شده است.
«از همه نیروهای سیاسی بولیوی دعوت به پیروی از عقل سلیم و منطق و برخورد مسئولانه برای یافتن راه حل سازنده برای برقراری صلح و آرامش و ازسرگیری کار سازمان های دولتی و تامین حقوق شهروندان بولیوی می کنیم.که با آن روابط دوستانه داریم.»
بیانیه می گوید: امیدواریم که این گونه رفتار مسئولانه از سوی همه اعضای جامعه جهانی و کشورهای همسایه بولیوی در امریکای لاتین و کشورهای خارج از این منطقه و سازمان های بین المللی پیروی شود.

«کنستانتین کاساچوف» رئیس کمیسیون امور بین‌الملل شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) نیز آمادگی کشورش برای ادامه روابط و گفت‌وگوها با دولت قانونی بولیوی و پارلمان جدید این کشور را اعلام کرد.

وی در فیس بوک نوشت: روسیه آماده است تا با دولت قانونی بولیوی و پارلمان جدید این کشور زمانی که انتخاب شود روابط خود را ادامه دهد.
کاساچوف افزود: معاون سنای بولیوی زمام امور کشور را در دست گرفته و این حاکی از این واقعیت است که قصد دارد در آینده نزدیک انتخابات جدید برگزار کند تا آرامش و زندگی عادی به کشور بازگردد.   
وی ادامه داد: در شرایط کنونی سازمان‌های بین‌المللی و بازیگران خارجی نیز می‌توانند نقش مهم ایفاء کنند. ما بخوبی می‌دانیم که دولت‌های چپگرا در آمریکای لاتین به خاطر مواضع ضدآمریکایی تحت فشار دائمی واشنگتن قرار داشتند. 
«مارگاریتا سیمونیان» سردبیر خبرگزاری راشاتودی یا آرتی نیز امروز به «اوو مورالس» رئیس جمهور مستعفی بولیوی پیشنهاد داد در شبکه تلویزیونی راشاتودی به عنوان مجری فعالیت کند.
وی در تلگرام خود این خبر را داد.

به گزارش ایرنا، پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری در بولیوی و با وجود تایید «دادگاه عالی انتخابات»، مخالفان مورالس اعلام کردند که این نتایج را قبول ندارند و از آن زمان تاکنون دست به اعتراض‌های خشونت‌آمیز زده‌اند. 

به دنبال تشدید بحران سیاسی در بولیوی، سازمان کشورهای آمریکایی (اواِی‌اس - OAS) از دولت لاپاز خواسته بود، نتایج انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در ۲۸ مهرماه (۲۰ اکتبر) را ملغی اعلام و انتخابات دوباره برگزار کند. سرانجام دیروز (یکشنبه) ۱۹ آبان‌ماه (۱۰ نوامبر) با دخالت ارتش بولیوی، مورالس مجبور به استعفا شد و در نطق تلویزیونی گفت: استعفای خود را تقدیم می‌کنیم تا برادران و خواهران کارمند دولت هدف حملات و تهدیدات قرار نگیرند. وی شرایط جاری در بولیوی را به کودتا علیه دولت تعبیر کرد و خطاب به مردم کشورش گفت: دوست دارم اعلام کنم، مبارزه ما پایان نیافته و تلاش برای تحقق برابری و صلح همچنان ادامه خواهد داشت.
مورالس افزود: به عنوان رئیس‌جمهوری وظیفه دارم که شرایط را آرام کنم.
استعفای مورالس، واکنش کشورهای مختلف آمریکای لاتین را به همراه داشته به گونه‌ای که ساعاتی پس از کناره‌گیری او، وزیر امور خارجه مکزیک، این استعفا را نتیجه اقدامی نظامی خواند و با وقوع «کودتا» در این کشور مخالفت کرد. «ابرارد مارسلو» در توئیتی با رد استعفای مورالس آن را مشابه تراژدی‌هایی خواند که در قرن پیش، آمریکای لاتین را آغشته به خون کرد. دولت مکزیک و برخی کشورها به مورالس پیشنهاد پناهندگی سیاسی دادند که با مخالفت او همراه شده و گفته در کشورش خواهد ماند.
در همین رابطه، رئیس‌جمهوری منتخب آرژانتین نیز کناره‌گیری رئیس‌جمهوری بولیوی را کودتا علیه او خواند و برگزاری انتخابات آزاد و آگاهانه در این کشور را خواستار شد.
دولت نیکاراگوئه نیز با انتشار بیانیه‌ای «کودتا» علیه اوو مورالس رئیس جمهوری بولیوی که وی را به استفعا واداشت، محکوم کرد و آن را اقدامی فاشیستی دانست.
دولت پرو نیز در با صدور بیانیه‌ای، برگزاری انتخابات شفاف با کمک سازمان کشورهای آمریکایی(اواِی‌اس - OAS) را خواستار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha