۲۱ آبان ۱۳۹۸،‏ ۸:۲۴
کد خبرنگار: 1410
کد خبر: 83550316
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

آذربایجان‌غربی نماد وحدت و یکپارچگی

سیده فاطمه سجادی ǀ روزنامه‌نگار
آذربایجان‌غربی نماد وحدت و یکپارچگی

ارومیه- ایرنا- آذربایجان‌غربی در برهه کنونی نمادی از وحدت و یکپارچگی مسلمانان و اقوام مختلف است و نظیر آن در کمتر جایی از دنیای امروز به چشم می‌خورد.

وحدت و انسجام بین پیروان مذاهب مختلف این استان با وجود اختلاف نظرها و اختلاف سلیقه‌ها از کلیدواژه‌های آموزه‌های دین مبین اسلام در آیات قرآنی و روایت‌های پیامبر بزرگوار اسلام (ص) و ائمه اطهار(ع) است؛ اگرچه این امر در طول ۱۴ قرن گذشته بارها مورد بی‌توجهی قرار گرفته و موجب بروز اختلاف‌نظرهای شدید و حتی جنگ‌های کوتاه و طولانی شده است.

نظیر اینچنین جنگ‌هایی را می‌توان در نبرد بین ایران شیعی و عثمانی سنی در قرن ۱۰ هجری قمری دید که بسیاری از مسلمانان و برادران دینی به پای این جنگ سوختند.

در قرن معاصر نیز با سردمداری نظام سلطه و تحریک مداوم ایادی آن بسیاری از اختلاف‌ها در صفوف مسلمانان در سایر کشورهای جهان ایجاد شده و به جنگ‌های برادرکشی انجامیده است.

سرسلسله تفرقه‌افکنان در جامعه بیش از یک و نیم میلیاردی مسلمانان دنیا در زمان کنونی وهابیون هستند که از تمام توان مالی، علمی و تبلیغاتی خود برای انداختن جدایی بین مسلمانان استفاده کرده‌اند و ظهور پدیده‌های ناپاکی نظیر داعش، طالبان، القاعده، بوکوحرام و غیره از جمله نتایج این تحرک تفرقه‌افکنانه است.

این در حالی است که قرآن‌کریم در بسیاری از آیات به اهتمام مسلمانان برای وحدت تاکید موکد دارد و در آیه ۱۰۳ سوره آل عمران به صراحت اعتصام به حبل الهی و پرهیز از تفرقه را تکلیف همه مسلمانان دانسته است.

اما در بلبشوی تفرقه و جدایی بین مذاهب در کشورهای همسایه، آذربایجان‌غربی در جغرافیای ۳۷ هزار کیلومترمربعی و در مربع زبانی، قومی، دینی و مذهبی به نماد عمل به این آیه نورانی تبدیل شده و روز به روز بر این اتحاد و انسجام با تاکید بر مشترکات افزوده می‌شود.

ترکیب جمعیتی آذربایجان‌غربی را «شیعه و سنی» و «آشوری و ارمنی» تشکیل داده است اما با وجود تفاوت‌های مختلف زبانی و مذهبی همه با هم و در کنار هم با برادری و برابری زندگی می‌کنند.

پیروان اقوام و ادیان در این استان با وجود تفاوت‌های بسیار در تمامی برهه‌های حساس در کنار هم بوده‌اند و هیچگاه پشت یکدیگر را خالی نکرده‌اند و این را می‌توان از شهدای شیعه و سنی و ارمنی و آشوری در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به خوبی فهمید.

این در حالی است که دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی و وحدت مسلمانان نیز با درک وضعیت آذربایجان‌غربی، همواره برای این استان نقشه‌های پلیدی را پیاده کرده‌اند اما مردم فهیم استان همواره از این نقشه‌های شوم سربلند بیرون آمده‌اند.

با وجود توطئه‌های دشمنان و منافقان در برهه‌های مختلف انقلاب اسلامی و تحرک دموکرات‌ها و کومله‌ها و ایجاد بحران‌هایی در ارومیه، نقده، مهاباد، پیرانشهر و فتنه‌انگیزی و تفرقه‌افکنی بین شیعه و سنی، مردم آذربایجان‌غربی وحدت و همدلی خود را هر روز قوی‌تر کرده‌اند و همه باهم با غیرت و شجاعت در مقابل فتنه‌گران ایستاده اند.

این غیرت، شجاعت، وحدت و همدلی در بین آحاد سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفری مردم آذربایجان‌غربی همچنان ادامه دارد و نمود آن برگزاری آیین‌های مذهبی اقوام و پیروان ادیان و مذاهب مختلف است.

برگزاری آیین‌های عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، مراسم ویژه میلاد ائمه اطهار، آیین‌های جشن آغاز سال نوی میلادی و از همه مهمتر عید میلاد پیامبر بزرگوار اسلام (ص) و هفته وحدت از جمله رویدادهای رونمایی از اتحاد مردم آذربایجان‌غربی است که هر سال با انسجام بیشتری برگزار می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =