نهادهای مسئول، امنیت دستگاه‌های اخذ رای را تضمین کنند

تهران- ایرنا- معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان گفت: نهادهای مسئول مانند شورای عالی امنیت ملی و وزارت اطلاعات، امنیت دستگاه‌های اخذ رای الکترونیکی را تایید و تضمین کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محمدحسن صادقی مقدم» روز دوشنبه در نشست معاونان سیاسی استانداران سراسر کشور درباره دستگاه‌های رای‌گیری افزود: حدود ۳۰ هزار دستگاه قبلا خریداری شده در حوزه سخت افزار و نرم افزار هیچ تایید امنیتی از مقامات صلاحیت دار امنیتی نداریم.  حرف‌مان این است شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی فضای مجازی و وزارت اطلاعات باید به تصمیمی برسند و تضمینی بدهند که اجرای اینها مشکلی ندارد.

معاون اجرایی شورای نگهبان گفت: در ۴۱ سالی که از انقلاب گذشته بیش از ۴۰ انتخابات برگزار شد. قدرت نفوذ اسلام و جمهوری اسلامی و تفکر امام بیشتر رشد و گسترش یافته و هم اینک دشمنان برنامه های مفصلی برای ما دیده اند.
وی با بیان اینکه باید روی موضوع شورای نگهبان و جایگاه آن در نظام اسلامی تفاهم مشترک داشته باشیم، اظهارداشت: اصل قانون می گوید مجلس شورای اسلامی بدون شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد. اصلی ترین ماموریت شورای نگهبان، پاسداری از اهداف انقلاب اسلامی و قانون اساسی است و بعد از آن نظارت قانون انتخابات ریاست جمهوری، خبرگان، مجلس شورای اسلامی و همه پرسی است.
صادقی مقدم تفسیر قانون اساسی را بخش دیگر از وظایف شورای نگهبان عنوان کرد و گفت: با توجه به تعبیر مقام معظم رهبری این نهاد در تراز اول قرار دارد.
وی اضافه کرد: بعضی ها می گویند نظام اسلامی چه نیازی به شورای نگهبان دارد مردم خود اهل تشخیص هستند. همانطور که برای انتصاب وزرا و یا استانداران صلاحیتها و شرایطی در نظر گرفته می شود، قانونگذاری برای داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی هم ویژگی‌ها و خصوصیاتی برشمرده است.
معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان تصریح کرد: کسی بگوید شورای نگهبان نمی خواهیم تکلیف ما و شما با این دسته روشن است چون این افراد با اصل وجود چنین دستگاهی در نظام اسلامی که سلامت این تشکیلات را رصد می کند مخالف هستند. اما دسته دوم مانند قضاوت قاضی به یک موضوع نگاه می کنند. انتقاد می توانیم داشته باشیم که مثلا حق را زیر پا گذاشت و این مانعی ندارد.
وی ادامه داد: تشکیلات در مسیر خود ممکن است در تشخیص موضوع اشتباهی داشته باشد. اما این نوع اشتباه نباید باعث شود کلیت این تشکیلات تحت شعاع قرار گیرد. همه باید تلاش کنیم اگر نقص و اشکالی وجود داشت، به حداقل برسد.
صادقی مقدم یادآورشد: بیش از ۸۰ سال در حوزه ارث زن از زمین قانونی وجود داشت، که طبق آن زن از زمین ارث نمی برد بلکه از اموال منقول ارث می برد. تعدادی از بانوان مجلس در دو جلسه خدمت مقام رهبری رسیدند که رهبری فرمودند در بین فقها اختلاف نظر است نظر ما هم این است که زن از زمین ارث می برد، این مقدمه طرحی شد که در مجلس تصویب شد. فقها گفتند این حرف خلاف شرع است پاسخ داده شد هم آن شرع بود هم این شرع است.
عضو حقوقدان شورای نگهبان با تاکید بر لزوم تشریک مساعی معاونین در برگزاری هرچه بهتر انتخابات، به موضوع احراز صلاحیت اشاره کرد و گفت: از ۱۲ هزار ثبت نام کننده در انتخابات قبلی مجلس نیمی از ثبت نام کنندگانی که شرایط شان احراز نشد، اعتراض کردند. ۶ هزار پرونده توسط ۱۲ فقیه و حقوقدان شورای نگهبان رسیدگی مورد معارض شد.
وی افزود: کسی خلاف قانون اساسی یا خلاف اسلام یا محکومیتی دارد که ما تشخیص می دهیم جای این فرد در مجلس نیست و شرایط قانونی برای حضور در مجلس را ندارد. مجبوریم به یکی از بندهای ۲۸ مستند کنیم مثلا بگوییم یا اعتقاد و التزام عملی به نظام ندارد، وفاداری به قانون اساسی ندارد و قانون گذار ما را به مستند کردن این موارد موظف کرده است.
صادقی مقدم گفت: طرف شاید حق داشته باشد می گوید من فرمانده گردان بودم جانم را در جبهه کف دست گذاشتم. این درست اما فردی که با خانم آرایشگر در اداره یک آرایشگاه شریک می شود و ۱۰۰ میلیون به او می دهد با سود نصف نصف؛ آیا این فرد در جایگاه قانونگذاری و جایی قرار می گیرد که ۳۰ اصل از قانون اساسی به او مربوط می‌شود.
وی افزود: از طرفی، باید ببینیم پول انتخابات از کجا می آید اگر این قانونی شود کار ما راحت تر می‌شود.
معاون اجرایی شورای نگهبان درباره نظارت استصوابی گفت: همه باید تلاش کنیم با شور و شوق همه مردم زمان انتخابات پای صندوق های رای بیایند و می‌آیند. یکی از محورهای رسانه های خارجی شورای نگهبان است که برای چه باید باشد. بعد کسی هم با این رسانه‌های ضد انقلاب همصدا شود و بگوید نظارت استصوابی و احراز یعنی چه؟ در حالی‌که دانشجوی سال دوم و سوم حقوق هم این مطلب را از متن قانون می‌تواند استنباط کند و تردیدی در این قضیه ندارد.
وی افزود: قانونگذار به اعتقاد و التزام عملی یا ابراز وفاداری تاکید می کند، یعنی ضمیر انسان را کسی نمی‌داند باید آن را به زبان بیاوریم و بروز و ظهور خارجی و بیرونی داشته باشد. کما اینکه تعبیر امام و رهبری این است موضوع احراز قطعی است و چیزی نیست که روی آن بحث شود و باید در این امر به مفاهمه مشترک برسیم.

صادقی مقدم با بیان اینکه همه ما به رعایت بی طرفی در انتخابات موظف شدیم، اظهار داشت: همکاری که گرایش فکری خود را انتخابات در نظر بگیرد، بعد از انتخابات یا حتی زمان انتخابات، دیگر همکار ما نیست. از همکاران خوب در وزارت کشور هم همین انتظار را داریم و رعایت اصل بی طرفی و اجرای قانون تاکید ماست.
وی افزود: همه ما شاید گرایش هایی داشته باشیم اما مکلف شدیم قانون و اصل بی طرفی را رعایت کنیم باید این حق الناس آرا و اراده مردم را به رسم امانت از آنان بگیریم تا شیرینی و حلاوت این اقدام خداپسندانه در افکار مردم باقی بماند.
معاون اجرایی شورای نگهبان زمان مجاز تبلیغات را طبق قانون همان ۸ روز دانست و گفت: اگر کسی در فضای مجازی این اقدامات را انجام دهد و کاندیدایی بخواهد در مسجدی سخنرانی کند قانون این اجازه را نداده است. اصل بی طرفی هم این را قبول ندارد.
احراز صلاحیت نمایندگان فعلی و قبلی
معاون امور اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان درباره چگونگی احراز صلاحیت نمایندگان فعلی، قبلی و نمایندگانی که دور قبل رد صلاحیت شده اند، گفت:‌ درمورد نمایندگان فعلی ما استصحاب به حالت سابقه می‌کنیم یعنی آنچه بوده بود، یعنی ابقای ماکان. مگر اینکه امری بروز کند که صلاحیت او از بین برود.
صادقی مقدم خاطرنشان کرد: کسی که مثلا ۵ دوره قبل نماینده مجلس بوده هم صلاحیتش احراز می شود مگر اینکه در این مدت اقداماتی انجام داده یا محکومیتی داشته باشد و مراجع چهارگانه نظر بدهند که الان صلاحیت ندارد. اما کسی که دور قبل رد شده، رد است مگر اینکه دلیل بیاورد که ما و شما در اجرا و نظارت اشتباه کردیم.
لزوم رعایت حرمت افراد موضوع دیگری بود که عضو شورای نگهبان به آن اشاره کرد و گفت: برخی می‌گویند چرا فلانی را رد کردی اما ما اجازه نداریم به غیر از خود فرد اعلام کنیم چون حرمت او محترم است.
صادقی مقدم همچنین درباره دستگاه‌های اخذ رای گفت: ۱۱ هزار دستگاه دوقلو موجود است و وزارت دفاع اعلام آمادگی کرده تعداد صندوق‌های موجود را به ۵۵ تا ۶۰ هزار برساند که هزینه‌ آن حدود ۲۰۰ میلیارد تومان است و ما موافق با آن هستیم.
به گفته وی این دستگاه می‌گوید فرد مورد نظر زنده است، شرایط سنی برای رای دادن دارد و اینکه قبلا جایی دیگر رای نداده است. البته دستگاه‌ها باید از قبل تست شوند. این روند احراز ارزیابی شد و باید ایرادات آن مانند ایجاد صف برطرف شود.
وی افزود: امروز تاکیدم بر این قسمت‌های امنیتی قضیه است وزارت اطلاعات یا شورای امنیت ملی باید آن را کنترل کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =

سرخط اخبار سیاست