کوه و اراضی نظامی مانع تعریض بزرگراه صفه و اقارب پرست اصفهان است

اصفهان- ایرنا- حجم تردد خودروها و ترافیک در محدوده بزرگراه‌های صفه و اقارب پرست در جنوب کلانشهر اصفهان روز به‌روز در حال افزایش است و این محور نیاز به اصلاح دارد اما به گفته معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان، کوه صفه و اراضی نظامی ۲ مانع بزرگ برای تحقق این مهم است.

بزرگراه صفه از پل دفاع مقدس و خیابان هزار جریب به سمت خیابان شهدای صفه و بزرگراه شهید اقارب پرست از خیابان شهدای صفه به سمت آزاد راه ذوب‌آهن به طول بیش از هفت کیلومتر امتداد دارد و یکی از شریان‌های اصلی ترافیکی در جنوب کلانشهر اصفهان به‌شمار می‌آید.

افزایش تعداد و تردد خودروهای شخصی، عبوری و سنگین در چند سال اخیر به ایجاد ترافیک سنگین در این محور منجر شد به‌ طوری که در برخی ساعت‌ها مانند اوائل صبح یا غروب و در مواقعی که تصادف رخ دهد به راهبندان منجر می‌شود.

این امر علاوه بر خطرها و تبعاتی که برای بخش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی به‌همراه دارد به اتلاف وقت شهروندان و افزایش اضطراب و نارضایتی آنها منجر می‌شود و بسیاری از آنها خواهان توجه بیشتر و ویژه مسئولان برای رفع این معضل هستند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: ۲ مشکل عمده در محور جنوبی این کلانشهر داریم که شامل اراضی نظامی و اجبار طبیعی یعنی کوه صفه است.

علیرضا صلواتی با بیان این که رفع این مسائل به تعامل و راهکارهای خاص خود نیاز دارد، افزود: این محورها در سال‌های گذشته، کمربندی اصفهان بودند اما به‌دلیل توسعه شهری در زمان حاضر داخل شهر قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه شهرداری اصفهان با توجه به حجم سنگین خودروهایی که از اصفهان عبور می‌کنند و همه بار آن نیز متعلق به این شهر نیست از سال گذشته به بحث حلقه‌های حفاظتی ورود کرد، گفت: در مرحله نخست، حلقه حفاظتی شمال و شرق اصفهان در دستور کار قرار گرفت و اولویت بعدی ما، حلقه حفاظتی غرب و جنوب غرب است که از اتوبان ذوب‌آهن تا شهر ابریشم ایجاد می‌شود.

صلواتی با تاکید بر اینکه ایجاد این حلقه حفاظتی، ترافیک سنگین را در محور صفه و اقارب پرست حذف می‌کند، اضافه کرد : یکی دیگر از برنامه‌های شهرداری، تعریض پل شهید ستاری است زیرا آنجا کمبود خط عبوری داریم.

پل شهید ستاری از جنوب خیابان شهدای صفه به سمت بزرگراه شهید اقارب پرست است.

وی با بیان اینکه طراحی یک خط تعریضی بر روی این پل انجام شده و در مرحله انتخاب پیمانکار است، تصریح کرد: بزرگراه اقارب پرست خط کُند رو ندارد و در زمان حاضر برای آن گریزی نداریم زیرا یک طرف آن کوه صفه و سمت دیگرش اراضی نظامی است.

صلواتی با اشاره به اینکه برای این اراضی نظامی، کاربری‌هایی ایجاد شده است و امکان تعریض در آن محور وجود ندارد، اظهارداشت: تنها راه حل ما، حذف ترافیک از این محور با ایجاد حلقه حفاظتی غرب و جنوب غرب اصفهان است.

به گفته وی مذاکره‌هایی با ارتش جهت امتداد بزرگراه شهید همت برای اتصال با حلقه‌های حفاظتی انجام شد که تحقق آن در کاهش ترافیک میدان دفاع مقدس، بزرگراه شهید دستجردی و مقابل پایانه مسافربری صفه تاثیرگذار است.

حلقه حفاظتی از طرح‌های شهرداری در برنامه اصفهان ۱۴۰۰ است که به‌منظور حفاظت از حریم شهر و اراضی کشاورزی، جلوگیری از توسعه ناموزون شهر و تکمیل حلقه‌های ترافیکی اصفهان احداث می‌شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه حلقه حفاظتی غرب فقط در اصفهان نیست بلکه محدوده شهرهای خمینی‌شهر و درچه را شامل می‌شود، خاطرنشان کرد: امتداد آن در جنوب غربی اصفهان به اراضی نظامی برخورد دارد.

صلواتی با بیان اینکه ارتش برای باز شدن این محور قول مساعد داده است تا این محور از آزادراه ذوب‌آهن به سمت شهر ابریشم و جنوب سپاهان‌شهر امتداد یابد، تصریح کرد: تحقق این امر ترافیک را از محور شهید دستجردی و اقارب پرست حذف می‌کند.

وی درباره زمان شروع اجرای این طرح گفت: اگر امسال توافق‌های لازم صورت گیرد، عملیات اجرایی آن اوائل سال آینده شروع می‌شود.

به طور میانگین روزانه ۹۰۰ هزار خودرو در سطح کلانشهر اصفهان، تردد و حدود ۸۰ هزار نفر از قطار شهری استفاده می‌کنند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =