تجربه نشان داده که لیبرالیسم غربی توان انسجام بخشیدن به مردم را ندارد

تهران- ایرنا- دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تجربه نشان داده که لیبرالیسم غربی توان انسجام بخشیدن به مردم را ندارد و پیشرفت و تعالی بشر را تضمین کند. حکمرانی مناسب مدنظر ما در کشور ایجاد منظومه‌ای برای تعالی بشر و پیشرفت کشور است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا،  محسن رضایی در همایش ملی حکمرانی اسلامی که صبح امروز دوشنبه در دانشگاه دفاع ملی برگزار شد، اظهار داشت: در هر جامعه‌ای به دلیل آنکه هر انسانی استدلال متفاوتی دارد، گروه‌های اجتماعی مختلفی فارغ از دولت مستقر آن شکل گرفته و کارکردهای خود را دارد.
وی افزود: یک گروه از این گروه‌های اجتماعی نخبگان هستند که به دلیل استعداد خود تولید علم و دانش می‌کنند. گروه دیگر صاحبان صنعت بوده و در تمامی حوزه‌های اقتصادی فعال هستند. گروهی هم نظامیان هستند. بخش دیگر گروه مستضعفان هستند که به دلیل سن یا وضعیت معیشتی احتیاج به کمک دارند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: همیشه در جامعه و بحث حکمرانی مطرح بوده این است که چگونه این گروه‌ها را با هم هماهنگ کرد و با ایجاد هم افزایی به یک انسجام ملی دست یافت و پیشرفت کشور را تضمین کرد.
رضایی تصریح کرد: تجربه نشان داده که لیبرالیسم غربی توان انسجام بخشیدن به مردم را ندارد و پیشرفت و تعالی بشر را تضمین کند. حکمرانی مناسب مدنظر ما در کشور ایجاد منظومه‌ای برای تعالی بشر و پیشرفت کشور است.
رضایی ادامه داد: حکمرانی مطلوب تحرک بخشی جامعه را باید  تضمین کند. البته تجربه ثابت کرده که گاها برخی حکمرانی ها وضعیت را بدتر کرده اند و باید در حوزه رهبری ظرفیت و قابلیت فردی و سازمانی مورد نظر باشد تا حکمرانی مطلوب باشد و جامعه را توسعه دهد.
وی اظهار داشت: این ظرفیت و قابلیت فردی و سازمانی باید در حوزه رهبری، مردم و مدیریت مورد توجه قرار بگیرد تا به یک حکمرانی مطلوب و سالم برسیم.


وی خاطرنشان کرد: ظرفیت رهبران باید شناخته شود و هر فردی نمی‌تواند حکمران باشد. قابلیت حکمرانی نیز اندیشه، رویکرد و منش آنان است.
رضایی گفت: با نگاهی به پیش از انقلاب می بینم این ظرفیت و قابلیت وجود نداشت. بعد از انقلاب وضعیت بسیار بهتر شده ولی هنوز ایراداتی در این زمینه ها است.
رضایی اضافه کرد: مشکل ما در منظومه حکمرانی کشور به وجود برخی مشکلات در حوزه مدیریت بازمی گردد. رهبری و مدیریت جهادی در حقیقت با سه مولفه دین خدا، مردم و جهاد و فعالیت جهادی کار دارد. وقتی این سه رکن را در جامعه مطالعه می کنیم متوجه می شویم که هر سه وجود دارد ولی در برخی امورات مانند اقتصاد و فرهنگ دقیقا پیاده نشده اند.
وی عنوان کرد: مشکل ما از مفهوم ولایت شروع می شود ‌و برخی هنوز در کشور ما مفهوم ولایت را درک نکرده اند. مفهوم ولایت در اندیشه رهبری یعنی همبستگی، با هم راه رفتن و با هم به مقصد رسیدن.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: حکمرانی دو وجه مدیریت و رهبری دارد. در بنگاه‌ها هیات مدیره نقش رهبری دارد و مدیرعامل آن نقش مدیریت را دارد. اگر میان این دو بخش همبستگی نباشد، بنگاه مشکل پیدا می‌کند و همین موضوع بحث دوری از ولایت است.
رضایی اظهار داشت: چرا امروز در کشور از لحاظ امنیتی وضعیت خوبی داریم. وقتی موشک بومی ما هواپیمای پیشرفته آمریکایی را می‌زند و در مقابل واشنگتن هیچ غلطی نمی کند، این به معنی اقتدار ولایت است. شکوهی که امروز به دست آورده‌ایم بحث اقتدار ولایت است.
وی تصریح کرد: پیشرفت هایی که در حوزه نظامی و امنیتی داشته‌ایم به دلیل داشتن الگوی موفق و خوب حکمرانی بوده است. اگر این مدل را در حوزه اقتصاد و فرهنگ تسری دهیم، مشکلات در سایر بخش ها حل شده و کشور توسعه میابد. ما باید در کشور یک مدل واحد حکمرانی داشته باشیم تا در همه زمینه ها مانند بخش دفاعی رشد کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما باید به این نکته برسیم که دلایل پیشرفت را یافته و با الگوگیری از آن، بخش‌هایی که پیشرفت نکرده ایم را توسعه دهیم.
رضایی افزود: مشارکت دادن جدی مردم در اداره کشور، باعث رشد ما در حوزه دفاع و امنیت شد. وقتی به مردم میدان و اختیار دادیم، پیشرفت کردیم. چرا سرمایه را در اختیار مردم قرار ندهیم؟ مردم اکوسیستم شهرها و کشورها هستند و با اصلاح حکمرانی می‌توان کشور را توسعه داد.
وی تصریح کرد: آنجا که مشکل داریم، باید دلایلش را بشناسیم و از تجارب موفق در آن حوزه‌ها استفاده کنیم. ما امروز تجاری بسیار خوبی در حکمرانی مطلوب در برخی حوزه ها داریم که از دوران صفویه بی‌نظیر است و می‌توانیم از تجارب آن در سایر بخش ها که مشکل داریم استفاده کنیم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: باید نیروی انسانی را تربیت و برای حکمرانی آماده کرد.  
وی خاطرنشان کرد: مشکل ما وجود چند الگوی حکمرانی در کشور است که باید آن را واحد کنیم تا کشور توسعه یابد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =