جمعی از هنرمندان روسیه از بناهای تاریخی قزوین بازدید کردند

قزوین - ایرنا - جمعی از اهالی فرهنگ و هنر روسیه که برای اجرای برنامه‌های هنری به ایران سفر کرده‌اند، روز دوشنبه از چندین بنای تاریخی شاخص استان قزوین بازدید کردند.

حدود ۷۰ تن از هنرمندان روسی در این بازدیدها از دولتخانه صفوی (ارگ شاهی دوره صفوی در زمان پایتختی قزوین) و کاروانسرای سعدالسلطنه بزرگترین کاروانسرای درون شهری ایران متعلق به دوره قاجاریه بازدید کردند.

در این بازدید، راهنمایان گردشگری به توصیف بناها و آثار تاریخی قزوین پرداختند. 

هنرمندان روسیه که به قزوین سفر کرده اند همچنین عصر امروز در برنامه "روز فرهنگی روسیه در قزوین" که در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزار می شود، شرکت می کنند. 

این هنرمندان روسی که در زمینه موسیقی، نقاشی، صنایع دستی و ... فعالیت دارند همچنین با سفر به تهران در برنامه روز فرهنگی روسیه در تهران نیز شرکت خواهند کرد.

این برنامه با همکاری و مشارکت استانداری قزوین، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان نظام مهندسی ساختمان، دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار می شود.

۲۳۵ بنای تاریخی شامل بقعه ها، آب انبارها، پل ها و برج ها، مساجد، مسجد-مدرسه ها و کاروانسراها، عمارت ها، دروازه ها و حمام ها در استان قزوین وجود دارد که نیمی از آنها مربوط به دوره قاجاریه هستند. 

استان قزوین در فهرست آثار ملی دارای بیش از ۱۴۰۰ اثر است که بناهای تاریخی یاد شده نیز جزو آنها هستند.