بقعه امامزاده شمس‌الدین(ع) روستای دروار دامغان مرمت شد

سمنان-ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دامغان گفت: ساماندهی، مرمت و احیای فضای داخلی امامزاده شمس الدین(ع) روستای دروار از توابع این شهرستان انجام شد.

مهدی قاسمی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: عملیات مرمت و ساماندهی فضای داخلی امامزاده شمس الدین روستای دروار دامغان با مشارکت ۲۵۰ میلیون ریالی اداره میراث فرهنگی و همیاری هیات امنای امامزاده شمس الدین انجام شد. 

وی با اشاره به اهمیت صیانت و نگهداری از آثار ارزشمند تاریخی و مذهبی اظهار داشت: بقعه امامزاده شمس الدین (ع) از آثار مربوط به دوره صفویه است که عملیات مرمت به منظور حفاظت، نگهداری و جلوگیری از تخریب و آسیب بیشتر به آن انجام گرفته است. 

قاسمی تصریح کرد: طرح ساماندهی و مرمت این بنا از اواخر تیر ۹۸ آغاز شد و اکنون به پایان رسیده است. 

وی خاطرنشان کرد: اجرای کف‌سازی با آجر سنتی، سفیدکاری بدنه های داخلی با ملات گچی، مرمت و دوخت و دوز ترک دیوارها به همراه دوغاب‌ریزی‌های لازم در راستای مرمت این بنا انجام شد. 

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دامغان گفت: با توجه به بارندگی، تغییرات آب و هوایی و گذشت زمان، بسیاری از آثار به مرور دچار تخریب می‌شوند که برای حفظ آن‌ها از خطر نابودی، این مرمت های اضطراری انجام می‌شود. 

بقعه متبرکه امام زاده شمس الدین (ع) روستای دروار در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شماره ۲۵۰۹۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

این شهرستان با قدمت هفت هزار ساله، دارای ۲ هزار اثر تاریخی و فرهنگی است که ۴۰۰ اثر شناسایی و تاکنون ۱۲۶ اثر ثبت ملی شد.

اخبار مرتبط