مجوز تخصیص آب صنعتی یزد از طرح انتقال آب خلیج فارس صادر شد

یزد - ایرنا - وزیر نیرو با اشاره به خبرخوش رئیس جمهوری در مورد تامین آب ۳۰ ساله بخش صنعت و کشاورزی  یزد گفت: مجوز تخصیص آب به اندازه کافی برای مصارف صنعتی استان و همچنین مقداری هم برای کشت محصول گلخانه ای از آب دریا صادر شد .

رضا اردکانیان در جریان سفر کاروان تدبیر و امید به استان یزد در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در ابرکوه افزود: با تکمیل طرح مطالعات، وزارت نیرو در سال های گذشته مجری و دست اندرکار آن طرح بود، که مطالعه تامین آب صنایع و کشاورزی از دریا که مطالعات آن در ۱۷ استان کشور از جمله یزد به اتمام رسید است.

وی با اشاره به ابلاغ آن به شرکت آب منطقه ای یزد، اظهار کرد: سرمایه گذاران کار را شروع کنند و آب به هر میزان که لازم داشته باشند، تامین می شود ، آنها مراحل قانونی را طی کنند و آب در حد نیاز صنعت استان یزد برای سه دهه آینده تامین شده است .

وزیر نیرو همچنین در زمینه پویش طرح هرهفته الف – ب – ایران ، افزود: رئیس جمهوری اوائل مهرماه امسال به وزارت نیرو ابلاغ کرد تا پایان امسال هر هفته در یکی از استان ها ، تعدادی طرح بزرگ  آب و برق به بهره برداری برسد.

اردکانیان ادامه داد: در این مورد ۲۲۷ طرح و پروژه از جمله ساخت ۱۰۰ نیروگاه ، شبکه آبیاری ، تصفیه خانه های آب ، فاضلاب ، خطوط انتقال و نیروگاه های خورشیدی در نظر گرفته شد که  دولت برای این طرح ها ۳۳ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده است .

وی بابیان اینکه بطور متوسط  هرهفته در این مدت حدود هزار میلیارد تومان پروژه آب و برق در ایران افتتاح شده است که هم اکنون در هفته پنجم آن هستیم و با طرح هایی که روز دوشنبه در استان کرمان افتتاح می شود، حدود پنج هزار میلیارد تومان هزینه شده است.

وزیر نیرو تصریح کرد: تهران ، ایلام ، قم ،آذربایجان غربی ، یزد  و کرمان از جمله استان هایی هستند که تاکنون پویش یادشده را اجرا کردند .

اردکانیان با اشاره به اینکه وضعیت برق در شرایط مطلوبی قرار دارد ، تاکید کرد: تا پایان امسال افزون بر سه هزار مگاوات برق به ظرفیت نصب شده کشور اضافه می شود و امکان خوبی برای تبادل انرژی با کشورهای همسایه داریم و مهمترین اتفاق که در کارنامه صنعت برق ثبت شده تدوام پیدا می کند.

وی ، با بیان اینکه در مدیریت مصرف برق مردم به درستی دریافتند که چرخ توسعه کشور در بخش های مختلف صنعتی ، کشاورزی ، معدنی، درمانی ، حتی آموزش و تحقیق و پژوهش متکی به برق است ، خاطر نشان کرد: برای تداوم این پایداری باید مصرف کنترل شود.

وزیر نیرو تصریح کرد: مصرف خانگی ، تجاری ، صنعتی  و با کاری که تابستان امسال پشت سر گذاشتیه ایم شروع شد، ان شاء الله همراهی مردم اصلی ترین شاخص توسعه یافتگی کشور است.

وزیر نیرو با بیان اینکه پست ۱۳۲ به ۲۳۰ کیلو ولت برق ابرکوه ، جزو ۹ پروژه ای بود که در حوزه وزارت نیرو در استان یزد با ۴۷۲ میلیارد تومان به بهره برداری رسید خاطرنشان کرد:  پست برق ابرکوه در تامین برق مطمئن برای شهروندان ، صنایع  و معادن وارد مدار تولید شدکه با افتتاح  آن  ظرفیت اوج بار این شهرستان تا چهار برابر افزایش پیدا کرده است که موجب تشویق سرمایه گذاران شده است.

اردکانیان تصریح کرد: ابرکوه از جمله مناطقی است که سهم مصرف برق شهرستان در تولید بالاست یعنی ۹۳ درصد برق مصرفی صرف تولید می شود .

همزمان با سفر رئیس جمهوری ۵۰۰ پروژه و طرح در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی روز یکشنبه در استان یزد بهره برداری شد و برای اجرای این پروژه‌ها ، ۲۵ هزار میلیارد ریال هزینه شد که ۱۰ هزار میلیارد ریال آن از محل بودجه دولتی و ۱۵ هزار میلیارد ریال نیز سهم بخش خصوصی است.
بهره برداری از پروژه فولاد چادرملو در اردکان، فاز یک بندرخشک پیشگامان در مهریز، بیمارستان خاتم الانبیاء ابرکوه، گازرسانی به شهرک فولاد اشکذر، ۹۰ کیلومتر از دو خطه سازی راه آهن بافق به میبد و ۲۵ کیلومتر از باند دوم جاده یزد - طبس  از مهمترین طرح‌های بهره برداری شده است این پروژه‌های به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس با حضور رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت افتتاح شد.
در دومین سفر استانی اعضای هیات دولت به یزد ۱۴ معاون و وزیر رییس جمهوری را همراهی می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =