نماینده مجلس آمریکا استعفای مورالس را حاصل "کودتا" دانست

نیویورک- ایرنا- عضو دموکرات و مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا رویدادهای جاری و اعتراض‌های هدایت شده و هدفمند از سوی عوامل خارجی در بولیوی که رئیس جمهوری قانونی این کشور را وادار به استعفا کرد، "کودتا" نامید.

ایلهان عمر شامگاه دوشنبه در واکنش به کودتا علیه اوو مورالس که در انتخابات اخیر این کشور به پیروزی رسید، نوشت: برای بیرون راندن یک رئیس جمهوری یک کشور به وسیله نیروهای مسلح، یک کلمه وجود دارد که به آن "کودتا" گفته می شود.

وی افزود: ما باید به صراحت با خشونت سیاسی در بولیوی مخالفت کنیم. مردم بولیوی سزاوار انتخابات آزاد و منصفانه هستند.

براساس گزارش دادگاه عالی انتخابات بولیوی، مورالس ۴۷.۰۸ درصد و «کارلوس مسا» رقیب وی از حزب راست میانه‌رو ۳۶.۵۱ درصد آرا را در انتخابات ریاست جمهوری بدست آوردند که بدین ترتیب مورالس می‌توانست اختلاف ۱۰ درصدی را برای پیروزی در همان دور اول بدست بیاورد.

پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات و با وجود تایید دادگاه عالی انتخابات در بولیوی، مخالفان مورالس اعلام کردند، این نتایج  را قبول ندارند و از آن زمان تاکنون دست به اعتراض های خشونت آمیز زده‌اند.

بدنبال متشنج شدن اوضاع سیاسی در بولیوی، سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) از دولت لاپاز خواسته بود، نتایج انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در ۲۰ اکتبر (۲۸ مهر) را ملغی اعلام کند و به برگزاری انتخابات مجدد تن دهد.

سرانجام در روز یکشنبه ۱۰ نوامبر با دخالت ارتش بولیوی، مورالس مجبور به استعفا شد و در نطق تلویزیونی اظهار کرد: استعفای خود را تقدیم می‌کنیم تا برادران و خواهران کارمند دولت هدف حملات و تهدیدات قرار نگیرند.

وی شرایط جاری در بولیوی را به کودتا علیه دولت تعبیر کرد وخطاب به مردم کشورش گفت: دوست دارم اعلام کنم، مبارزه ما پایان نیافته و تلاش برای تحقق برابری و صلح همچنان ادامه خواهد داشت.

مورالس افزود: به عنوان رئیس جمهوری وظیفه دارم که شرایط را آرام کنم.

برخلاف اظهارات نماینده مجلس آمریکا، تام کاتن سناتور جمهوریخواه آمریکا که سیاست‌های تندروانه و مداخله جویانه در امور کشورهایی دارد که مخالف سیاست‌ها سلطه طلبانه واشنگتن هستند، گفت: مردم بولیوی در برابر تلاش اوو مورالس برای دستکاری قانون اساسی شان، مقاومت کردند و اکنون آنها سرقت انتخاباتی او را مردود دانستند.

وی افزود: آنها خواستار پایان دادن به حمله ۱۴ ساله مورالس به موسسات دموکراتیک بولیوی شده اند. اکنون آنها می توانند آینده خودشان را ترسیم کنند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha