فرونشست زمین، موجب تخریب زیرساخت‌های اصفهان می‌شود

اصفهان- ایرنا- رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: پدیده فرونشست زمین در استان اصفهان موجب تخریب زیرساخت‌های منطقه به صورت اساسی می‌شود.

علیرضا شهیدی شامگاه روز یکشنبه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران در استانداری اصفهان افزود: فرونشست زمین، زلزله خاموش است که اثرات مخربی بر ساختمان‌ها، راه‌ها و زیرساخت‌ها دارد و می‌تواند موجب افزایش عملکرد تخریبی یک زلزله کوچک در حد زمین لرزه‌ای بزرگ باشد.  

وی اظهارداشت: اگر پدیده فرونشست زمین در استان اصفهان به صورت جدی بررسی و از آن پیشگیری نشود در آینده نه چندان دور تمام استان را فرا می‌گیرد.  

معاون وزیر صمت و رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به اینکه یکی از دلایل فرونشست زمین بهره‌برداری بیش از حد از سفره‌های آب زیرزمینی است ادامه داد: ۸۰ تا ۹۰ درصد آب مصرفی کشور مربوط به بخش کشاورزی است که باید برای کاهش مصرف آب در این بخش اقدامات لازم مانند اصلاح الگوی کشت صورت پذیرد.

وی تصریح کرد: 6 درصد آب مصرفی کشور در بخش صنعت و چهار درصد آن در بخش شرب خانگی صرف می‌شود که با تمام اقدامات صورت گرفته برای اصلاح الگوی مصرف توسط مردم ولی به دلیل سهم کم بخش شرب، این راهکارها برای کاهش مصرف ذخایر آب زیرزمینی چندان موثر نیست.

وی تاکیدکرد: باید روی یک سری مسائل به صورت اضطراری سرمایه‌گذاری شود تا بتوان در آینده تغییری در بحث بحران آب داشته‌باشیم در غیر این صورت تا ۱۵ سال آینده درغرب استان نیز پدیده فرونشست را خواهیم داشت.

شهیدی اضافه کرد: پایش ملی در زمینه پدیده فرونشست زمین در ۳۰۰ دشت کشور که با پدیده فرونشست درگیرند درحال انجام است و این پایش در استان اصفهان نیز انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سازمان زمین‌شناسی کشور تمام توان خود را در جهت رفع نیازهای زمین شناسی و مطالعاتی استان اصفهان به کار خواهد برد ولی در برخی موارد استان نیز باید به این سازمان کمک کند.

مدیرکل دفتر مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در این جلسه گفت: متاسفانه دیر به سراغ یافتن راهکار برای پدیده فرونشست رفته‌ایم و باید این پدیده توسط سازمان زمین‌شناسی و وزارت نیرو دیده، بررسی و مطرح شود تا همه به فکر راه حل باشند.

رضا شهبازی با اشاره به اجرای طرح ملی گرد و غبار در استان‌های کشور افزود: نقشه پهنه‌بندی مناطق مستعد تولید گردوغبار در کشور تهیه شده‌است و یک لایه نمونه‌برداری فیزیکوشیمیایی روی آن‌ها انجام شده و در اختیار استان‌ها قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه شاخص‌های ذرات گردوغبار در اصفهان، نمونه‌برداری‌های سطحی و اتمسفری آن بررسی شده است تصریح کرد: شاخص ذرات گردوغبار در اصفهان کانی‌های رسی هستند که روی آن کانی‌های سنگین به عنوان کاتیون‌ها چسبیده‌اند و برای ریه مضر است.

مدیرکل دفتر مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور خاطرنشان کرد: شاهین‌شهر، سگزی، اراضی کشاورزی سمت گاوخونی، کاشان و نایین پهنه‌های مستعد گردوغبار در استان اصفهان هستند.

وی گفت: متاسفانه وضعیت استان اصفهان در زمینه گرد و غبار خوب نیست و بالغ بر ۲۰ درصد مساحت کانون‌های گردوغبار در استان اصفهان قرارگرفته است.

شهبازی پهنه‌بندی گردوغبار در تمامی استان‌ها را کاری سنگین و زمان‌بر دانست و اظهارداشت: با داشتن زمان و هزینه محدود باید این پهنه‌های گردوغبار در استان اصفهان اولویت‌بندی شود تا بتوان به نتیجه مورد نظر دست یافت.

معاون وزیر و رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور امروز از مجتمع تولید فلز فولاد آران و بیدگل و فولاد نطنز بازدید کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =