تفرقه مهمترین عامل شکل نگرفتن امت واحده اسلامی است

گنبدکاووس - ایرنا - معاون فرهنگی و امور روحانیون مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور با تاکید برضرورت مشارکت فعال کشورهای اسلامی برای تشکیل امت واحده، گفت: تفرقه نخستین عامل و مهمترین آفت در شکل نگرفتن امت واحده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نورعلی دیلم عصر یکشنبه در نشست نخبگانی وحدت امت در دفاع از مسجدالاقصی در دانشگاه مذاهب اسلامی شعبه گنبدکاووس، گفت: برای شکل‌گیری امت واحده اسلامی علاوه بر مشارکت فعال کشورهای اسلامی، توحید و وحدت کلمه بایستی اساس کار این حرکت مهم قرار گیرد.

وی افزود: امت واحده اسلامی همچون یک سیستم است که همه اعضای آن بایستی برای تحقق آن هماهنگ باشند ولی برخی اختلافات قومی و مذهبی مانع تحقق این اصل مهم شده است.

حجت‌الاسلام دیلم، حمایت برخی کشورهای اسلامی از اولیای کفر و تلاش برای ایجاد اختلاف بین مسلمانان را دومین آفت شکل نگرفتن امت واحده اسلامی دانست و اضافه کرد: با اینکه راهبرد عملی جمهوری اسلامی، دفاع از وحدت امت اسلامی و حمایت از مردم فلسطین است اما برخی کشورهای اسلامی برخلاف این راهبرد حرکت می‌کنند.

وی همچنین با تاکید برضرورت برگزاری کرسی‌های آزادآندیشی و نظریه‌پردازی در مراکز علمی، دانشگاهی و حوزه‌های دینی، تصریح کرد: برگزاری این نشست‌ها که مورد تاکید رهبری انقلاب نیز می‌باشد، فعلا با کم توجهی مراکز نام برده شده مواجه است که صحیح نیست.

معاون فرهنگی و امور روحانیون مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور ادامه داد: برگزاری این نشست‌ها بایستی به سمت اشتراکات عقیدتی نیز کشیده شود زیرا گفت و گو بین مذاهب اسلامی از عوامل مهم در تقریب مذاهب و یکی از راهبردهای این مرکز در راستای منویات رهبری انقلاب است.

حجت الاسلام دیلم گفت: مرکز بزرگ اسلامی از همه فعالیت‌های دانشجویی درحوزه فرهنگی و قرآنی و نیز برگزاری نشست‌های نخبگان، کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه‌پردازی در دانشگاه‌ها حمایت می‌کند.

وی همچنین با اشاره به بیانیه رهبری درخصوص گام دوم انقلاب و تاکید معظم‌له برضرورت تحقق تمدن نوین اسلامی، اضافه کرد: این بیانیه که بایستی نقشه راه ما باشد فعلا از سوی همگان مورد غفلت واقع شده است.

امام جمعه گنبدکاووس نیز در این نشست با تبریک ولادت حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) و نیز هفته وحدت، نابودی رژیم اشغالگر اسرائیل را پیش‌بینی قرآن در برخی آیات از جمله سوره اسراء دانست و گفت: از بین رفتن این غده سرطانی به گفته رهبری انقلاب، رمز ظهور حضرت مهدی (عج) و مقدمه تشکیل امت واحده اسلامی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمود ترابی افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی، مساله وحدت امت اسلامی که می‌توان آن را محصول انقلاب اسلامی دانست نیز مورد توجه قرار گرفت و امروز در سایه این وحدت، محور مقاومت شکل گرفته که مقاومت مردم فلسطین در چند دهه گذشته و همچنین مقاومت برخی کشورهای منطقه از نمونه‌های بارز آن است.

وی اضافه کرد: امروز فلسطین، مساله امت اسلام است و تنها راه پیروزی امت اسلام و آزادی فلسطین و قدس شریف هم تحقق اسلام انقلابی است که تا شکل نگیرد، پیروزی حاصل نخواهد شد.

حجت الاسلام ترابی ادامه داد: امروز مقاومت مردم فلسطین، اسرائیل را محاصره کرده و این رژیم نامشروع را به ترس و وحشت انداخته و با تحقق وعده الهی که در قرآن آمده، نابودی اسرائیل نزدیک است.

دراین نشست که به همت دانشگاه مذاهب اسلامی شعبه گنبدکاووس و مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور برگزار شد، امام جمعه، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار ویژه و برخی علما و روحانیون شیعه و اهل سنت این شهرستان مرزی به همراه معاون فرهنگی مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور و رییس مرکز اسلامی شرق گلستان حضور داشتند.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت و با تنوع قومی و مذهبی درشرق استان گلستان واقع است و بیش از نیمی از جمعیت آن را ترکمنهای اهل سنت تشکیل می‌دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =