جمهوری اسلامی تفاوتی بین شیعه و سنی قایل نیست

ارومیه- ایرنا- استاندار آذربایجان‌غربی گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ تفاوتی بین شیعه و سنی قایل نشده و به هیچ عنوان بحثی به نام شیعه و سنی در آن وجود ندارد.

محمدمهدی شهریاری عصر روز یکشنبه در مراسم گرامیداشت سالروز ولادت نبی مکرم اسلام به روایت اهل سنت و آغاز هفته وحدت با بیان اینکه در مدیریت رهبران جمهوری اسلامی ایران تفاوتی در حمایت از شیعه و سنی وجود ندارد اظهار داشت: آنها تنها از شیعه یا سنی حمایت نمی‌کنند بلکه نگاه یکسان و برابری نسبت به هر دو دارند.

وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی از جنوب شرق آسیا تا شمال غرب افریقا تمامی ملت‌ها و کشورهایی که اهل تسنن بودند نظیر فلسطین مورد حمایت ایران اسلامی قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه در قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز حمایت از هر انسانی در هر کجای جهان از هر دین و مذهبی که مورد ظلم واقع شوند مورد تاکید واقع شده است افزود: وظیفه شرعی و ملی ایران اسلامی دفاع از مسلمانان است چنانکه در برمه ، بوسنی هرزگوین، هند و فلسطین نیز به حمایت از مظلومان پرداخته است.

«شهریاری»، به توطئه‌های دشمنان اسلام طی ۱۰ سال گذشته اشاره کرد و گفت: در ۱۰ سال اخیر دشمنان به نام اسلام در خاورمیانه دست به جنایت‌های مختلفی زدند که اگر وحدت محکمی بین مسلمانان حاکم بود چنین اتفاقی نمی‌افتاد.

استاندار آذربایجان‌غربی اظهار داشت: با وجود اینکه ائمه معصومین، رهبران دینی و پیامبر اسلام ما را به همدلی و وحدت و یکپارچگی دعوت کردند ولی کمتر به این موضوع پرداخته شده است.

وی به نقش وحدت و همدلی در توسعه استان اشاره کرد و گفت: اگر می‌خواهیم زمینه اشتغال در استان فراهم شود و به عنوان استانی الگو در این زمینه در کشور مطرح شویم باید مقوله وحدت روز به روز در جامعه تقویت شود.

شهریاری ادامه داد: طی سال‌های اخیر آذربایجان‌غربی در شاخص‌های مختلف روند رو به رشدی داشته است چنانکه پایین‌ترین نرخ تورم، بیشترین افزایش سرمایه‌گذاری و بیشترین کاهش نرخ بیکاری نسبت به کشور را داشته است.

وی هفته وحدت را نقطه عطفی برای تقویت هرچه بیشتر همدلی و یکپارچگی در جامعه دانسته و افزود: دشمنان اسلام می‌دانند اگر دنیای اسلام را اگر  ۱۰ سال به حال خود رها کنند قدرتی خواهد شد که تمام دنیا را فتح خواهد کرد بر همین اساس برای اختلاف افکنی و زدودن وحدت از میان آنان تلاش می‌کنند.

 وجود پیامبر اسلام (ص) محور وحدت مسلمانان است

نماینده ولی فقیه درآذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه  هم در این مراسم گفت: وجود پیامبر اسلام (ص) محور وحدت مسلمانان است و باید شکرگزار این نعمت بوده و به آن افتخار کنیم.

 حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمهدی قریشی به وجود اقوام و ادیان و مذاهب مختلف در استان به ویژه شیعه و سنی اشاره کرد و گفت: اهل تسنن و تشیع سالیان متمادی است که زندگی توام با صمیمیت و مهربانی در استان دارند و اتحاد و همدلی همواره در بین آنها ساری و جاری است.

وی اظهار داشت: باید زندگی و سیره نبی مکرم اسلام، اسوه و الگوی ما در زندگی سیاسی، اجتماعی و شخصی قرار گیرد و همه ما با جزئیات زندگی آن بزرگوار به خوبی آشنا شویم.

 وی به انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: برخی سعی می‌کنند از این فضا برای اختلاف‌افکنی استفاده کنند که ضروری است با هوشیاری تمام اجازه تفرقه افکنی به چنین افرادی داده نشود.

وی تاکید کرد: نباید مسایل قومی و مذهبی به عنوان ابزاری برای تفرقه‌افکنی توسط عده‌ایی فرصت‌طلب قرار گیرد.

وحدت و وفاق را رمز توسعه استان است

شهردار ارومیه هم در این مراسم وحدت و وفاق را رمز توسعه استان دانسته و گفت: برای توسعه استان باید وحدت و یکپارچگی محور قرار گیرد و نباید به اختلافات دامن زده شود.

محمد حضرت‌پور ادامه داد: وحدت زمینه‌ساز توسعه استان است ولی برخی بدخواهان و افرادی که دنبال مطامع اقتصادی و سیاسی هستند و یا در مسیر برنامه‌های هدف‌دار شمنان حرکت می‌کنند با تفرقه‌افکنی مانع وحدت جامعه می‌شوند.

پیروی از سیره و منش پیامبر اسلام باید الگوی جامعه اسلامی باشد

امام جمعه اهل سنت ارومیه نیز ضمن گرامیداشت سالروز میلاد نبی مکرم اسلام گفت: اسلام دین مودت و دوستی است بنابراین پیروی از سیره و منش پیامبراسلام باید الگوی جامعه اسلامی باشد.

ماموستا ملاعبدالقادر بیضاوی ادامه داد: یکپارچگی امت اسلام فتنه‌های دشمنان را خنثی کرده و موجب رشد و بالندگی جامعه اسلامی می‌شود.

وی افزود: حفظ وحدت و توجه به این مهم باید اولویت مهم جامعه اسلامی قرار گیرد زیرا وحدت امت اسلام است که دشمنان را مایوس کرده و توطئه هایشان را خنثی می‌کند.

در این مراسم باشکوه که همزمان با ۱۲ ربیع الاول سالروز میلاد نبی مکرم اسلام به روایت اهل سنت برگزار شد شمار زیادی از مسوولان و علمای اهل تسنن و تشیع آذربایجان‌غربی نیز حضور داشتند.

دف نوازی و مولودی‌خوانی از جمله برنامه‌های این مراسم بود.

از ۱۲ تا ۱۷ ربیع الاول به پیشنهاد معمار کبیر انقلاب در تقویم جمهوری اسلامی ایران هفته وحدت نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =