اعتبار  پروژه‌های اولویت‌دار کتابخانه‌ای استان اردبیل تامین می‌شود

اردبیل - ایرنا - استاندار اردبیل گفت: اعتبار پروژه‌های اولویت‌دار کتابخانه‌های این استان از اعتبارات عمرانی و اعتبارات سفر ریاست‌جمهوری تامین می‌شود.

اکبر بهنامجو روز یکشنبه در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان افزود: پروژه‌های کتابخانه‌سازی در اردبیل در آستانه سفر رئیس‌جمهوری جمع‌بندی شده و در ردیف پروژه‌های اولویت‌دار در این سفر برای دریافت اعتبار ارائه خواهد شد.

وی با اشاره به نقش آموزش و پرورش در فرهنگ‌سازی برای مطالعه اظهارداشت: آموزش و پرورش به عنوان یک نهاد فرهنگی که با جامعه وسیعی از دانش‌آموزان سروکار دارد باید در راستای ارتقای فرهنگ مطالعه پیشگام باشد.

وی با بیان اینکه تلاش در راستای ارتقای فرهنگ مطالعه باید از درون جامعه شروع شده و از ظرفیت نخبگان در این زمینه استفاده شود،گفت: آموزش و پرورش باید با برنامه‌ریزی مناسب و منسجم در زمینه تشویق دانش‌آموزان به امر مطالعه پیشقدم شود.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل همچنین تجهیز کتابخانه‌های عمومی استان در راستای اجرای برنامه‌های فرهنگی را مهم ارزیابی کرد و افزود: نقش مطالعه و کتاب در کاهش آسیب‌های اجتماعی نقشی غیرقابل انکار است که این نقش باید در جامعه بیش از پیش پررنگ شود.

بهنامجو اهتمام به کتابخوانی را وظیفه همه ارگان‌های فرهنگی دانست و بیان کرد: در این زمینه نباید با نگاه رفع تکلیف عمل شود بلکه ضروری است تا با برگزاری مداوم و مستمر جلسات انجمن کتابخانه‌های عمومی استان به منظور ارتقای سرانه مطالعه برنامه‌ریزی کنیم.

وی کوتاهی شهرداری‌ها را در پرداخت نیم درصد سهم شهرداری به کتابخانه‌ها غیرقابل قبول دانست و گفت: حق‌السهم کتابخانه‌ها از درآمد شهرداری‌ها باید در موعد مناسب در اختیار کتابخانه‌های عمومی قرار گیرد تا در اجرای برنامه‌ فرهنگی و سوق دادن مردم به مطالعه و کتاب اقدام شود.

رئیس شورای اسلامی استان اردبیل نیز در این جلسه با اشاره به اینکه بحث مطالعه باید به سمت علمی شدن پیش برود، گفت: ضروری است تا با انجام کارهای زیربنایی توجه عموم مردم را به سمت مطالعه کتاب‌های علمی سوق دهیم تا به این ترتیب میزان آگاهی‌های عمومی نیز ارتقا یابد.

یعقوب هاشمی اظهارداشت: آموزش و پرورش به عنوان یک نهاد فرهنگی که با گستره وسیعی از دانش‌آموزان روبروست امر مطالعه را در مدارس ارتقا دهد تا دانش‌آموزان از سنین پایه با کتاب انس بگیرند.

وی به تلاش شورای اسلامی استان در تحقق نیم درصد سهم کتابخانه‌های عمومی از درآمد شهرداری‌ها اشاره کرد و گفت: در شورای اسلامی استان با تمام توان در راستای تحقق این اعتبار تلاش می‌کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل هم با تشریح عملکرد یک ساله کتابخانه‌های عمومی اظهارداشت: در این استان ۷۹ باب کتابخانه نهادی و مشارکتی است که با ۱۱۶ نفر کتابدار به مردم استان خدمات فرهنگی و کتابخانه‌های ارائه می‌کند.

پروانه رضاقلیزاده با اشاره به اینکه سرانه کتابخانه‌ای استان برای هر ۱۰۰ نفر ۲.۴۳ مترمربع است، افزود: با افتتاح طرح‌های در دست اجرای کتابخانه‌های عمومی در استان این رقم به ۲.۶۰ مترمربع می‌رسد که نسبت به میانگین کشوری رقم مناسبی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =