نخستین مجتمع گلخانه‌ای کشت بدون خاک کشور در مهریز افتتاح شد

یزد- ایرنا- نخستین مجتمع گلخانه‌ای کشت بدون خاک کشور عصر یکشنبه با حضور حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهوری در دهستان ارنان از توابع بخش مرکزی مهریز افتتاح شد.

این  واحد گلخانه در وسعت ۱۵ هزار مترمربع با صرف ۲۵ میلیارد ریال توسط بخش‌خصوصی با حمایت دولت با اشتغالزایی ۱۵ نفر ایجاد شده است.

در این گلخانه‌ی کشت بدون خاک سالانه حدود ۶۰۰ تن کاهو و کلم تولید که علاوه بر تامین نیاز استان یزد به سایر استان‌ها نیز ارسال می شود.

معاون پارلمانی رئیس جمهوری در این آیین گفت: نگاه دولت به کارآفرینان، نگاه به مجاهدان عرصه اقتصادی است که به رغم جنگ اقتصادی دشمنان به مردم خدمت می‌کنند.

حسینعلی امیری افزود: برای برون رفت از مشکلاتی که توسط دشمنان با تحریم بر کشور تحمیل شده، باید از تمام ظرفیت‌های داخلی بهره گرفت.

وی خاطر نشان کرد: استفاده از نیروهای تحصیل کرده و جوانان علاقه‌ و ایجاد زمینه کار و فعالیت در عرصه تولید و اقتصاد برای آنان باید جدی گرفته شود.

این مسئول بیان داشت: تحریم تمام عیار دشمنان با همدلی تمام نیروها و استفاده از تمام ظرفیت‌های داخل کشور، اثری نخواهد داشت.

امیری  از مشارکت بخش خصوصی در اجرای طرح‌های اقتصادی و تولیدی برای خدمت به مردم و کشور در سال‌های اخیر قدردانی کرد.

در کشت‌های نوین ان . اف. تی (NFT) ( کشت بدون خاک )  با حذف خاک از سطح گلخانه، گیاه در بستر لایه ای از آب پرورش و تغذیه می شود و با عملکرد ۶۵۰ تا ۷۰۰ تن محصول در هر هکتار افزایش بهرهوری و صرفه جویی در مصرف آب و انرژی را به دنبال دارد.

در کشت‌های فضای باز به ازای هر متر مکعب آب تنها ۱.۵ کیلوگرم محصول برداشت می‌شود و در گلخانه‌های معمولی این میزان تا ۲۳ کیلوگرم افزایش دارد و در کشت های نوین مانند NFT این میزان به نحو قابل توجهی تا ۶۰ کیلوگرم افزایش می یابد.

۱۰ درصد سطح زیرکشت گلخانه‌های کشور در استان یزد قرار دارد.

یزد رتبه نخست تولید گوشت بلدرچین و کبک و پرورش اسب اصیل عرب ، رتبه دوم تولید محصول گلخانه‌ای، جایگاه سوم تولید پسته، مقام چهارم تولید زردآلو و قیسی ، مقام پنجم تولید انار ، رتبه هشتم تولید خرما ، دهم تولید تخم مرغ و چهاردهم تولید شیر را دارد.

زمین‌های قابل‌کشت استان ۱۷۰ هزار هکتار است که به دلیل تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی، کاهش بارندگی و توسعه کشت گیاهان کم آبخواه ، ۱۱۶ هزار هکتار آن کشت می‌شود و از این میزان ۶۹ درصد مربوط به باغ ها و ۳۱ درصد مربوط به زمین های زراعی است.

ارنان با ۵۰۰ نفر جمعیت در ۵۰ کیلومتری شهر مهریز قرار دارد .

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری مهریز در ۳۰ کیلومتری یزد واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =