اطلاعات ۹۸ درصد آبادی کشور در سامانه جامع آمار ثبت شده است

تهران - ایرنا - مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری از بروز رسانی ۹۸ درصد سامانه جامع آمار و اطلاعات آبادی‌های کشور با هدف برنامه‌ریزی دقیق در روستاها خبر داد.

محمدصادق مهدوی خرمی روز یکشنبه در بازدید از روستاهای آرو و سیدآباد بخش مرکزی شهرستان دماوند که به منظور بررسی آخرین اطلاعات آماری و ظرفیت‌های موجود در این دو روستا انجام گرفت، اظهار کرد: در سال ۹۶ سامانه جامع آمار و اطلاعات آبادی‌های کشور با حضور معاون اول رئیس جمهوری در روز ملی روستا و عشایر به بهره برداری رسید و اطلاعات ۶۲ هزار آبادی در آن درج شد.

وی با بیان اینکه این سامانه با کمک شوراهای روستا و دهیاری ها و دیگر نهادها بروز رسانی می‌شود، افزود: با توجه به اینکه سیاست مرکز آمار در خصوص بروز رسانی سامانه، خارج شدن از حالت سرشماری و واگذاری به دستگاه‌های مربوطه است، اکنون تمامی اطلاعات توسط نهادهای مربوطه همچون برق، آب و... بروز می‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در این بازدید، مشکلات و مطالبات در بخش بروز رسانی سامانه مورد بررسی قرار گرفت، گفت: یکی از مشکلات موجود در این بخش، نبود شبکه ملی اطلاعات و اینترنت است که موجب شده تا اطلاعات بصورت دستی به بخشداری ارسال و در سامانه ثبت شود که به دنبال تسریع در انجام کار هستیم.

مهدوی خرمی تاکید کرد: برای داشتن یک برنامه ریزی مناسب نیازمند شاخص ها و آمار هستیم که باید تمامی اتفاقاتی که در روستاها رخ می دهد در این سامانه درج شود تا در زمان برنامه ریزی، لحاظ گردد.

علی اکبر محزون، مدیر کل دفتر جمعیت نیروی کار و سرشماری مرکز آمار ایران نیز در این بازدید گفت: به دنبال ایجاد سامانه ای در سطح کشور در حوزه توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری هستیم تا بتواند همچون دیگر سامانه ها در کشور، آمار و اطلاعات رسمی تولید کرده و نقش بسزایی در برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها ایفا کند.

وی ادامه داد: این بازدیدها بمنظور مشاهده و روند چگونگی انجام لایه های عملیاتی این سامانه صورت گرفته و میزان کیفیت اطلاعات ثبت و ضبط شده مورد بررسی و فرآیند آن مورد بازبینی قرار می‌گیرد که در جهت ارتقا آن با مسئولین حوزه توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری قدم هایی برداشته شده است.

مدیرکل دفتر جمعیت نیروی کار و سرشماری مرکز آمار ایران افزود: پیش از این سامانه، سرشماری های عمومی نفوس و مسکن که برای نخستین بار در سال ۱۳۳۵ در کشور اجرا شده، اطلاعاتی را در کنار اطلاعات جمعیت و مسکن جمع آوری می کردیم که تحت عنوان اطلاعات شناسنامه آبادی ها بود.

محزون گفت: هم اکنون نظام آماری کشور به سمت مدرن سازی پیش می رود بطوری که دریافت اطلاعات از حالت ثبتی و سرشماری به جای پرسش گیری از خانواده ها خارج و به دنبال جایگزین کردن منابع و پایگاه های اطلاعاتی دستگاه ها هستیم.

این مقام مسئول ادامه داد: در حوزه جمعیت و مسکن قدم هایی در حال برداشته شدن است اما در حوزه شناسنامه آبادی ها مبتنی بر این سامانه است که در حال برنامه ریزی هستیم.

لازم به ذکر است،  سامانه جامع آمار و اطالعات آبادیهای کشور با هدف یکپارچه سازی آمار و اطلاعات آبادیهای کشور برای برنامه ریزی های دقیق تر و تصمیم سازی های کارآمد راه اندازی شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =