۱۹ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۲
کد خبرنگار: 2660
کد خبر: 83549082
۰ نفر

برچسب‌ها

رونمایی از کتاب منظوم "نسیم دعا" در اهواز

اهواز - ایرنا - آیین رونمایی از کتاب "نسیم دعا" مجموعه منظوم دعای ابوحمزه ثمالی تالیف محمدصادق محقق، استاد دانشگاه و از نویسندگان برجسته خوزستانی روز یکشنبه در مسجد اعظم اهواز برگزارشد.

یکی از  نمایندگان مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در آیین رونمایی از این کتاب گفت:به نظم درآوردن دعاهای وارده، کاری ارزشمند و تاثیرگذار بر روی مخاطبان است.
آیت ا... سیدمحمدعلی موسوی جزایری با تقدیر از این کار هنری برجسته معنوی بیان کرد:دعاهای وارده از امامان معصوم (ع) با مضامین والای عرفانی دستمایه ارزشمندی برای امت اسلامی است و به نظم درآوردن دعاها ،به غنای بیشتر آن کمک میکند و یادگیری و حفظ آن را آسان تر می کند.
وی گفت: خوشبختانه دعای ابوحمزه ثمالی به گونه ای هنرمندانه به نظم درآمده و به قالب اصلی این دعا خدشه ای وارد نشده است و این میتواند یکی از شاهکارهای ادبی عصر حاضر باشد.
نویسنده کتاب نسیم دعا نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا هدف از نگاشتن و به نظم در آوردن دعای ابوحمزه ثمالی را تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطب بیان کرد و گفت: در برخی جلسات قرائت دعا ، از معنای زیرنویس دعا یا لفظ قلم استفاده میشود که مخاطب چندان با آن مانوس نیست از این رو به این فکر افتادم از یک زبان هنری‌تر برای تاثیرگذاری بیشتر استفاده ‌کنم.
محمد صادق محقق افزود: در گذشته افرادی همچون خواجه عبدا... انصاری برای بیان مناجاتها از قالب رباعی استفاده می‌کردند؛ قالب رباعی بسیار عالی و از ابتکارهای ایرانیان است و من تلاش کردم از فن رباعی برای منظوم دعا استفاده کنم.
در این آیین که برخی مسئولان فرهنگی و هنری ، طلاب و شاعران خوزستان حضور داشتند اعلام شدحوزه هنری خوزستان بنا دارد مجموعه منظوم دعاهای ندبه و کمیل که به تازگی از سوی محمد صادق محقق تالیف شده را منتشر و در اختیار علاقمندان قرار دهد.
مولف کتاب، متولد آذر ۱۳۲۳ اهواز است ، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در دزفول به انجام رسانده و در سال ۱۳۴۷ موفق به دریافت مدرک کارشناسی از دانشگاه تهران شده است.
کارشناسی ارشد و دروسی از دکترای زبان و ادبیات فارسی را در دانشگاه شهید چمران اهواز گذرانده و مقاله های تحقیقی در دانشگاه های مختلف ارایه کرده است.
محقق، تدریس زبان و ادبیات فارسی را در دانشگاه های منطقه از سال ۱۳۶۳ شروع کرده و تاکنون ادامه دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =