بیش از هزار کیلومتر از اصفهان تحت تأثیر فرونشست شدید است

تهران- ایرنا- سازمان نقشه‎برداری کشور اعلام کرد که هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع در استان اصفهان تحت تأثیر فرونشست ۱۲.۵ سانتیمتری قرار دارد و ۱۶۴ هزار نفر در معرض این خطر قرار دارند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، این سازمان به عنوان متولی اعلام نرخ فرونشست، به درخواست وزارت کشور و سازمان مدیریت بحران، به طور مستمر اقدام به تهیه نقشه فرونشست دشت‌های کشور می‌کند. آخرین مطالعات این سازمان به بررسی نرخ فرونشست در دشت مشهد اختصاص داشت که نتایج آن در قالب نامه‌ای از سوی مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، به ۲۱ مقام مسئول ارائه شد و بعد از آن اطلس فرونشست اصفهان تهیه شد.  

۱۶ مخاطب نامه جدید رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور درباره فرونشست ۱۲.۵ سانتیمتری در استان اصفهان محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی، اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، دکتر علیرضا شهیدی رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، رضایی استاندارا ستان اصفهان، اکبری رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان و اقایان فولادگر،  عابدی،  سالک کاشانی، تاج‌الدین و کامران‌دستجردی نمایندگان اصفهان در مجلس و محمودی نماینده مردم شهررضا و دهاقان در مجلس دهم شورای اسلامی است.

شفیعی در این نامه اظهار داشت: بر اساس آخرین گزارش‌های دوره‌ای سازمان نقشه‌برداری کشور در دشت‌های استان اصفهان، هزار و ۸۰۰ کیلومترمربع با نرخ فرونشست ۱۲.۵ سانتیمتر در سال مواجه شده که ۵۷۰ کیلومتر تأسیسات و شریان‌های حیاتی و ارتباطی را تحت الشعاع خود قرار داده است. همچنین ۱۶۴ هزار، نفر از جمعیت اصفهان نیز تحت تأثیر این پدیده هستند.

مطالعات سازمان نقشه‌برداری کشور حاکی از آن است که در دشت مهیار ۵۵۹ کیلومتر فرونشست تا ۹ سانتی‌متر وجود دارد و در مجموع حدود ۲۰ هزار نفر از جمعیت این منطقه را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و ۱۳۰ کیلومتر از تأسیسات این منطقه را می‌تواند دچار مخاطره کند.  

فایل اطلس‌های فرونشست مناطقی از استان اصفهان، حاصل پردازش تصاویر راداری و اعتبارسنجی شده با داده‌های ژئودتیکی در قسمت انتشارات - اطلس‌های وب سایت سازمان نقشه‌برداری کشور از مسیر؛   http://www.ncc.org.ir/news/۱۴۹۰ ژئوپورتال زیرساخت ملی داده‌های مکانی سازمان نقشه‌برداری کشور در قسمت "گروه بندی موضوعی/محصولات موردی/ مدیریت بحران/ فرونشست" به نشانی  http://iransdi.ir و برنامه کاربردی اندروید NCCViewer (قابل دانلود رایگان) در دسترس عموم است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =