«تور روسی» در کاخ نیاوران پهن شد

تهران- ایرنا- همزمان با دومین روز هفته فرهنگی روسیه در ایران، نمایشگاه مجموعه‌ای از پارچه‌های توری کشور روسیه در کاخ موزه نیاوران به نمایش درآمد.

همزمان با روزهای فرهنگی روسیه در ایران؛ مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران میزبان از امروز تا ۲۲ آبان ماه  میزبان نمایشگاه «پارچه های توری»روسیه می شود، در این نمایشگاه مجموعه ای از پارچه های توری کشور روسیه که در موزه پارچه های توری منطقه«ولوگدا» واقع در شمال روسیه نگهداری می شود، به مدت ۴ روز در تالار آبی این مجموعه در معرض دید علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

پویا محمودیان معاون صنایع دستی، وزارت میراث فرهنگی،‌صنایع دستی و گردشگری با بیان این که برگزاری این گونه رویدادهای فرهنگی سبب تعمیق روابط دو کشور می شود، گفت: مردم روسیه همواره از برگزاری نمایشگاه صنایع دستی ایران در آن کشور استقبال می‌کنند و همواره خریداران صنایع دستی ایرانی هستند.

محمدویان افزود: از این رو دولت برای برگزاری این گونه نمایشگاه‌ها وارد شده است و اصولا برگزاری هفته ‌های فرهنگی میان کشورها فارغ از مراودات سیاسی، مردم دو کشور را به یکدیگر پیوند می ‌دهد و هنر ایران به سبب غنای بالایی که دارد سبب جذبه دیگر ملت ها به خود می‌شود.

محمد حسین هاشمی معاون همکاری های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و رتباطات اسلامی در آیین نمایشگاه دستباف‌های سنتی روسیه در کاخ موزه نیاوران با بیان این که برگزاری هفته روسیه در ایران در پاسخ به برگزاری هفته ایران در روسیه بوده است، گفت: بر اساس اهداف و برنامه ریزی‌های انجام گرفته قرار است صنایع دستی دو کشور در این گونه هفته ها به نمایش دربیاید تا مردم دو کشور بیش از گذشته با فرهنگ یکدیگر آشنا شوند.

وی از حضور ۵۰ هنرمند روس در ایران به مناسبت هفته روسیه خبر داد و افزود: افتتاحیه هفته فرهنگی روسیه در ایران روز گذشته در تالار وحدت آغاز شد و تا یک هفته ادامه دارد.

هاشمی استفاده از موسیقی سنتی و صنایع دستی را در برگزاری هفته‌های فرهنگی برای آشنا شدن دو ملت دانست و افزود: این رویدادا به منظور نزدیکی دو ملت با یکدیگر است.

ناتلی‌یا بیوا مدیر موزه توربافی روسیه با اشاره به این که توربافی یکی از صنایع دستی قدیمی روسیه است که ۵۰۰ سال سابقه دارد، گفت: دولت روسیه به منظور حمایت از صنعت قدیمی اقدام به برگزاری کارگاه‌های آموزشی توربافی درروسیه کرده است که در این چهارچوب تعداد هنرمندان این عرصه افزایش داشته است.

وی افزود: هم اکنون تعداد از توربافان به صورت سنتی و بخشی نیز به صورت  حرفه ‌ای مشغول به کار در  این صنعت زیبا هستد، گفت: نقش دولت در حمایت و زنده نگاه داشتن این هنر قدیمی روسی زیاد است زیرا در دوره این این هنر دچار بحران شده بودد و فراز و نشیب هایی داشت ولی هم اکنون تعداد زیادی از روس‌ها به این هنر مشغول هستند.

بیوا اضافه کرد: همچنین دانش‌آموزان دختر روس در کلاس نهم باید در کارگاه آموزشی توربافی شرکت کنند و با این صنعت قدیمی روس آشنا شوند

آثاری که در نمایشگاه در کاخ نیاوران به نمایش درآمده شامل دستمال توری، شنل، تابلوهای تور و همچنین دست بافت های سنتی روسی است که توسط برخی از طراحان بنام هنر توری بافی طراحی شده و با نقوش گل، پرنده های افسانه ای و همچنین طرح هایی الهام گرفته از معماری منطقه ای تزیین شده است.

پیشینه صنعت تور بافی در روسیه حدود ۵۰۰ سال می‌رسد و مرکز این هنر استان ولوگدا است سال ۲۰۱۰ بزرگترین موزه توربافی روسیه در این منطقه با هدف به نمایش گذاشتن زیبایی منحصر به فرد توربافی این منطقه افتتاح شد آثار متنوع این موزه در نمایشگاه‌های مختلف در داخل روسیه و خارج از کشور از جمله فرانسه، کرواسی، دانمارک، سوییس، آلمان، اسلوونی و بلاروس به نمایش درآمده است.

تور ولوگدا در ۲۰۰ سال اخیر همواره مورد توجه بوده است صنعت تور بافی در اوایل قرن ۱۹ در ولوگدا شکل گرفت در آن زمان نخستین کارخانه های تولید تو افتتاح شده و به صورت یک مد وارد زندگی تمامی گروه‌های اجتماعی شد شماره توربافان در هر در افزایش یافت تا جایی که در سال ۱۹۱۲ به ۳۹ هزار نفر رسید . صنعت توبافی پس از سال ۱۹۱۷ دوران مختلفی را پشت سر گذاشت و با فراز و نشیب هایی روبرو گشت اما در سال ۱۹۶۱ پدیده هنری تبدیل شد در این صنعت به علاوه بر شهر توربافان طراحان تور نیز نقش بسیار مهمی ایفا می کند.

قزوین و تهران میزبان هفته فرهنگی روسیه

مدیرکل همکاری‌های فرهنگی، هنری و امور ایرانیان خارج از کشور یادآور شد: شهرهای تهران و قزوین، در فاصله روزهای ۱۸ تا ۲۳ آبان با حضور مقامات فرهنگی دو کشور و سفرا و دیپلمات های خارجی مقیم ایران میزبان هفته فرهنگی روسیه در ایران هستند.
وی با بیان این که برگزار کنندگان این برنامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه هستند، گفت:  در اجرای برنامه از همکاری بنیاد فرهنگی هنری رودکی، مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران، نهادهای فرهنگی شهر قزوین ومجموعه روس کنسرت روسیه بهره می‌گیرند.
کیانی، گفت:‌ در این رویداد، نمایشگاه هنرهای سنتی روسیه به میزبانی مجموعه فرهنگی و تاریخی کاخ نیاوران از تاریخ ١٩ آبان ماه به مدت چهار روز برگزار می شود.

به گفته مدیر کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور، برگزاری هفته فرهنگی بین کشورها بالاترین سطح روابط فرهنگی دو کشور را نشان می‌دهد که در شهریور ماه سال گذشته هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه برگزار شد.

کیانی ادامه داد: در طول برگزاری هفته روسیه در ایران، برنامه‌های مختلفی از سوی گروه‌های موسیقی و هنرمندان روسی در زمینه صنایع دستی، نقاشی و ... اجرا می‌شود و محصولات روسی نیز به نمایش در خواهند آمد.

وی خاطرنشان کرد: این نمایشگاه به مدت ۴ روز در تالار آبی این مجموعه در معرض دید علاقه مندان قرار خواهد گرفت. و بازدید از این نمایشگاه همه روزه از ساعت  ٨تا ١٦ در مجموعه کاخ نیاوران برای عموم آزاد است.

روزهای فرهنگی روسیه در ایران؛  با همت و تلاش معاونت همکاری های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مدیر کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور به میزبانی جمهوری اسلامی ایران در تهران و همچنین شهر قزوین برگزار می شود. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =