۱۹ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۹
کد خبرنگار: 1058
کد خبر: 83548828
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

از سرگیری‌ کشتار غازهای مهاجر

تهران- ایرنا- کشتار بی‌رحمانه پرندگان مهاجر در فریدونکنار سریالی است که قسمت‌های آن به هزاران رسیده است و گویا تمامی ندارد، این سریال با ورود پرندگان مهاجر آغاز و با ادامه آن به اوج می‌رسد که متاسفانه هر سال هم نسبت به سال گذشته از فراز بیشتری برخوردار است.

این ویدئو مربوط به امروز ١٩ آبان ٩٨ بازار غیر قانونی لاشه‌فروشی فریدونکنار است. 

نسل‌کشی پرندگان مهاجر در روزه سکوت متولیان امر روز به روز ابعاد وسیع‌تری یافته است، تجارت وسیع و بیرحمانه با میراث طبیعی ملی و جهانی توسط عده‌ای افراد سودجو موجب افول انسانیت و تاراج انفال ملی و نقض آشکار قوانین و مقررات ملی و بین‌المللی محیط زیست شده است. 
از دو روز گذشته با ورود دسته‌های بزرگ گونه‌های مختلف غازهای مهاجر شامل غاز خاکستری، غاز پیشانی سفید بزرگ و کوچک (گونه شدیدا در معرض انقراض در سطح جهان)، غاز پازرد (حمایت شده)، عروس غاز (حمایت شده) و غاز بارناکل به تالاب فریدونکنار، کشتار عظیم آنها آغاز شده است. بازار غیرقانونی امروز و روزهای قبل مملو از لاشه های انواع پرندگان مهاجر به ویژه غازها بوده است. 
قیمت هر غاز در بازار، ٢٠٠ هزار تومان است.

شکل‌گیری این بازار برپایه ادعای دروغین مبارزه‌ با فقر و بیکاری توجیه می‌شود اما با اندکی دقت در قیمت پرندگان می‌توان به کذب بودن این ادعای موهوم پی برد. 
پیک قتل عام غازهای مهاجر در بدو ورود و آغاز دوره مهاجرتشان است و کشتار وسیع انواع گونه‌های غازها به‌وسیله نوع خاصی از دام هوایی با نام «غاز دام» تا یک ماه آینده هر شب ادامه خواهد داشت. 
بازار فریدونکنار منشا اصلی نابودی انواع پرندگان مهاجر نه فقط در این محدوده بلکه سایر مناطق مازندران و استان‌های مجاور به خصوص استان گیلان است. 

نمایش کلیشه‌ای جمع‌آوری تورهای هوایی با این توصیف که با آنها برخورد قانونی می‌شود در حالی به اجرا درمی‌آید که بازار عرضه بدون هیچ ممانعتی به فعالیت روزانه ادامه می‌دهد. این نمایش‌ها هرگز اثربخش نبوده و کارکردی جز در  تولید محتوای خبری برای فریب اذهان عمومی نداشته است. روش صید و شکار گروهی حیات وحش به صراحت در قانون منع شده است، بنابراین اصل استفاده از دام هوایی به عنوان یک روش ممنوع شناخته می‌شود. 
ابهام اینجاست چطور هزاران قلم از قربانیان این روش کشتار آزادانه هر روز در بازاری که آن‌هم از پایه و اساس ناقض قوانین و شرافت انسانی است عرضه می‌شود؟ 
این بازار مایه آبروریزی استان مازندران در کشور و دستمایه یک آبروریزی ملی برای ایرانیان در سطح جهان است که صرفا سود سرشاری را نصیب عده محدودی ذی‌نفع و حامیان غارتگر می‌کند. باید همه به ویژه مسئولان این بخش پاسخگو باشند.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =