٢٠٠ هزار قطعه طیور در ایرانشهر واکسینه شدند

زاهدان- ایرنا- رئیس اداره دامپزشکی ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: به منظور حفظ جمعیت طیور بومی و رونق تولید در این شهرستان‌ بیش از ۲۰۰ هزار قطعه طیور روستایی و عشایر بوسیله اکیپ‌های دامپزشکی علیه بیماری ویروسی نیوکاسل بطور رایگان واکسینه شدند. 

دکتر فرامرز هاشمزهی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اجرای این طرح  در راستای پیشگیری و کنترل بیماری نیوکاسل طیور بومی و ایجاد سطح مؤثر ایمنی از بیماری مذکور بشمار می‌رود و با انجام هماهنگی‌های لازم در نقاط مختلف روستایی و عشایری اجرا شد. 

وی افزود: نیوکاسل یک بیماری ویروسی است و در زمان وقوع به دلیل سرعت بالای انتشار بیماری در جمعیت طیور صنعتی و بومی نمی‌توان درمان خاصی انجام داد و برای پیشگیری از این بیماری باید تمام طیور واکسینه شوند.

رئیس دامپزشکی ایرانشهر بیان کرد: بسیاری از گونه‌های پرندگان وحشی و اهلی میزبان این بیماری هستند و در این میان مرغ‌ها آسیب‌پذیرترین و مستعدترین پرندگان در برابر این بیماری بوده و اردک و بوقلمون کمترین آسیب‌پذیری را در مقابل بیماری نیوکاسل دارند.

وی افزود: سرفه‌کردن و نفس‌نفس زدن، بال‌های افتاده و آویزان، پاهای کشیده، پیچیدگی سر و گردن، افسردگی و توقف فعالیت‌های عادی و فلج شدن کامل پرنده از عوامل این بیماری است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =