استاندار: تصور اصفهان" استانی برخوردار"، نادرست است

اصفهان- ایرنا- استاندار اصفهان گفت: این استان از نظر وضعیت و تعداد مدارس برخوردار محسوب نمی‌شود و اکنون هر چه در توان داریم باید برای آموزش و پرورش انجام دهیم.

عباس رضایی روز یکشنبه در مراسم افتتاح دبیرستان‌های صارمیه (واحدهای شماره پنج، هفت و سیزده) در شهرستان اصفهان افزود: تصور اینکه اصفهان استان برخورداری است نادرست است و باید دست نیاز را به طرف خیران و واقفان ملی دراز کنیم.

وی اظهارداشت: نقاط محروم بسیاری در این استان وجود دارد که نیازمند توجه ویژه از طرف خیران و مدرسه‌سازان است.

استاندار اصفهان ادامه داد: در صورتی که اراده و همت واقفان و مردم خیر در راستای احداث و کمک به ساخت مدارس قرار گیرد، می‌توانیم امیدوار باشیم که در آینده به هیچ مدرسه‌ای در استان نیاز نداشته باشیم.

به گفته وی امروز دیگر مدرسه کلنگی در این استان وجود ندارد اما هنوز مدارس سنگی و کانکسی در اصفهان وجود دارد.

رضایی با اشاره به اینکه باید تعلیم و تربیت و مساله وقف، بویژه در زمینه آموزش و پرورش در اولویت قرارگیرد، تصریح کرد: درس خواندن و فعالیت در مدارس وقفی مسوولیت انسان را چند برابر می‌کند.

وی بیان کرد: وقف، مدرسه و خیر سه کلمه زیبا، مسوولیت‌آفرین هستند و امروز باید هر چه در توان داریم برای آموزش و پرورش انجام دهیم.

استاندار اصفهان تاکید کرد: اقتصاد، درمان، مسائل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی جامعه با توجه به موضوع آموزش و پرورش و مدرسه بهبود پیدا می‌کند.

وی اضافه کرد: امروز کاروان علم و دانش در ابعاد و رشته‌های مختلف با شتاب و سرعت زیادی در حال حرکت است و رشد و پیشرفت ما در برخی از رشته‌ها خوب اما در بسیاری از جنبه‌ها وضعیت مناسبی نداریم که برای پیشرفت کشور باید با شتاب بیشتری در این مسیر حرکت کنیم.

رضایی خاطرنشان کرد: هدایت این کاروان پرشتاب بر عهده مدیران و دبیران آموزش و پرورش است و بسنده‌کردن به کتب درسی ما را به اهداف و چشم‌اندازهای پیش‌رو نمی‌رساند.

۹۰ درصد موقوفه صارمیه صرف احداث مدارس می‌شود

استاندار اصفهان گفت: باید ۹۰ درصد موقوفه صارمیه صرف احداث مدارس و ۱۰ درصد دیگرش در اختیار حاکم وقت این استان برای صرف در هر زمینه‌ای است اما تاکنون یک ریالش هم در جای دیگری صرف نشده است.

وی ادامه دادد: بر اساس نظر واقف و از نظر شرعی حق هزینه کردن درآمدهای موقوفه صارمیه در شهر دیگری غیر از اصفهان وجود ندارد.

رضایی ادامه داد: باید تفکر اصیل مدرسه‌سازی و خیر بودن را به همه نقاط استان تعمیم دهیم و نشاط و امید را برای خیران و دانش‌آموزان فراهم کنیم.

دبیرستان‌های صارمیه شماره‌ پنج و هفت و سیزده با حضور دکتر عباس رضایی، استاندار اصفهان افتتاح شد.
مدرسه موقوفه صارمیه شماره پنج و سیزده در شهرک ولی‌عصر و دبیرستان صارمیه شماره هفت در زینبیه قرار دارد.

مدرسه موقوفه صارمیه شماره هفت زینبیه با زیربنای ۲ هزار و  ۲۱۷متر مربع و سه هزار و  ۱۶۰متر مربع زمین با ۱۵ باب کلاس، ۶ باب اتاق اداری، سه باب آزمایشگاه، کتابخانه و سالن اجتماعات به بهره‌برداری رسید.

همچنین مدرسه واحد شماره پنج با زیربنای ۲ هزار و ۴۵ متر مربع و ۲ هزار و ۳۴ متر زمین و ۱۲ باب کلاس و ۴ باب اتاق اداری و چهار باب آزمایشگاه، کارگاه گشایش یافت.

مدرسه شماره ۱۳ نیز با زیر بنای یکهزار و ۳۸۷متر مربع و یکهزار و ۴۰۰ متر مربع زمین  و ۶ باب کلاس، هشت باب اتاق اداری، آزمایشگاه و نمازخانه به بهره‌برداری رسید.

مدیرکل آموزش و پرورش اصفهان گفت: مدرسه‌سازی توسط خیران در این استان هیچ وقت متوقف نشده است.

 محمد اعتدادی روز یکشنبه در مراسم افتتاح دبیرستان‌های صارمیه شماره‌ پنج، هفت و سیزده افزود: اصفهان از نظر علمی در جایگاه رفیع و والایی قرار دارد اما با کمبود شدید نیروی انسانی مواجه است که از این مساله به شدت رنج می‌بریم.

وی بیان کرد: این استان در سالجاری و در میانگین نمرات نهایی رتبه سوم کشوری را کسب کرد و در برخی دروس نظری و فنی و حرفه‌ای هم جایگاه چهارم کشوری را بدست آورد.

اعتدادی ادامه داد: اصفهان در جشنواره تجربیات برتر در حوزه سنجش و پیشرفت تحصیلی رتبه اول کشور را از آن خود کرد.

وی با بیان اینکه ۲۵ نفر از دانش‌آموزان این استان در المپیادهای ملی و بین‌المللی مدال‌های رنگین کسب کردند اظهارداشت: دانش‌آموزان اصفهانی پا به پای خیران مدرسه‌ساز،  از هیچ تلاش و کوششی برای ارتقای علمی این استان دریغ نمی‌کنند.

مجموعه موقوفه صارمیه از سال ۱۳۰۰ هجری شمسی بنا نهاده شده به صورت غیر دولتی و به تولیت استاندار اصفهان اداره می شود، و قبل و بعد از انقلاب اسلامی، همواره استانداران اصفهان تولیت این موقوفه را بر عهده داشته‌اند.
مغازه های میدان امام (ره) اصفهان متعلق به این موقوفه هستند و تعدادی از واحدهای در تملک این موقوفه به صورت سرقفلی و با اجاره محدود و بخشی هم به صورت اجاره واگذار شده است که عایدات حاصل از آن برای کمک به تعلیم و تربیت و توسعه آموزش و پرورش با رویکرد آموزش متوسطه هزینه می‌شود.
اکبر میرزا صارم‌الدوله (اکبر مسعود) (۱۲۶۴–۱۳۵۴ ش) از رجال دورهٔ قاجار و نوهٔ ناصرالدین شاه قاجار بود.
صارم‌الدوله در سال ۱۲۹۴ خورشیدی وزیر فواید عامه شد و چند ماه پس از آن به وزارت امور خارجه منصوب شد، در سال ۱۲۹۶ والی اصفهان شد و در سال ۱۲۹۷ وزیر مالیه شد.
مدرسه دولتی اکبریه در اصفهان نیز به عنوان اولین مدرسه غیر دولتی (در مقطع متوسطه) نیز در سال ۱۳۰۰ و در زمان حیات مرحوم صارم الدوله تاسیس شده است.
بنابراعلام اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان ۳۵۵ مدرسه وقفی در شهرستان اصفهان وجود دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =