شورای شهر لایحه حمایت از اجرای شبکه فاضلاب تهران را تصویب کرد

تهران- ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران با ۱۳ رای یک فوریت لایحه «حمایت از اجرای شبکه فاضلاب تهران» را تصویب و بر اساس آن به اجرای طرح‌های فاضلاب ۵۰ درصد تخفیف دادند.

«بهاره آروین» روز یکشنبه در یکصد و هفتاد و پنجمین جلسه شورا، در جریان بررسی لایحه «حمایت از اجرای شبکه فاضلاب تهران» با قرائت گزارش کمیسیون برنامه و بودجه گفت: با توجه به تخفیفی که این شرکت از شهرداری تهران درخواست کرده بود، دریافت ۵۰ درصد هزینه‌ها در قالب تهاتر می‌تواند هم کمکی به این شرکت باشد و هم از ضرر و زیان شهرداری جلوگیری کند.
وی افزود: مدت زیادی بحث‌هایی مطرح بود مبنی بر اینکه شهرداری تهران به دلیل تخریب آسفالت و بازسازی مجدد آن و هزینه‌هایی که به دلیل احداث شبکه فاضلاب ایجاد می‌شود مبلغی را از تمام کسانی که عضویت در این شبکه را درخواست می‌کنند دریافت کند.  

آروین اظهار داشت: در سال گذشته این مبلغ به‌روز شد و شرکت آب و فاضلاب پس از برآورد هزینه‌ها درخواست کرده بود ۵۰ درصد تخفیف در محاسبه هزینه‌ها در نظر گرفته شود.  

عضو شورای تهران افزود: این کار به این‌معناست که تخفیفی در نظر گرفته نمی‌شود و از سوی دیگر به دلیل کمبود نقدینگی شرکت آب و فاضلاب، شهرداری تهران مبالغ را به عنوان بدهی ثبت می‌کند و بعدا در مناسبات بعدی آن را دریافت کند.  

شرکت آب و فاضلاب به تعهداتش عمل کند 
«زهرا صدر اعظم نوری» رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران نیز گفت: ما به شرکت آب و فاضلاب خیلی کمک کردیم و بازهم کمک خواهیم کرد اما باید به تعهداتشان عمل کنند و طی چهارسال شبکه فاضلاب تهران را تکمیل کنند.
وی گفت: شرکت آب و فاضلاب تهران مدعی است در سه دهه ۶۵ درصد از شبکه آب و فاضلاب را احداث کرده است.  

وی گفت: پایتخت از نظر محیط زیستی به گونه‌ای است که در شان و جایگاه پایتخت کشور نیست و شبکه فاضلابش هنوز پس از چنددهه تکمیل نشده و شامل مرور زمان شده است.

نوری افزود: دوستان شرکت آب و فاضلاب مدعی هستند اگر تسهیلاتی بابت عوارض حفاری به آن‌ها پرداخت کنیم، ما قادر خواهیم بود تا سال ۱۴۰۴ کل شبکه فاضلاب شهر تهران را یعنی سالانه ۵۰۰ کیلومتر احداث و تکمیل کنیم.

این عضو شورا با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب مدعی بود در سال ۹۸ می‌تواند ۲۵۰ کیلومتر از این شبکه را احداث و تکمیل کند، گفت: به نظر می‌آید این ۲۵۰ کیلومتر احداث نشده است اما باید معاونت فنی و عمرانی این موضوع را صحت سنجی کند.  

وی تاکید کرد: شرکت آب و فاضلاب باید متعهد شود اگر از شهرداری تهران مساعدت هایی را می‌گیرد، در زمان مشخص و وظایف خود را انجام دهد.

نوری اظهار داشت: اول اینکه تا پایان سال ۹۶ عوارض حفاری پرداختی به شهرداری ۵۹.۵ میلیارد تومان بوده است، درحالیکه کل هزینه شرکت آب و فاضلاب برای احداث شبکه ۸۲۷ میلیارد تومان بوده است.
وی گفت: میزان پرداختی به شهرداری بابت سهم عوارض حفاری کمتر از هفت درصد بوده است. در سال ۹۷ و ۹۸  با توجه به افزایش نرخ کل عوارض پرداختی به شهرداری حدود هشت درصد بوده است.

ارائه تخفیف به شرکت آبفا برای حفاری، هزینه کرد از جیب مردم است
محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی سازی شورای اسلامی شهر تهران هم ارائه تخفیف به شرکت آب و فاضلاب برای حفاری را هزینه از جیب مردم دانست و خواستار توضیح شهرداری برای ارائه این لایحه شد.
وی گفت: شهرداری تهران باید توضیح دهد که چرا در وضعیت بحران مالی، برای شرکت فاضلاب ۵۰ درصد تقاضای تخفیف می کند؟ این موضوع جای نگرانی و شائبه دارد، در حالیکه اینگونه اقدامات هزینه کرد از جیب مردم است. اکنون نیز از محل تبصره ۳، واگذاری انشعابات و از آبونمان ها تسهیلات زیادی به شرکت فاضلاب داده شده تا این شرکت وظایف ذاتی خود را انجام دهد، عجیب است که امروز شهرداری تقاضای تخفیف برای این شرکت دارد.
وی ادامه داد: شرکت فاضلاب شهر تهران از بانک توسعه جهانی وام قابل توجهی گرفته، شهرداری تهران نیز هم در گذشته و در حال حاضر همکاری های خوبی در این حوزه با آن ها داشته است.  
سالاری ادامه داد: ما در سنوات قبل نیز امتیازات و رقم های زیادی را به این شرکت برای اجرای شبکه های فاضلاب داده ایم در حالیکه این ها جزو ماموریت های دولت است.
اعضای شورای اسلامی شهر تهران در نهایت لایحه را با ۱۳ رای تصویب کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =