سیستم جوش لیزری بومی صنعتی‌سازی شد

تهران- ایرنا- سیستم جوش لیزری که حاصل تلاش و زحمات محققان کشور در کاربردهای صنعتی است، با امضای قرارداد میان مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران و مجتمع فولاد مبارکه اصفهان بومی‌سازی می‌شود.

این قرارداد، امروز یکشنبه در حاشیه سومین نمایشگاه بین‌المللی لیزر و فوتونیک ایران با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران منعقد شد.

قرارداد خرید سیستم جوش لیزری با عنوان تجهیزات مربوط به لیزر فیبر ۱۰ کیلووات به همراه سیستم کنترل اتوماسیون و هد جوشکاری برای ماشین جوش اسیدشویی ۲ شرکت فولاد مبارکه میان مرکز ملی لیزر ایران و مجتمع فولاد مبارکه اصفهان به امضا رسیده است.
بر اساس این قرار داد، قرار است مرکز لیزر ایران سیستم‌های جوش صنعتی را برای مجمع فولاد مبارکه اصفهان تولید کند.
دستیار ویژه معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی در جمع خبرنگاران در این زمینه گفت:در این نمایشگاه شاهد ارائه کاربردهای انواع و اقسام لیزر صنعتی و پزشکی هستیم که در معرض دید مردم گذاشته شده که توانمندی های کشور را در این حوزه به نمایش می‌گذارد.
علی اصغر زارعان اظهار داشت: باتوجه به توانمندی ایران برای اولین بار در حوزه جوش ۱۰ کیلووات قراردادی با کارخانه مجتمع فولاد اصفهان به  امضا رسیده است.
وی مدت این قراداد را ۱۴ ماه اعلام کرد و گفت : ورق هایی که از سوی این مجتمع تولید می‌شود با جوش لیزری با همدیگر متصل می‌شوند که از کشش و مقاومت لازم برخوردار خواهند بود.
زارعان افزود: مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران حدود ۱۵ سال از فعالیتش می‌گذرد و برای اولین بار قرار است که در این حوزه با توجه به محدودیت های تحریم بتواند نیاز مجتمع فولاد مبارکه اصفهان را پاسخگو باشد.
وی این کار را نمونه خودباوری و انسجام و تعامل با مجموعه‌های صنعت اعلام کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم نیاز کشور در این حوزه را برآورده کنیم و در ۱۴ ماه آینده مجتمع بتواند بهره لازم را از این کار ببرد.

سومین نمایشگاه بین‌المللی لیزر و فوتونیک از ۱۸ تا ۲۱ آبان در سالن‌های ۸ و ۹ محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در حال برگزاری است و با رخدادهای متعدد حوزه لیزر و فوتونیک، میزبان صنعتگران، محققان و دانش‌پژوهان بخش‌های دولتی و خصوصی خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =