سازمان سمت ۴۰۰ کتاب در حوزه علوم انسانی منتشر کرد

تهران- ایرنا- رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی گفت:‌ حدود ۴۰۰ عنوان تألیفی در فرآیند چاپ و انتشار است که بر اساس سرفصل‌های تدوین شده از سوی کارگروه‌های تخصصی علوم انسانی تألیف شده است.

جلسه ۱۷۲ شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست غلامعلی حداد عادل در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش روز یکشنبه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام‌ و المسلمین حکیمیان پژوهشگاه حوزه و دانشگاه گزارش فعالیت‌های انجام شده و برنامه‌های پیش روی این پژوهشگاه را ارائه کرد.
در این گزارش با یادآوری تأسیس این پژوهشگاه در سال ۱۳۶۱ با فرمان حضرت امام خمینی (ره) این موضوع هم مطرح شد که هدف اصلی از تأسیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه بازنگری در مبانی علوم انسانی است.
در بخش دیگری از این گزارش و پس از تشریح مأموریت‌های این پژوهشگاه ساختار و تشکیلات این مرکز علمی تشریح شد.
در ادامه گزارش، برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی، تألیف، ترجمه و انتشار کتب علوم انسانی، برگزاری همایش‌های علمی و... از سایر فعالیت‌های پژوهشگاه حوزه و دانشگاه عنوان شده است.
پس از ارائه این گزارش حداد عادل در سخنانی گفت: پژوهشگاه حوزه و دانشگاه یک کارنامه موفق و درخشان در زمینه تحول علوم انسانی دارد. همچنین چند صد مرکز علمی و پژوهشی با رویکرد تولید علم دینی در شهر مقدس قم ایجاد شده است.
رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی به لزوم همکاری‌های بین‌المللی در زمینه علوم انسانی اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: کشور عراق با توجه به سابقه قوی علمی حوزه علمیه نجف اشرف و... زمینه مناسبی برای این همکاری‌ها را دارد.
حداد عادل تعمیق ارتباط حوزه و دانشگاه را ضروری دانست و گفت: بر اساس آمار، تنها حدود ۳۰ درصد از کتب چاپ شده در حوزه علمیه قم در دانشگاه‌های تهران وجود دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری همکاری شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی و سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها(سمت) اظهار داشت: حدود ۴۰۰ عنوان تألیفی در فرآیند چاپ و انتشار است که بر اساس سرفصل‌های تدوین شده توسط کارگروه‌های تخصصی علوم انسانی تألیف شده است.
در این گزارش اعمال اصلاحات ارائه شده در جلسه گذشته این نکته نیز مورد اشاره قرار گرفت که برخی از این عناوین سرفصل‌ها با توجه به نظرات ارائه شده از جانب مراکز حوزوی اصلاح شده است.
در ادامه گزارش ارائه شده با تأکید بر توجه به اسلامی بودن منابع و سرفصل‌های رشته مربیگری کسب‌وکار، روزآمدی و کارآمدی هم به عنوان یکی دیگر از خصوصیات این سرفصل‌ها و برنامه‌ها مورد تأکید قرار گرفت و پس از ارائه نظرات و پیشنهادهای اعضا جزئیات این برنامه درسی به تصویب رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha