بازسازی واحدهای زلزله‌زده گیلانغرب در ایستگاه آخر

قصرشیرین- ایرنا- گیلانغرب به عنوان دومین شهر مقاوم کشور در جریان زلزله‌های ۹۶ و ۹۷ غرب کرمانشاه دچار خسارت‌های بسیاری شد که با همت دولتمردان و همچنین استقامت و تلاش مردم اکنون آخرین مراحل بازسازی را می‌گذراند و تا پایان آذرماه امسال ساخت و ساز در این شهرستان به طور کامل به اتمام می‌رسد.

در جریان زلزله های ۷.۳ دهم ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ ازگله، ۶.۴ دهم آذر سال ۹۷ قصرشیرین و ۵.۹ دهم دی ماه سال ۹۷ گیلانغرب، بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان خسارت به بخش های مختلف مسکونی، زیرساختی، آموزشی، بهداشت و درمان، دامی و کشاورزی شهرستان گیلانغرب وارد شد.

 زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۰ روستای کرمانشاه خسارت وارد کرد.
 لرزش بی رحمانه زمین در شامگاه ۲۱ آبان سال ۹۶، ۶۲۰ کشته، مصدومیت ۱۲ هزار و ۳۸۶ تن و خانه خرابی هزاران تن از مردمان دیار کرمانشاه به عنوان سینه ستبر ایران اسلامی را به دنبال داشت.

براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۰۷ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی در این مناطق آسیب کلی و جزئی دید و طبق اعلام هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه، ۲ زلزله بزرگ ۷.۳ ریشتری آبان سال ۹۶ و ۶.۴ ریشتری آذر سال ۹۷ در مجموع ۱۵ هزار میلیارد ریال به زیرساخت های استان خسارت زد.

پس از وقوع این زمین لرزه ها تمامی گروه ها و نهادهای مختلف و دولتمردان به یاری زلزله زدگان آمدند و اینک در آستانه دومین سالگرد زمین لرزه مهیب سال ۹۶ غرب کرمانشاه شاهد رکوردی بی نظیر در ساخت و ساز واحدهای مسکونی در مناطق زلزله زده این استان هستیم.

در شهرستان گیلانغرب که خرابی ها بسیار بالا بود اکنون بازسازی مراحل نهایی خود را می گذراند و می توان گفت بازسازی به ایستگاه آخرش رسیده است.

از مجموع چهار هزار و سه واحد تخریبی ناشی از زلزله در این شهرستان، براساس اعلام بنیاد مسکن تنها ۶۶ واحد مسکونی ساخت و سازشان به پایان نرسیده که آن ها نیز با پیشرفت ۷۰ درصد در دست انجام است و کمتر از یک ماه دیگر شاهد اتمام بازسازی تمامی واحدهای احداثی خواهیم بود.

                                                                      

پایان تعمیر بیش از ۱۱ هزار واحد مسکونی در گیلانغرب 

فرماندار گیلانغرب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه در آستانه دومین سالگرد وقوع زلزله خونبار و ویرانگر آبان سال ۹۶ هستیم گفت: در جریان زلزله در این شهرستان مرزی در مجموع ۱۱ هزار و ۴۱ واحد در زلزله آسیب جزیی دیدند که در ارزیابی ها این واحدها تعمیری شناخته شدند.

کورورش محمودیان افزود: مالکان واحدهای تعمیری با مراجعه به بانک های عامل تسهیلات لازم را دریافت کردند و اکنون عملیات تمامی واحدهای تعمیری انجام شده است.

 اتمام ساخت سه هزار و ۹۳۷ واحد احداثی 

نماینده عالی دولت در گیلانغرب گفت:در جریان زلزله آبانماه ۹۶ در این شهرستان تعداد چهار هزار و سه واحد مسکونی تخریب شد که از این تعداد ۱۸۶ واحد شهری و سه هزار و ۸۱۷ واحد روستایی است.

محمودیان اظهارداشت: طی مدت بازسازی مناطق زلزله زده با پیگیری و نظارت مستمر، خوشبختانه اهداف موردنظر محقق شد به گونه ای که تا این لحظه ساخت سه هزار و ۹۳۷ واحد مسکونی در این شهرستان به پایان رسیده است.

وی ادامه داد: از مجموع واحدهای احداثی ۱۷۲ واحد شهری و سه هزار و ۷۶۵ واحد روستایی است.

او گفت: تنها ۶۶ واحد مسکونی شامل ۱۶ واحد شهری و ۵۰ واحد روستایی باقی مانده که احداث این واحدها با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی اکنون در دست اقدام است.

پرداخت تسهیلات به تمامی واحدهای تعمیری و تخریبی 

نماینده عالی دولت در گیلانغرب گفت: تمامی واحدهای احداثی و تعمیری به بانک های عامل معرفی شده و تسهیلات لازم را برای ساخت وساز دریافت کرده اند و ۳۰ تا ۴۰ درصد تسهیلات ۶۶ واحد در دست ساخت باقی مانده که با توجه به مراحل ساخت به آنها پرداخت نشده که آن هم به دلیل ضرورت رعایت پرداخت متناسب با پیشرفت کار است.

                                                                       

ساخت ۱۶ مدرسه با همت دولت و مشارکت خیران 

محمودیان اظهارداشت: در جریان زلزله غرب کرمانشاه در مجموع  ۹۹ مدرسه در شهرستان گیلانغرب بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد دچار خسارت شد که ۳۲ واحد باظرفیت ۱۰۰ کلاس درس تخریب شد که از این تعداد تاکنون با همت دولت و مشارکت خیران ساخت ۱۶ واحد آموزشی به پایان رسیده و این واحدها به چرخه آموزشی بازگشته است.

او اضافه کرد: پیش بینی می شود تا دهه فجر امسال ۶ واحد آموزشی دیگر در گیلانغرب به بهره برداری برسد و مابقی نیز در حال انجام است که تعداد ۲ واحد هم جهت احداث نیازمند به همت خیران است.

وی گفت: مدارس تعمیری نیز تعمیراتشان پایان یافته و اکنون دانش آموزان در این مدارس مشغول تحصیل هستند.

                                                                    

احداث و تعمیر ۱۹ خانه بهداشت در گیلانغرب 

فرماندار گیلانغرب گفت: در جریان زلزله ۱۹ خانه بهداشت روستایی خسارت دید که با تزریق اعتبارات و حمایت های دولت و اقدام های بسیار خوب صورت گرفته ۲ خانه بهداشت احداث و تعمیرات ۱۷ خانه بهداشت دیگر نیز پایان یافته است.

پرداخت ۲۲ میلیارد تومان تسهیلات برای احداث زیرساخت های کشاورزی گیلانغرب 

محمودیان عنوان داشت: در حوزه زیرساخت های بخش کشاورزی ۲ هزار و ۸۰۰ مورد پرونده خسارت داشتیم که تاکنون بیش از ۲۲ میلیارد تومان تسهیلات به ۲ هزار و ۲۳۰ مورد از آن ها پرداخت شده است.

 وی ادامه داد: همچنین بیش از یک میلیارد تومان کمک بلاعوض نیز به ۴۸۰ مورد از زیربخش های کشاورزی و دامی پرداخت شده است.

وی گفت: در حوزه تسهیلات بانکی هم سود تسهیلات امهال شده شهروندان در همه بخش ها بوده که این امر محقق شد.

با وجود تحریم های ناجوانمردانه دشمن و همچنین تنگناهای مالی دولت با اختصاص تسهیلات به مناطق زلزله زده در کنار مردم بوده و این گونه شاهد پاک شدن چهره مناطق زلزله زده از خرابی های زلزله ۲ سال گذشته در استان کرمانشاه هستیم و گیلانغرب نیز به عنوان یکی از شهرهایی که مصیبت زلزله را متحمل شد اکنون بار دیگر باصلابت به شکوفایی دوباره قبل از زلزله بازگشته است.