۱۹ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۹
کد خبرنگار: 1934
کد خبر: 83548570
۲ نفر

برچسب‌ها

دادستان: ۱۰ دفتر ازدواج در همدان به علت عقد آریایی پلمب شد
عکس آرشیوی است.

همدان- ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان همدان گفت: ۱۰ دفتر ازدواج که در آن عقد آریایی صورت می گرفت در مرکز استان شناسایی و پلمب شد.

حسن خانجیانی روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا بیان کرد: پس از دریافت گزارش های مردمی مبنی بر عقد آریایی در برخی از دفاتر ازدواج، موضوع مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی بیان کرد: در این باره ۱۰ دفتر ازدواج پلمب شدند که پس از اخذ تعهدنامه، ۹ دفتر دوباره بازگشایی شد اما برای یکی از دفاتر به علت تعدد تخلف، پرونده قضایی تشکیل شده و همچنان پلمب است.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان همدان اظهار داشت: عقد آریایی خلاف شرع بوده و با دفاتر ازدواج و طلاقی که در آنها اینگونه مراسم برگزار شود، برخورد می شود.

عقد آریایی در کنار عقد محضری چند سالی است که در یرخی دفاتر ازدواج مرسوم شده که در آن عروس و داماد شعری که مربوط به فریدون مشیری است را برای هم می خوانند.

دفاتر ازدواج علاوه بر هزینه دریافتی برای خواندن صیغه عقد هزینه ای دیگری نیز برای برگزاری مراسم عقد آریایی دریافت می کنند.

اما وجود برخی موارد در عقد آریایی الزامی به شمار می‌آید و از جمله آنها می‌توان به سه مورد اشاره کرد که شامل محیط آرام با نور کم، شمع‌آرایی سفره عقد و مه است.

در این آیین مه به گونه ای است که اطراف عروس و داماد را می‌گیرد، بعد عروس و داماد رو به روی یکدیگر ایستاده و دستان همدیگر را می‌گیرند و وکیل طرفین شروع به خواندن کلام عقد آریایی می‌کند.

هر جمله‌ای که از طرف وکیل گفته می‌شود را عروس و داماد باید تکرار کنند. جملات ابتدا به‌صورت پرسشی از طرف داماد با شعر آغاز می‌شود و بعد از آن، نوبت عروس است که جواب داماد را با یک شعر دیگر بدهد.

در انتها که جملات عروس و داماد به پایان رسید، نوبت به مهمانان حاضر در مراسم می‌رسد که با جمله «همایون باد این پیمان، همایون باد این پیوند، گرامی باد این سوگند، همایون باد» مراسم را به اتمام می‌رسانند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =