وحدت عامل مهم همکاری مذاهب در پیشرفت جامعه اسلامی است

زاهدان- ایرنا- نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان وحدت را عامل مهمی در توسعه جوامع اسلامی دانست و گفت: وحدت به معنی تعامل، همدلی و همکاری تمام مذاهب برای پیشرفت و تعالی جامعه اسلامی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی محامی روز یکشنبه در همایش محوری هفته وحدت در زاهدان اظهار داشت: وحدت، تنها اتحاد مذاهب و یا گرایش مذهبی نیست بلکه عامل مهم همدلی مذاهب برای پیشرفت و تعالی جامعه اسلامی است.

وی بیان کرد: وحدت استراتژیک مورد نیاز جامعه اسلامی برای رسیدن به یک هدف واحد است.

امام جمعه زاهدان با بیان اینکه وحدت یک تاکتیک کوتاه مدت نیست گفت: وحدت یک سیاست ماندگار مورد نیاز همه امت اسلامی است بطوریکه خداوند متعال در قرآن کریم بر وحدت مسلمانان تاکید کرده است.

وی تصریح کرد: وحدت، اتحاد و همدلی امری بسیار مهم است که همواره برای تعالی جامعه اسلامی بدان تاکید شده است.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان وحدت را رمز اقتدار و پیشرفت جامعه اسلامی دانست و افزود: دشمن رمز ماندگاری و موفقیت جامعه اسلامی را بخوبی تشخیص داده و همواره درصدد ضربه زدن به وحدت مسلمانان با ایجاد اختلاف بین آنان برای رسیدن به اهداف شومش است.

وی اظهار داشت: خداوند پیامبر اکرم(ص) را الگویی مناسب برای همه کسانی که اعتقاد به روز قیامت و جهان آخرت دارند قرار داده است.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان ادامه داد: همه مسلمانان وظیفه دارند در زندگی خود از اخلاق، گفتار و رفتار پیامبر گرامی اسلام(ص)، اهل بیت(ع) و بزرگان دین پیروی کنند و به درستی چهره واقعی اسلام و پیامبر(ص) را به جهانیان نشان دهند.

حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی محامی تصریح کرد: هفته وحدت به ابتکار امام خمینی(ره) به درستی نامگذاری شد و در این هفته مذاهب اسلامی باید در کنار هم به تعامل، همفکری، همکاری و مشارکت بپردازند.

وی گفت: امروزه در جوامع اسلامی اختلافاتی دیده می شود که امیدواریم با هوشیاری مسلمانان این اختلافات برطرف شده و شاهد وحدت و اخوت بیش از پیش امت اسلامی باشیم.

امام جمعه زاهدان بیان کرد: مشارکت اهل سنت در عرصه های مختلف مورد انتظار است و از افرادی که در این امر یاری گر هستند باید تکریم و تجلیل شود. 

وحدت مایه شرافت انسان است

امام جمعه اهل سنت و مدیر حوزه علمیه دارالعلوم مکی زاهدان نیز در این مراسم گفت: وحدت امری عقلانی است که تمام مردم دنیا آن را قبول دارند و مایه شرافت انسان است.

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی بیان کرد: دین اسلام تنها راه رسیدن به خدا و یکی از بزرگترین نعمت‌های الهی به بندگان به‌ویژه مسلمانان است.

وی ادامه داد: قرآن کریم و پیامبر خاتم (ص) ۲ سرمایه بزرگ در دین اسلام هستند که به مانند آن در هیچ جا یافت نخواهد شد.

امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان تصریح کرد: یکی از سرمایه های بزرگ که خداوند به مسلمین عطا کرده وحدت و توجه به آن است که به درستی در سیره رسول اکرم(ص) دیده می شود.

وی بیان کرد: پیمان های مختلفی در سراسر دنیا شکل گرفته و ملت های توسعه یافته دنیا به امر وحدت بسیار پایبند هستند در صورتی که ملت های مسلمان با وجود تاکید قرآن و پیامبر گرامی(ص) در کنار یکدیگر جمع نمی شوند و متحد نیستند.

مولوی اسماعیل‌زهی اظهار داشت: پرهیز از اختلافات و توجه به مشترکات امر مهمی است که رهبر معظم انقلاب نیز در این باره فرمایشات بسیاری داشته اند.

مدیر دارالعلوم زاهدان تصریح کرد: اختلاف و تفرقه عواقب ناگوار بسیاری دارد که نابودی ملت‌ها و قدرت‌های بزرگ و پیشرفته نمونه ای از آن است.

وی توجه به گفتمان و حقوق یکدیگر را امری مهم دانست و افزود: مسلمانان باید با یکدیگر گفتمان و مذاکره داشته باشند و برای خود و دیگران حرمت قائل شوند.

مولوی اسماعیل زهی بیان کرد: دولتمردان، علما و تمام اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی وظیفه دارند به‌جای گفتن سخنان احساساتی، عاقلانه و اندیشمندانه سخن بگویند.

۵۰ درصد فرمانداران، ۵۴ درصد معاونان و ۶۸ درصد بخشداران استان اهل سنت هستند 

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان در ادامه این همایش با اشاره به توجه ویژه دولت تدبیر و امید به این استان اظهار داشت: در طول ۶ ساله عمر این دولت معادل ۱.۳ دهم برابر کل اعتبارات ۳۵ سال گذشته بودجه به این استان تخصیص یافته است.

علی زینی‌وند با بیان اینکه دولت بر تقویت نیروهای بومی تاکید دارد، افزود: ۵۰ درصد فرمانداران، ۵۴ درصد معاونان، ۶۸ درصد بخشداران و ۳۱ درصد مدیران کل اجرایی سیستان و بلوچستان از اهل سنت هستند.

وی با بیان اینکه داشتن مذهب متفاوت در تعیین و انتخاب افراد در اداره امور کشور هیچ گاه ملاک نبوده است، گفت: در انتخاب افراد برای سپردن مسئولیت ها شایستگی و اعتقاد و التزام به نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی همواره مورد توجه و تاکید است.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: این استان هم اینک بر روی ریل پیشرفت و توسعه قرار گرفته که تدوام آن نیاز به امنیت، آرامش و پرهیز از اختلافات دارد.

وی بیان کرد: در ایجاد و توسعه زیرساخت‌های سیستان و بلوچستان چه در حوزه گاز، حاشیه نشینی، راه، راه آهن، آبرسانی، برقرسانی و موارد بسیار دیگر، انقلاب بزرگی برپا شده است.

زینی‌وند با بیان اینکه امروز نیاز به دیدگاه تقویت کننده نظام داریم افزود: باید جلوی طبل های توخالی ضد نظام و امنیت کشور ایستاد و اجازه عرض اندام در هیچ حوزه ای به بدخواهان نظام و ملت را نداد.

وی گفت: همه باید در چهار چوب قانون حرکت کنند و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران باشند.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: امروز زخم های بسیاری به پیکره اسلام زده شده که نشانه های آن در بسیاری از کشورهای اسلامی و محور مقاومت دیده می شود.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری اکنون پرچمدار دنیای اسلام هستند، گفت: ایده پردازی، راهنمایی و گفتمان سازی همواره مورد توجه رهبر انقلاب است.

امام جمعه مسجد الزهرا(س) اهل سنت شهرستان ایرانشهر نیز گفت: وحدت امری ضروری برای تمام مردم به ویژه مسلمانان است.

مولوی عبدالصمد کریم‌زایی ادامه داد: جنگ، تفرقه و مواردی از این دست از جمله آرزوهای دشمن برای جوامع مسلمان است.

وی تصریح کرد: همدلی و وحدت مسلمانان همواره مورد تاکید است و باید به آن توجه شود.

امام جمعه مسجد الزهرا (س) اهل سنت شهرستان ایرانشهر بیان کرد: قرآن و اهل بیت(ع) و سنت هدایای گرانبها از جانب پیامبر (ص) است که باید همواره مدنظر باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =