حدود ۳ هزار شعب اخذ رای برای انتخابات در اصفهان پیش بینی شد

اصفهان- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان گفت: برای اخذ آرای مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی با توجه به افزایش جمعیت و تغییرات هیات‌های اجرایی، حدود سه هزار صندوق اخذ رای در نظر گرفته شده است.

حیدر قاسمی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در سالن اجتماعات استانداری افزود: در دوره انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی مشارکت مردمی ۵۸ درصد بوده است همچنین تعداد نمایندگان ۲۹۰ نفر خواهد بود و تغییری نداشته است.

وی بیان کرد: در شرایط فعلی نیاز به وحدت در حوزه‌های اعتقادی، دینی، اجتماعی و سیاسی داریم که در این راستا هفته وحدت را گرامی می‌داریم.

وی تصریح کرد: رسانه به عنوان زبان گویای مردم است و ما آن را بعنوان بخشی از جامعه مدنی می‌دانیم که واسط بین حاکمیت و مردم، رسانه‌ها بوده و بخشی از جامعه مدنی شناخته می‌شوند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان ادامه داد: انتظار مردم این است که رسانه‌ها با رعایت اصل بی‌طرفی و انصاف مطالب را انتقال دهند زیرا از یک نهاد مدنی که به عنوان ارکان مهم دموکراسی تلقی می‌شود انتظاری جز این نیست.

وی اضافه کرد: دقت و سرعت نباید فدای هم شوند زیرا در اطلاع‌رسانی سرعت اصل مهمی است اما انتظار جامعه این بوده که سرعت و دقت تحت‌الشعاع هم قرار نگیرند.

قاسمی تصریح کرد: رسانه‌ای که در جامعه اسلامی کار می‌کند با رسانه‌های جوامع غیر دینی تفاوت ماهوی دارد که این تفاوت در یک رسانه جامعه دینی و اسلامی هیچگاه هدف را توجیه نمی‌کند.

وی اظهارداشت: امروز در شرایط متفاوتی هستیم و نظام سلطه هم متفاوت با ما برخورد می‌کند که مسئولیت رسانه‌ها در این راستا مضاعف شده است.

امیدآفرینی برای انسجام ملی وظیفه اساسی ماست

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان گفت: امروز امیدآفرینی و تلاش برای انسجام ملی از وظایف اساسی است که باید از نگاه‌های کوچک موجود پرهیز کنیم، همچنین باید از دسته‌بندی گروهی پرهیز کرد که این موضوع ضروری است.

به گفته وی باید افق نگاه را بلندتر ببینیم نه اینکه وارد گروه‌گرایی و جناح‌گرایی شویم.

قاسمی خاطرنشانکرد: باید از سیاه و سفید عنوان کردن پرهیز کنیم زیرا هیچ چیز مطلق نیست، نباید در افق کوچکی نگاه کنیم و مسائل پیرامونی را کمتر مورد توجه قرار دهیم.

وی بیان کرد: تلاش مضاعف برای ساختن و اصلاح امور جامعه از وظایف اصلی ماست، همه باید به صورت جدی در فضای پیش رو یعنی انتخابات بعنوان حوزه جدی در جمهوریت نظام و اولین انتخاب در گام دوم انقلاب با انسجام و امید آفرینی به دنبال مطالبه‌سازی نباشند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان اظهارداشت: باید فضا برای گفتمان صحیح فراهم شود زیرا معتقدیم گفتمان عنصر مهمی است که در حوزه‌های اجتماعی کمتر به آن عنایت شده و در حوزه توسعه سیاسی و تعالی جامعه گفت‌ و گوی درست و صادقانه حلال مشکلات است.

‌وی با بیان اینکه نظام ما برآمده از انتخابات است، تصریح کرد: حوزه انتخابات در نظام ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، با نگاه به گذشته متوجه می‌شویم نظام جمهوری اسلامی دو ماه بعد از ورود امام رفراندوم را برگزار کردیم که کم نظیر است.

قاسمی ادامه داد: در هیچ یک از انتخابات چهل سال گذشته مشارکت مردم از میانگین حدود ۶۰ درصد کمتر نشده که این موضوع در کل دنیا جایگاه جایگاه ویژه‌ای دارد.

وی خاطرنشان کرد: وزارت کشور مجری قانون است که این وزارتخانه تمهیدات لازم را در راستای انتخابات اندیشیده و امیدواریم با کمک همه تاثیرگذاران انتخابات آرام و پر مشارکت را شاهد باشیم. 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان با اشاره به حضور و مشارکت مردم در انتخابات گفت: با تلاش در راستای انسجام ملی و امیدآفرینی در روز انتخابات حضور پررنگ مردم را شاهد خواهیم بود.

دهم آذر تقویم انتخاباتی کشور آغاز می‌شود

وی اضافه کرد: برنامه‌های انتخابات از چند ماه پیش آغاز و ستاد انتخابات استان تشکیل و کمیته‌ها در راستای مباحث مختلف ایجاد و در استان هم با هشت جلسه با حضور اعضا برگزار شده است.

قاسمی بیان کرد: فرآیندها آغاز شده اما روز شمار انتخابات و تقویم به صورت رسمی و کامل‌تر از دهم آذر آغاز و ثبت نام کاندیدا به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت همچنین هیات‌های اجرایی تشکیل و در این فاصله صلاحیت کاندیدا در حوزه اصلی انتخابات در شروع می‌شود.

وی با اشاره به الکترونیکی شدن انتخابات گفت: با اطلاعاتی که از وزارت کشور در دست داریم تاکنون برای الکترونیکی کردن کل انتخابات بحثی وجود نداشته است و تنها مانند انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ در تعدادی از شهرها انتخابات به صورت الکترونیکی انجام می‌شود اما در کل حوزه‌های انتخابی انتخابات الکترونیک نداریم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان تصریح کرد: برگزاری انتخابات الکترونیک باید هماهنگی لازم با شورای نگهبان داشته باشد.

به گفته وی، دستگاه‌های احراز هویت در تمام شعب برای برگزاری انتخابات مستقر می‌شوند.

صلاحیت منتخبین با نگاه گسترده‌تر صورت بگیرد

وی با اشاره به اینکه سه فرآیند باید رخ دهد تا منتخبی به عنوان نماینده مردم وارد مجلس شود، گفت: مشارکت و اعلام داوطلبی، هیات‌های اجرایی و صلاحیت و هیات‌های نظارت از جمله فرآیندهای منتخبین به عنوان نماینده مردم است.

قاسمی ابراز امیدواری کرد، امیدواریم در راستای رسیدگی به صلاحیت با نگاه گسترده‌تر به موضوع توجه شود و مردم با دقت بیشتر به جوانان و کارآزمودگان و افرادی که توانایی بیشتر و شرایط مناسب‌تری دارند رای دهند.

وی با اشاره به شورای اطلاع رسانی دولت، گفت: یکی از مباحث هماهنگ کردن انسجام بخشی و ساماندهی را این شورا برعهده دارد که به مسئولیت معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری تشکیل می‌شود همچنین سعی می‌کنیم از حضور مجموعه‌های رسانه‌ای در این راستا بیشتر کمک بگیریم.

به گفته قاسمی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، خبرگزاری جمهوری اسلامی، اداره کل اطلاعات، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و صاحبنظران عضو شورای اطلاع رسانی هستند.

وی ادامه داد: حضور خبرنگاران در روز اخذ رای را قانون مشخص کرده است و تدبیر ما این است که جلسه ستاد انتخابات بعد از جلسه پاسخگوی خبرنگاران باشد تا اطلاع‌رسانی لازم را داشته باشند.

وی بیان کرد: در کشور فراز و فرودها و مشکلات اقتصادی بسیاری وجود داشته است و فشارهایی که اکنون در نظام سلطه وجود داشته بی‌سابقه بوده است، باید گفت تاکنون شرایطی اینگونه در حوزه درآمدهای نفتی نداشتیم و دوره‌های مختلفی را در کشور تجربه کردیم و دولت با تدابیری که اندیشید به سمت صرفه‌جویی درآمدها حرکت کرده است.

قاسمی اظهارداشت: بخشی از این دغدغه و نگرانی و صرفه‌جویی در میان مردم هم ظهور یافته است، اگرچه دولت با شرایط بسیار سختی و نظام با تورم مواجه شد اما تورم کنترل و با همدلی قوا و محوریت رهبری و تقویت حوزه اقتصاد مقاومتی کنترل شد.

وی ادامه داد: امروز بخش قابل توجهی از نیازها توسط خودمان تولید و هماهنگ می‌شود و مانند دهه ۶۰ نیستیم که در تنگناهای جدی بودیم و اکنون به مدد تلاش‌ها و درون‌زایی و مقاومت در اقتصادی و سیاست‌های خارجی شرایط بین درون کشور و دنیا خوب است.

قاسمی با اشاره به نشست با احزاب گفت: هر ۲ ماه یکبار نشست داریم و جلسه دیگری با احزاب و گروه‌های مختلف تا قبل از انتخابات خواهیم داشت، بیان کرد:  اما احزاب نباید فعالیت خود را به جلسات در استانداری گره بزنند، مطالبه‌گری و نقش آفرینی احزاب در همه موارد باید صورت بگیرد.

وی با اشاره به تعیین تکلیف فرمانداران شرق اصفهان، تصریح کرد: فرمانداری‌هایی که با سرپرستی اداره می‌شود اختیارات و مسئولیت متفاوتی با پست سازمانی ندارد. اما باید ظرف چهار ماه تعیین تکلیف فرمانداران صورت بگیرد. که وظایف استانی آن انجام شده و باید وزارت کشور تعیین تکلیف نهایی را انجام دهد که ایرادی در فرآیند انتخابات ایجاد نمی‌کند.

براساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن ۹۵ جمعیت اصفهان پنج میلیون و ۱۲۰ هزار و ۸۵۰ نفر است که از جمعیت استان حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار مرد(۵۱ درصد) و ۲ میلیون و ۵۲۰ هزار زن (۴۹ درصد) است. انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اسفندماه جاری برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =