۱۹ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۱
کد خبرنگار: 1258
کد خبر: 83548518
۰ نفر

برچسب‌ها

آبگیری تالاب بندعلیخان ورامین شروع شد

تهران- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین از آغاز آبگیری تالاب فصلی بندعلیخان پس از بارش نزولات جوی در هفته گذشته خبر داد.

منصور گل‌محمدی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پس از بارش نزولات جوی در هفته گذشته، حجم زیادی آب از طریق رودخانه موسوم به شور و شیرین به سمت اراضی جنوبی دشت و تالاب فصلی بندعلیخان روانه شد و حیات را بار دیگر به این منطقه مهم بازگرداند.
وی گفت: با آغاز آبگیری تالاب بندعلیخان، بازگشت پرندگان مهاجر به این منطقه مهم زیست محیطی نیز آغاز شده و هم اکنون دو نوع پرنده خوتکا و مرغابی در این منطقه مستقر شده‌اند.
وی اظهار کرد: پیش از این تنها پرنده خوتکا در حاشیه رودخانه شور و شیرین مستقر شدند که با افزایش حجم آب، این پرنده به سمت تالاب عزیمت می‌کنند.
گل محمدی تصریح کرد: همه ساله از اوسط فصل پاییز، پرندگان مهاجری از جمله مرغابی سرسبز، خوتکا، اگرت، حواصیل و پرندگان غازنما مانند آنقوت، تنجه و شمار اندکی فلامینگو، درنا و قو به منظور زمستان‌گذرانی، تالاب فصلی بندعلیخان که در جنوب ورامین قرار دارد و از آب و هوایی معتدل با پوشش مناسب گیاهی برخوردار است انتخاب می‌کنند.
وی افزود:طی سال‌های گذشته ۹۸ گونه پرنده در تالاب بندعلیخان شناسایی شده است.
وی گفت: طی دو سال گذشته با اختصاص حق‌آبه تالاب از رودخانه شور و شیرین و نیز بارش‌های مناسب، وضعیت تالاب تثبیت شده و حیات بار دیگر به این زیست بوم که همچون سدی مستحکم در برابر ورود ریزگرد به مناطق جنوبی دشت ورامین عمل می‌کند، بازگشته است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست ورامین با تأکید بر این که حضور پرندگان مهاجر، نقش مهمی در حاصلخیزی خاک منطقه و احیاء مراتع دارد تأکید کرد: تاکنون هیچ مجوزی برای شکار پرندگان صادر نشده است.
مراتع و تالاب فصلی بندعلیخان با مساحت ۱۹۶ هزار هکتار بین سه استان تهران، قم و سمنان واقع شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =