تاکید مقام هندی بر اولویت افغان‌ها در فرآیند صلح
دیدار سفیر هند در افغانستان با امرالله صالح

تهران – ایرنا – سفیر هندوستان در کابل در دیدار با یکی از چهره‌های سیاسی نزدیک به دولت تاکید کرد که فرایند صلح در افغانستان باید تحت مالکیت و کنترل افغان‌ها باشد.

به گزارش ایرنا ، سفارت هند در کابل اعلام کرد که وینای کومار روز شنبه در دیدار با امرالله صالح رئیس سابق امنیت ملی و معاون دسته انتخاباتی اشرف غنی رئیس دولت وحدت ملی در انتخابات ریاست جمهوری مهر ماه امسال ، بر حمایت دهلی‌نو از فرایندی تحت رهبری، مالکیت و کنترل افغان‌ها برای صلح پایدار در افغانستان تاکید کرد.

سفیر هند و صالح در این دیدار درباره مسائل مورد علاقه دو طرف از جمله فرایند صلح و همکاری دوجانبه بحث و گفت و گو کردند.

صالح معاون انتخاباتی اشرف غنی نیز صبح امروز یکشنبه با انتشار پیامی توییتری ،‌ ضمن تشکر از سفیر هند نوشت: حق با شما است جناب سفیر؛ مالکیت (فرایند صلح) باید به معنی کنترل باشد.

تاکید سفیر هند بر مالکیت و کنترل افغان‌ها بر فرایند صلح ( و مذاکرات با گروه طالبان)‌در حالی است که گفت و گوهای آمریکا با طالبان در یک سال گذشته با این انتقاد رو به رو بوده که بدون حضور دولت افغانستان برگزار شده و به نظر می‌رسد که همین موضوع به یکی از محورهای اختلاف و رقابت بین هند و پاکستان تبدیل شده است.

روزنامه "هندو" بتازگی در گزارشی نوشت: دهلی‌نو در ماههای آینده ممکن است که با تصمیمات دشواری رو به رو باشد. اگر وضعیت افغانستان به تشدید شدن ادامه دهد و پایانی برای جنگ متصور نباشد، هند باید راهی برای تضمین منافع خود در افغانستان پیدا کند. اگر هم مذاکرات از سر گرفته شود، هند باید تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد در مذاکرات نقشی داشته باشد یا نه، و اگر آری چگونه باید نقش ایفا کند. اگر هم مذاکرات به نتیجه‌ای همانند تقسیم قدرت با طالبان منجر شود، دهلی‌نو باید ارزیابی کند که آیا ارزش دارد که با دارایی ارزشمند رقیب خود (طالبان به عنوان ابزار قدرت پاکستان) وارد تعامل شود یا نه.

این درحالی است که نتیجه انتخابات ششم مهر ماه افغانستان مشخص نشده و فرایند شمارش و بازشماری آرا با اختلافات سیاسی رو به رو شده و به نظر می‌رسد که فرایند انتخابات و تشکیل دولت این کشور نیز تحت تاثیر وضعیت نامشخص مذاکرات با طالبان قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =