۱۹ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۵
کد خبرنگار: 2421
کد خبر: 83548359
۰ نفر

برچسب‌ها

موسوی: طیف وسیعی از انتخاب‌ها پیش روی ملت ایران است

تهران-ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه اروپایی‌ها نمی‌توانند از مکانیزم اسنپ بک استفاده کنند، گفت: اگر آنها بخواهند این کار را انجام دهند، طیف وسیعی از انتخاب ها پیش روی ملت ایران است که بسته به شرایط تصمیم خواهیم گرفت کدام یک از این انتخاب‌ها را بررسی و اقدام کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «سید عباس موسوی» روز یکشنبه در نشست خبری با تبریک ولادت پیامبر و هفته وحدت و همچنین قهرمانی تیم فوتبال ساحلی و با یادآوری از زلزله‌زدگان در استان آذربایجان شرقی، اظهار داشت: گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای، حضور وزیر خارجه در نشست همکاری‌های اکو در ترکیه و قبل آن در باکو، حضور عراقچی در کمیسیون خلع سلاح مهمترین تحولات هفته گذشته بود.

 وزیر خارجه به قزاقستان می‌رود

وی از سفر وزیر امور خارجه به قزاقستان خبر داد و گفت:‌ آقای ظریف دوشنبه و سه شنبه ( این هفته) به قزاقستان می‌رود و در این سفر با مقامات عالی رتبه این کشور در رابطه با مسائل دوجانبه و منطقه ای دیدار و در اندیشکده ای سخنرانی می‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره نامه رئیس‌جمهوری به سران کشورهای منطقه درباره صلح هرمز عنوان کرد: طرح یا پویش صلح هرمز که رئیس‌جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرد با جزئیات برای کشورهای ذینفع از جمله بحرین و عربستان ارسال شد و بازتاب‌های خوبی را شاهد بودیم.
موسوی با بیان این که فعلا به جزئیات آن نمی‌پردازیم اما بررسی‌ها در داخل کشورها در حال انجام است،  ابراز امیدواری کرد، این گام خیرخواهانه جمهوری اسلامی مورد استقبال این کشورها قرار بگیرد و شاهد منطقه امن باشیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره اظهارات اخیر سید عباس عراقچی درباره احتمال تجدید نظر ایران در دکترین هسته ای و اظهاراتی که از اروپایی‌ها درباره  مکانیسم اسنپ بک شنیده می شود گفت: آنچه توسط آقای عراقچی مطرح شد، در واکنش به موضوعی است که در گوشه و کنار در برخی محافل اروپایی مطرح می شود که اگر ایران به برداشتن گام‌ها ادامه دهد آنها ممکن است مکانیزم اسنپ بک را اجرایی کنند.
وی افزود: بنده و دوستان دیگر و حتی وزیر محترم امور خارجه بارها توضیح دادیم که آن ها نه حق چنین کاری دارند و نه می توانند این کار را انجام دهند. کاری که ما می‌کنیم برای حفظ برجام است و بر اساس مفاد آن است و این حق ماست که از آن استفاده می‌کنیم.

طیف وسیعی از انتخاب‌ها پیش روی ملت ایران است 

موسوی اضافه کرد: اگر آنها بخواهند این کار را انجام دهند طبیعی است طیف وسیعی از انتخاب ها پیش روی ملت ایران است که بسته به شرایط تصمیم خواهیم گرفت کدام یک از این انتخاب ها را بررسی کنیم بر روی آن اقدام انجام دهیم.
 سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه هنوز دیپلماسی فرصت دارد، گفت: کار ما در وزارت خارجه دیپلماسی ورزیدن هست و کار خودمان را می کنیم و به دیپلماسی بها می‌دهیم در دیپلماسی و گفت و گو باز است.
وی در عین حال گفت: اما به کسی امید نبسته ایم به وعده‌ها و حرف‌هایی که زده می‌شود امید نبسته ایم ما بر اساس وظیفه ذاتی خودمان این کارها را انجام می‌دهیم  اما بخش های مختلف کشور نشان دادند که آنها هم می توانند کار خودشان را انجام دهند و معطل وعده ها و مذاکرات نخواهند بود و بخش های مختلف کشور در چند ماه نشان دادند که آمادگی دارند که در کنار وزارت خارجه اقداماتی که در راستای منافع ملی ایران لازم  است را بردارند.

اظهارات اردوغان درست و به جا است 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه مبنی بر احتمال کشانده شدن اعتراضات عراق به داخل ایران و وجود دست های پشت پرده، گفت: روابط دوستانه ما با کشورهای منطقه بویژه کشورهای دوست سرجای خود محفوظ است و هیچ‌گاه روابط ایران مثل الان نبود اما این دلیل نمی‌شود از مواضع خود کوتاه بیاییم. جمهوری اسلامی مخالف نقض تمامیت ارضی یک کشور است. البته برخی اظهارنظرهای غیررسمی هم داخل کشور داشتیم؛ آنچه درباره موضع جمهوری اسلامی مطرح شد همان مواردی است که عرض کردم.
موسوی ادامه داد: نکته‌ای که آقای اردوغان درباره کشورهای منطقه گفت درست و به جا است و خوب است کشورهای منطقه هشیار و حساس باشند.

اینستکس آنطور که مدنظر ما بود عملیاتی نشد

سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه ساز و کار اینستکس اجرایی شده و آماده است، گفت: این سازوکار آنگونه که مدنظر ما بود عملیاتی نشد اخیرا دو شرکت اینستکس ایرانی و اروپایی نشست داشتند این ساز و کار آماده است. اینستکس ابزار اجرا شدن طرح ها است و هرگاه طرح های بزرگترشان به اجرا برسد، این هم اجرا خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا راهبرد ایران در برجام، همین کاهش تعهدات است، گفت: براساس فرصت های دو ماهه ای که به طرف های مقابل می‌دهیم همزمان آماده هستیم حرف‌های آنها را بشنویم اما تا کنون این اتفاق نیفتاده است.

موسوی اضافه کرد: این که گام ها را ادامه می دهیم یا نه به تشخیص مقامات نظام بستگی دارد اما کار در کشور ادامه دارد کسی منتظر به نتیجه رسیدن قول‌هایی که به ما دادند نخواهد بود.

 فعلا تصمیم برای خروج از NPT نداریم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآور شد: وزارت خارجه وظیفه دارد برای پیش بردن سیاست خارجی درها را باز بگذارد حرف ها را بشنود اما بخش های اقتصادی کشور باید کار خود را انجام دهند و با تکیه بر منابع و توانمندی های داخلی همین راه را ادامه دهیم.

موسوی درباره این اظهارات بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس درباره احتمال خروج ایران از پیمان NPT هم گفت: آقای بعیدی نژاد بعد از آن هم نظری داد. ایشان طیف های مختلفی از نظرات موجود در کشور را بیان کرد و بنده هم گفتم فعلا جمهوری اسلامی تصمیمی برای این موضوع ندارد. برنامه ها حساب شده است و براساس واکنشی که از طرف مقابل می‌بینیم گام‌ها را برخواهیم داشت و باید به آینده فرصت دهیم.

خبرنگاری درباره ماهیت نامه رییس جمهور به عربستان پرسید که موسوی پاسخ داد: نامه فقط به عربستان نبود در چارچوب پویش صلح امید بود که به سران هفت کشور منطقه ارسال شد و بازخوردهایی هم گرفتیم.

موضع فرانسه قابل درک اما غیرقابل قبول است

موسوی درباره موضع گیری تند امانوئل مکرون بعد از برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات ایران گفت: موضع مکرون قابل درک است؛ آنان موضع جدی ایران را دیدند و از طرفی هم برای نتوانستن های خود پاسخی ندارند. اما آن را نمی پذیریم این واکنش ها قابل قبول نیست آنها باید اقدامات عملی انجام دهند و به رغم تلاش‌ها به نتیجه ای نرسیدند.

وی افزود: اگر آنها توافق را خوب اجرا کردند شاید بشود در سایر موارد هم بحث و گفت و گو کرد اما در همین هم مانده اند پس چنین اظهاراتی غیرمعمول است.

نظام راجع به ماندن یا نماندن در برجام تصمیم می‌گیرد

موسوی درباره پاسخ به این که  آیا جمهوری اسلامی برای خروج از از برجام تصمیم خواهد گرفت و  آیا آماده پذیرش طرح ها از مقامات اروپایی هستید،گفت: رایزنی ها ادامه دارد از قبل هم می‌دانستند جمهوری اسلامی در برداشتن گام ها جدی است اما چیز ملموسی ندیدیم و امیدواریم در فرصت دوماهه ای که به دیپلماسی داده ایم به تعهدات خود عمل کرده و جمهوری اسلامی را قانع کنند در برجام بماند.
 سخنگوی دستگاه دیپلماسی بار دیگر تصریح کرد: ایران معطل تلاش‌ها نخواهد ماند اما تلاش‌ها را ارج می‌نهیم.

وی همچنین درباره پهباد ساقط شده و هدف این پهباد گفت: اطلاعیه ای که ارتش جمهوری اسلامی داد حاکی از این بود که در حال بررسی ابعاد این موضوع و مطالعه روی قطعات آن هستند تا مختصات آن را به دست بیاورند متعلق به چه کشوری بوده است. به احتمال قوی جزییات آن به زودی بیان خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه با اظهار بی‌اطلاعی از راه اندازی واحد دیپلماسی حمل و نقل در وزارت راه و شهرسازی درباره موازی کاری بودن یا نبودن آن با وظایف وزارت امور خارجه گفت: اگر این راه اندازی با هدف تسهیل حمل و نقل با همسایگان باشد ارج می نهیم. این موضوع را بررسی می کنیم. دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه تصدی گری نمی‌کند بلکه فعالیتش زمینه سازی و تسهیل سازی است.

عده ای از اعتراضات عراق سوء استفاده می‌کنند

موسوی درباره اعتراضات اخیر عراق و تاثیر آن بر منطقه گفت: راجع به مسایل داخلی عراق اظهارنطر نمی کنم اما به طور کلی عده ای به دنبال سوء استفاده از اعتراضات هستند. ما خواستار امنیت، آرامش و پیشرفت کشورهای منطقه هستیم؛ هم درون و بیرون منطقه دشمنانی داریم که خواستار تداوم اختلافات هستند و امیدواریم با هشیاری کشورهای منطقه این توطئه‌ها خنثی شود.

لوینسون هیچ پرونده قضایی یا حقوقی در ایران ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص این ادعا که لوینسون تبعه ‌آمریکایی در ایران پرونده ای در دادگاه انقلاب دارد،  گفت: آقای لوینسون هیچ پرونده قضایی یا کیفری در هیچ یک از محاکم ایران ندارد بحث مفقود شدن ایشان است که جمهوری اسلامی برای کمک انسانی پرونده یک مفقود را برای او باز کرده است.

وی افزود:  براساس درخواستی که از ایران شد ایران با حسن نیت این موضوع را پیگیری می‌کند. ما اطلاعی از سرنوشت ایشان نداریم اما هرکاری از دست ما بر بیاید انجام می‌دهیم.

امیدهایی برای آزادی سلیمانی و بقیه گروگان‌ها زنده شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به ایرنا و درباره آخرین وضعیت گروگان‌های ایرانی در آمریکا به ویژه مسعود سلیمانی گفت: اقدامات و رایزنی ها همچنان ادامه دارد و جمهوری اسلامی رایزنی ها را رها نخواهد کرد. 
وی ادامه داد: از طریق واسطه ها درخواست‌ها را ارائه کرده و یک سری امیدهایی زنده شده است. اگر اجازه بدهید بگذاریم مذاکرات به نتیجه برسد بعد اطلاع رسانی خواهیم کرد.

مذاکره با فرانسه ادامه دارد

موسوی در پاسخ به دیگر پرسش ایرنا درخصوص‌ آخرین وضعیت مذاکرات ایران و فرانسه گفت:  از دولت های چین و روسیه تشکر می‌کنم که در سیاست های اعلامی شان بر مواضع خود در برجام پایبند بودند اما بقیه شرکا چون هویت مستقلی نداشتند نتوانستند اینگونه باشند و کارهایشان را به اجازه گرفتن از دیگری منوط کردند.
وی افزود: جمهوری اسلامی در مذاکرات خود از ۱۱ تعهد برجام ۲ تعهد را در اولویت اصلی قرار داد که یکی رسیدن میزان فروش نفت ایران به قبل از خروج آمریکا از برجام یعنی ۲/۵ میلیون بشکه در روز و دیگری بازگشت عایدات ناشی از فروش نفت بود. مذاکرات روی این موضوعات همچنان ادامه دارد اما آنان تا کنون موفق نبودند.

پرونده PMD بسته شده است

خبرنگاری با طرح این مطلب که بازرس آژانس هفته گذشته در جلسه ای به دیپلمات‌های اروپایی گفته، ذرات هسته ای در ایران پیدا شده و ایران برای این موضوع خاص با تیم بازرسی همکاری نداشته است و اینکه آژانس همچنین قصد دارد یک نشست ویژه در این باره ترتیب دهد، واکنش ایران به اقدامات احتمالی آژانس را جویا شد که موسوی گفت: پرونده موسوم به PMD بسته شده است.
وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی و برخی کشورها به دنبال این هستند مجددا این پرونده را باز کنند، گفت: ما این اقدام را نمی‌پذیریم و محکوم می کنیم. باز کردن پرونده بسته شده و حل و فصل شده با هیچ یک از مقررات جور درنمی‌آید.

موسوی ادامه داد: این کار تله ای است که پیش پای همه می‌گذارند و امیدواریم آژانس نسبت به اینگونه تلاش های خطرناک هشیاری و دقت لازم داشته باشد. جمهوری اسلامی ایران این ادعاها را رد می کند و این موضوعی نیست که اعلام کردند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره فروکش کردن دامنه رایزنی کشورهای مهم با ایران سر برجام پس از اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و اینکه آیا این به معنای بسته شدن پرونده برجام است، اظهار داشت:  نه؛ طبیعتا راه حل‌ها و نکات و پیشنهاداتی که مطرح می شود همان‌هایی است که ره به جایی نمی‌برد.

اگر پیشنهاد بهتر و عملیاتی تر دارند آماده‌ایم بشنویم

موسوی با بیان این که این تلاش‌ها کمتر نخواهد شد، گفت: ما اعلام کردیم این تلاش ها ادامه یابد؛ آماده هم هستیم اگر پیشنهادهای بهتر و عملیاتی تر دارند بشنویم. توپ در طرف زمین مقابل ما است تا کار خود را انجام دهد ما هم کار خود را انجام می دهیم.

دیدن دست های پنهان در منطقه کار سختی نیست

موسوی درباره وجود دست‌های پنهان برای ایجاد اختلافات در منطقه که آقای عراقچی در یک گفت وگو مطرح کرد و آیا با توجه به نامه رئیس جمهور به سران شورای همکاری‌های خلیج فارس این کار شکنی‌ها صورت گرفته است یا نه گفت: فکر نمی‌کنم چنین باشد. نامه ای که جناب آقای روحانی به سران نوشتند به دست‌شان رسیده و همه آنان به صورت رسمی و غیررسمی واکنش‌هایی داشته اند.

وی افزود: قرار است واکنش‌های خود را یک جا تجمیع کنند یا جداگانه این را انجام دهند؛ اما دیدن دست‌های پنهان در منطقه ای که در آن هستیم کار چندان سختی نیست.

سخنگوی دستگاه دپیلماسی خاطرنشان کرد: اتفاقاتی که در منطقه افتاده و تلاش‌هایی که اکنون برای به هم زدن شرایط و امنیت در منطقه درحال انجام است،‌ نشان می‌دهد که این دست‌ها که قطعا خیر و صلاح مردم منطقه را نمی خواهند، فعال و پرکار هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha