ایران در خدمات لیزری خودکفا است

تهران - ایرنا - مدیر عامل مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران گفت: کشور ما در خدمات لیزری مانند جوش، برش و کلدینگ (لایه گذاری) خودکفا است.

سید حسن نبوی روز ‌یکشنبه در گفت ‌وگو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به اینکه خدمات لیزری برای کشور خیلی مهم است، افزود: این خدمات دارای کاربردهای فراوانی بوده که از جمله آن برش لیزری است که در بخش های مختلف صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین هر موردی را با روش سنتی جوش می دانند امروزه با لیزر می توان انجام داد.

نبوی به فعالیت های خوب شرکت های دانش بنیان در این زمینه اشاره کرد و گفت: با توجه به تولیدات شرکت های دانش بنیان این حوزه، برخی از وابستگی کشور در این زمینه برطرف شده است.

وی به حضور موثر در نمایشگاه صنعت در سال گذشته اشاره کرد و افزود: ما از آذرماه سال گذشته تا آبان ماه امسال ۴ تا ۵ قرارداد مهم با حوزه صنعت منعقد کردیم که تعهدات این قراردادها توسط شرکت های دانش بنیان در حال انجام است.

مدیر عامل مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران افزود: اکنون هم شرکت های فعالی در حوزه لیزر وجود دارد و موفق به تولید محصول شده اند. این شرکت ها در حوزه های مختلف مانند پزشکی و صنعتی فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه ما خیلی از خریدهای خارجی خود را قطع کردیم و از شرکت های دانش بنیان حوزه لیزر خرید می کنیم، گفت: به طور مثال ما وسایل اندازه گیری پارامترهای لیزر را از این شرکت ها تهیه می کنیم که صرفه جویی ارزی خوبی برای ما داشته است.

وی در پاسخ به اینکه آیا شرکت های لیزری در حوزه صادرات وارد شده اند؟ گفت: توانمندی در این زمینه وجود دارد اما عزم و اداره وجود ندارد و این شرکت ها با عزم جدی باید وارد بازارهای بین المللی شوند.

مدیرعامل مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران با تاکید بر حمایت از شرکت های دانش بنیان گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت جدی مالی از طرح های این حوزه دارد. مرکز نوآوری لیزر ایران هم آمادگی دارد حمایت تجهیزاتی از این شرکت ها به عمل آورد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =