همایش «طالقانی و زمانه ما» در کتابخانه ملی برگزار می شود

تهران - ایرنا - در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه هفته جاری، سالن قلم کتابخانه ملی ایران میزبان برگزاری همایش علمی-پژوهشی «طالقانی و زمانه ما» است. در این همایش مولوی عبدالحمید، مصطفی ملکیان، رضا منصوری و خانم سارا شریعتی به عنوان سخنرانان مدعو حضور خواهند داشت.

همایش علمی- پژوهشی «طالقانی و زمانه ما»، چهارشنبه و پنج شنبه این هفته در کتابخانه ملی ایران برگزار می شود.   «محمد مهدی جعفری»، دبیر کمیته علمی این همایش ضمن بیان خبر فوق افزود: در روزهای برگزاری همایش بیست مقاله علمی-پژوهشی برای مخاطبین ارائه خواهد شد و همچنین مولانا عبدالحمید، مصطفی ملکیان، رضا منصوری و سارا شریعتی به عنوان سخنرانان مدعو سخنانی می کنند.

جعفری با معرفی محسن آرمین، هاشم آقاجری، حسین رفیعی، مقصود فراستخواه، هادی خانیکی به عنوان دیگر اعضای کمیته علمی این همایش، خاطر نشان کرد: متاسفانه روانشاد اعظم طالقانی در میانه راه برگزاری همایش دعوت حق را لبیک گفت و امروز از حضور وی محروم هستیم. روانشاد طالقانی تا آخرین روزهای عمر پر برکت خود از تلاش و تکاپو برای تحقق آرمان های پدر بزرگوارش در ایران لحظه ای دست برنداشت و امیدوارم تا با برگزاری موفق این همایش در جهت خواست وی که همان محفوظ نگاه داشتن اندیشه خدایی محور طالقانی از مصادره به مطلوب توسط سازمان ها و افراد خاص باشد، گامی برداشته شود.

این استاد دانشگاه درباره هدف برگزاری این همایش گفت: قصد داریم تا در چهلمین سالگرد فقدان آیت الله سید محمود طالقانی، علاقه‌مندان به تفکر و گفتمان آزادی، آگاهی، دادگری، مردم‌سالاری، رواداری، بردباری و شورا باوری با ارائه مقالات و کتاب خود، به تحلیل، بررسی، نقد، اصلاح و تکمیل آثار به جامانده از طالقانی پرداخته و زندگی انسانی و سرشار از پیام متعالی او را به نسل جوان و آینده منتقل کرده و موجبات استمرار آن را فراهم سازند.

«غلامرضا شادبختی» دبیر اجرایی همایش در ادامه با تاکید بر مشارکت پررنگ جوانان و بانوان در پاسخ به فراخوان ارائه مقاله برای همایش «طالقانی و زمانه ما»، طرح مباحث انتقادی در مقالات ارائه شده را ویژگی قابل توجه این همایش دانست و افزود: متناسب با محورهای هفتگانه تعیین شده از میان تعداد ۸۰ مقاله ای که توسط کمیته علمی همایش مورد داوری و سنجش قرار گرفتند، طی روزهای چهارشنبه و پنج شنبه ۲۰ مقاله برای مخاطبان ارائه خواهد شد که از این میان، ۶ مقاله از استادان بنام کشور در قالب دو میزگرد که توسط عمادالدین باقی و حمید احراری مدیریت می شود، مورد بررسی و نقد قرار می گیرد.

وی افزود: پس از پایان همایش این بیست مقاله به همراه ۳۰ مقاله دیگر در مجلدی با عنوان مجموعه مقالات همایش طالقانی و زمانه ما منتشر شده و در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

شادبختی ضمن تشریح برنامه اجرایی همایش، گفت: در حاشیه این همایش نمایشگاه عکس و همچنین نمایشگاه کتابی با محوریت مرحوم سید محمود طالقانی برگزار می شود. همچنین با تلاش و همت مهدی غنی و با همکاری نشریه چشم انداز ایران، ویژه نامه ای در ارتباط با آیت الله طالقانی منتشر و در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

دبیر اجرایی همایش طالقانی و زمانه ما خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم تا علاوه بر محتوایی که در این مدت در فضای مجازی در اختیار مخاطبین قرار گرفته است، طی روزهای برگزاری همایش در قالب پخش فیلم ها و کلیپ های کوتاه و مرتبط با موضوع مقالات ارائه شده، شرایط آشنایی بیشتر با سلوک زندگی و منش مرحوم طالقانی را فراهم آوریم. از جمله می توان به تهیه کلیپی اشاره کرد که در آن مهمترین دغدغه های آیت الله طالقانی از دوران مشروطه تا نهضت ملی شدن صنعت نفت و انقلاب و پس از پیروزی انقلاب مورد بررسی قرار گرفته است.

وی در پایان تاکید کرد: گزارش مکتوب این رویداد دو روزه به صورت  آنلاین از طریق صفحات مجازی همایش در شبکه های اینستاگرام، تلگرام و توئیتر ارائه خواهد شد و علاقمندانی که امکان حضور مستقیم در همایش را ندارند، می توانند از طریق این شبکه های اجتماعی در جریان وقایع نشست قرار گیرند.

همایش علمی-پژوهشی «طالقانی و زمانه ما» در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه، ۲۲ و ۲۳ آبان ماه ۹۸ در سالن قلم مجموعه کتابخانه ملی ایران از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =