گردنه پُشته در مسیر جاده سمیرم - یاسوج حذف می‌شود

اصفهان- ایرنا- معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: گردنه سخت‌گذر و برفگیر پشته با اجرای طرح ملی چهارخطه کردن جاده سمیرم به یاسوج، حذف می‌شود.

محمدصادق وجدی روز شنبه در حاشیه بازدید از این پروژه بین استانی اظهارداشت: سال‌هاست این گردنه باعث بروز حوادث و تصادف تلخی شده و حتی سابق بر این قول‌هایی مبنی بر حذف و برداشتن آن داده شده بود.

به گفته وی امروز با اجرای طرح چهارخطه کردن جاده سمیرم - یاسوج در کریدور شمال به جنوب کشور حذف این گردنه با 400 متر ارتفاع و سختی عبور و تردد بویژه در برف و یخبندان زمستانی، در طرح دیده شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: 32 کیلومتر از این جاده از سمت سمیرم اصفهان با 110 میلیارد تومان اعتبار اولیه از اواخر سال گذشته آغاز شد و بخش زیادی از کار در استان کهگیلویه  و بویراحمد انجام شده است.

وجدی با اشاره به وجود برخی معارض اجتماعی از جمله مراتع و زمین‌های متعلق به عشایر در کندی روند برخی از نقاط اجرای طرح تصریح کرد: 2 تونل در این محور چهارخطه احداث خواهد شد که طول هر 2 سرجمع به 700 متر می‌رسد.

وی با بیان اینکه 85 پل بر روی آبراهها و دره های در مسیر عملیات اجرایی این طرح بنا می‌شود، افزود: 85 دستگاه انواع ماشین‌آلات سنگین در این طرح کار می کنند که پیش بینی ما خاکبرداری 2 میلیون و 800 هزار متر مکعب خاک و خاکریزی به میزان یک میلیون و 250هزار متر مکعب است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: طبق گزارش پیمانکار این پروژه افزون بر 6 میلیارد تومان از زمان آغاز ساخت راه تا به امروز در مرحله اول اجرای طرح هزینه و صرف شده است.

رییس اداره راه و شهرسازی سمیرم در همین پیوند اظهار داشت: پیمانکار این طرح ملی در دو نقطه از مسیر، از کیلومتر یک تا هفت و کیلومتر ۱۷ تا ۲۳ فعالیت های خود را دنبال می‌کند.

علی رضا طایی اضافهکرد: با چهارخطه شدن این مسیر از سمیرم تا پل گرداب(قره) استان چهارمحال و بختیاری مشکلات تردد و برفروبی بویژه در فصل زمستان به حداقل ممکن می‌رسد.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی در همین زمینه خاطرنشان کرد: موضوع حذف گردنه پشته و چهارخطه کردن این جاده را بارها از وزیر سابق راه و معاونان فعلی و سابق وزارت راه و شهرسازی درخواست و پیگیری کردیم.

اصغر سلیمی به تعدد کشته‌ها و مصدومان جاده یاسوج به سمیرم اشاره‌ای داشت و ادامه داد: این موضوع بویژه در تعطیلات عید نوروز و پایان هفته ها که تردد خودرویی این محور چندین برابر می‌شود بیشتر رخ می نماید و کام هموطنانمان را تلخ می‌کند.

وی ابراز امیدواری کرد با توجه به تامین اعتبار میلیاردی اجرای این طرح ملی و انتخاب پیمانکار قوی، عملیات احداث و اجرای این پروژه با دقت و کیفیت خوبی دنبال شده و به اتمام برسد.

غلام ‌محمد زارعی نماینده مردم دنا و کهگیلویه در مجلس دهم، اواخر شهریور ماه سال گذشته به یکی از رسانه ها گفته بود: 42 کیلومتر از چهارخطه کردن جاده 150 کیلومتری بابامیدان - یاسوج - سمیرم انجام شده و 30 کیلومتر دیگر با قرارداد 75 میلیارد تومان با شرکت‌های مختلف در دست اجراست.

شهرستان کوهستانی و سردسیر سمیرم دارای 40 کیلومتر بزرگراه، 73 کیلومتر راه اصلی، 125 کیلومتر راه فرعی و 403 کیلومتر راه روستایی است.

این شهرستان رتبه دوم راه های همسنگ و رتبه سوم راه های روستایی استان اصفهان را به خود اختصاص داده و در 164 کیلومتری شمال یاسوج واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha