جشنواره ملی اقوام و عشایر در گرمسار برگزار می‌شود

سمنان- ایرنا- مدیرکل ورزش و جوانان استان سمنان گفت: جشنواره ملی اقوام و عشایر ایرانی به مناسبت گرامیداشت هفته وحدت به میزبانی شهرستان گرمسار این استان به مدت سه روز برگزار می‌شود.

مجتبی جانعلی روز یکشنبه در گفت‌ و گو با ایرنا افزود: این همایش برای پنجمین بار در گرمسار با حضور مسئولان کشوری و استانی و نیز جمعی از اقوام ایرانی همچون ترک، لر، کرد، ترکمن، عرب، مازنی، گیلک، بلوچ و کرمانچ در روز چهارشنبه بیست و دوم آبان طی یک برنامه آیینی در ایوانکی و آرادان افتتاح و بازی‌های بومی و محلی روزهای پنجشنبه و جمعه در گرمسار برگزار می‌شود.

وی با اشاره به دعوت از ۱۲ قوم ایرانی برای حضور در جشنواره ملی اقوام و عشایر ایرانی، بیان کرد: تیم‌ها از استان‌های مختلف کشور در این همایش برای احیای فرهنگ‌های بومی و محلی، در تقویت بنیان خانواده‌های امروزی، حس نوع دوستی و همبستگی بیشتر ملی شرکت می‌کنند.

مدیر کل ورزش و جوانان استان سمنان ادامه داد: در این همایش تیم‌های حاضر هر استان آیین‌های سنتی و بازی‌های بومی و محلی را نمایش می دهند.

وی با اشاره به اهداف برگزاری جشنواره ملی اقوام و عشایر، تصریح کرد: شناسایی بازی‌هلی بومی و محلی به نسل جوان و آشنایی جوانان با آداب و رسوم قدیمی و ملی از جمله اهداف برگزاری جشنواره است.

مدیر کل ورزش و جوانان استان سمنان، توسعه و ترویج ورزش‌های همگانی و بومی و محلی به قشر جوان جامعه را ضروری برشمرد و افزود: جشنواره ملی اقوام و عشایر ایرانی ظرفیت مطلوبی را برای ایجاد روحیه شادابی و نشاط در مردم ایجاد می‌کند.

پنجمین جشنواره اقوام و عشایر ایرانی مصادف با شب ولادت حضرت محمد(ص) و به عنوان گرامیداشت هفته وحدت با حضور برخی مقامات کشوری در حوزه ورزش و جوانان در شهرستان گرمسار برگزار می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها