از برقراری بیمه بیکاری کارگران زلزله‌زده تا رد سونامی سرطان در ایران

استان‌ها - ایرنا - آخرین‌ خبرها از زمین‌لرزه آذربایجان شرقی، اجازه ورود ذرت‌های آلوده داده نشد، ایجاد شبکه علمی میان دانشگاه‌ها، تاکید وزیر بهداشت بر جلوگیری از صندلی فروشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، آمادگی یزد برای میزبانی از کاروان دولت تدبیر و امید، رد آغاز سونامی سرطان در ایران، ورود پرندگان مهاجر به خلیج گرگان و تبدیل ایران به قطب پیوند مغز استخوان از مهمترین اخبار ایرنا در ۲۴ ساعت گذشته است.

سایت سراسری استان‌های ایرنا به عنوان ویترین ۳۱ سایت استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی روزانه به طور میانگین محل انتشار حدود ۶۰۰ فرآورده خبری شامل خبر، گزارش، مصاحبه، میزگرد خبری، یادداشت، بسته تصویری و تحلیل است که عصر هر روز به منظور بهره‌برداری و آگاهی بیشتر مخاطبان در قالب «بسته خبری ۲۴» چکیده مهمترین رویدادهای استان‌ها منتشر می‌شود:
بیمه بیکاری کارگران منطقه زلزله‌زده برقرار می‌شود
آخرین خبرها از زلزله ۵.۹ ریشتری در شهرستان میانه آذربایجان شرقی اینکه کار اسکان زلزله زدگان و ارزیابی خسارت های وارده امروز انجام می‌شود و طبق گفته معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیمه بیکاری نیز برای کارگران این مناطق برقرار می‌شود.
امروز در شهرستان میانه عزای عمومی اعلام شده بود و به گفته مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌ شرقی، این زمین لرزه به ۲ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی روستایی خسارت وارد کرده است.
محمدباقر هنربر با اشاره به ثبت ۲۲۸ پس لرزه تا ساعت ۶ صبح امروز، از اهالی این مناطق خواست تا عادی شدن شرایط در بیرون از خانه ها حضور داشته باشند و موارد ایمنی را رعایت کنند.
وی اظهار داشت: یک هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی در ۴۰ روستای شهرستان میانه و ۶۰۰ خانه در ۲۰ روستای شهرستان سراب در این حادثه تخریب شده است  و تاکنون حدود یک هزار خانواده در این دو شهرستان اسکان موقت شده اند.
طبق اعلام جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی، ۱۳۵۰ دام سبک و سنگین در زلزله شهرستان‌های میانه و سراب تلف شدند.
سند توسعه کردستان پیگیری می‌شود
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور امروز سفر دو روزه خود را به استان کردستان آغاز کرد و در بدو ورود به این استان گفت: در این سفر بدنبال بررسی وضعیت کردستان در بخش ها و حوزه های مختلف بویژه بخش اقتصادی هستیم.
وی پیگیری سند تدوین شده توسعه کردستان را از دیگر اهداف خود در این سفر اعلام کرد و افزود: بررسی پیشرفت این سند و برنامه ریزی جهت اقدامات لازم در خصوص مصوبات آن را نیز در دستور کار داریم.
شبکه علمی میان دانشگاه‌های کشور ایجاد می‌شود
رضا غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سفر به قم، ایجاد شبکه علمی در استان‌ها را از جمله برنامه‌های این وزارتخانه دانست و گفت: محوریت این شبکه با دانشگاه‌های مادر هر استان شکل می‌گیرد و با اتصال تمام مراکز آموزش عالی به یکدیگر استفاده بهینه از امکانات، حذف موازی کاری ها، کاهش هزینه‌ها و ماموریت محور شدن دانشگاه محقق می‌شود.
وی با اشاره به تلاش برای بازگشت استقلال به مراکز آموزش عالی گفت: حرکت وزارت علوم دادن آزادی عمل بیشتر به دانشگاه‌ها است و مراکز علمی که ظرفیت این اقدام را داشته اند، این موضوع درآنها محقق شده است.
وی کاهش دانشجویان در حوزه علوم پایه در سالهای اخیر را نگران کننده دانست و گفت: تجمع دانش آموزان به سمت رشته‌های تجربی موجب شده است تا نگرانی‌ها و کمبودها در حوزه علوم پایه در کشور تشدید شود.
نخواهم گذاشت هیچ کم‌سوادی در کسوت آقازادگی بر صندلی دانشگاه بنشیند
سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مشهد گفت: من به عنوان وزیر بهداشت این کشور نخواهم گذاشت هیچ کم‌سواد و بی سوادی به اتکای سرمایه‌داری و در کسوت آقازادگی بر صندلی دانشگاه بنشیند.
وی افزود: در این راه نه از استیضاح می ترسم و نه از تهدید و تنها نگرانی‌ام از این است که نتوانم از آرمان‌های انقلاب دفاع کنم چرا که برای خوشنام شدن نیامده‌ام بلکه برای فدا شدن آمده‌ام.
او ادامه داد: نیامده ام که وزیر باشم و وزیر بمانم و خدا را گواه می گیرم که همچون مولایم امیرالمومنین علی (ع) کسوت وزارت از آب بینی بز برایم سخیف تر است مگر اینکه در کسوت وزارت بتوانم به مردم کشورم کمک و خدمت کنم.

اجازه ورود ذرت‌های آلوده را نداده‌ایم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین در مشهد گفت: خبرهای مطرح شده در مورد ذرت‌های آلوده دروغ محض است، چرا که اجازه ورود ذرت‌های آلوده را به هیچ سیستم و چرخه‌ای نداده‌ایم.

نمکی افزود: ذرت‌های آلوده قبلا وارد کشور شده بود اما همه آنها بلوکه شد، بارها این موارد ارجاع شد و در مقابل آنها ایستادیم.

تبدیل اقتصاد سنتی به دانش بنیان یک ضرورت است
محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری که به یزد سفر کرده است، با تاکید بر اینکه تبدیل اقتصاد سنتی به اقتصاد دانش بنیان، شعار نیست بلکه یک ضرورت است، گفت: اگر فن‌آوری‌های نوین وارد عرصه اقتصاد کشور نشود به سرعت عقب می‌افتیم و مجبوریم با هزینه بالا و بهره‌وری اندک به مردم خدمات‌رسانی کنیم.
وی اظهار داشت: اگر قرار است در بازارهای مختلف، کالاهای ایرانی قابل رقابت باشد چاره‌ای جز این نیست که به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم.

دولت دو هزار میلیارد تومان به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص داد

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور گفت: دولت تدبیر و امید با وجود تحریم‌های ظالمانه از آبان سال گذشته تاکنون دو هزار میلیارد تومان برای فعالیت‌های فناورانه به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص داده است.

علی وحدت در سفر به یزد با بیان اینکه اختصاص این میزان تسهیلات بی‌نظیر است افزود: ۱۰۰ میلیارد تومان از این مبلغ به استان یزد تخصیص یافت.

سونامی سرطان در کشور وجود ندارد
ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در اراک گفت: میزان افراد مبتلا به سرطان در ایران از متوسط جهانی کمتر است و سونامی سرطان در کشور وجود ندارد.
وی افزود: سالانه ۱۱۰ هزار نفر در کشور به بیماری سرطان مبتلا می‌شوند که ۵۳ درصد آنان مرد و۴۷ درصد زن  هستند.
به اعتقاد وی، میزان ابتلا افراد به سرطان در کشور نگران کننده نیست و اینکه برخی استان‌ها از جمله استان مرکزی را با آمار بالا معرفی می‌کنند صحیح نیست و حتی در استان مرکزی این آمار از متوسط کشوری هم کمتر است.

بیش از ۹۰ درصد دانشجویان فعالیت فرهنگی ندارند

کمتر از ۱۰ درصد دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی مشارکت دارند و بر این اساس تنها حدود ۴۰۰ هزار نفر از آنان در این بخش فعالیت می‌کنند.

مهدی عباسی مدیرکل دفتر مطالعات فرهنگی جهاد دانشگاهی و رئیس مرکز ملی گفت و گو، مناظره و آزاداندیشی با بیان این مطلب در بجنورد اظهار کرد: بیش از چهار میلیون دانشجو در دانشگاه‌های کشور تحصیل می‌کنند که متاسفانه محدود به کلاس درس و جزوه شده‌اند و به نوعی زیست جهان دانشگاه گم شده است.

پرندگان مهاجر به خلیج گرگان و جزیره آشوراده رسیدند
پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی پس از طی مسافت طولانی از عرض‌های شمالی‌تر کره زمین وارد ایران شده و برای زمستان گذرانی در پهنه آبی خلیج گرگان و مناطق پیرامونی جزیره آشوراده فرود آمدند.
دسته‌های ۲۰۰ تا ۳۰۰ قطعه‌ای از فلامینگو، ۵۰ تا ۱۰۰ قطعه‌ای باکلان و ۵۰ قطعه ای پلیکان‌ها و گروههای کوچکتر انواع مرغابی مهاجر در این زیستگاه های آبی به چشم می خورد.
کلیات طرح توسعه بیمه اجتماعی روستاییان تایید شد
محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری از تایید کلیات طرح توسعه بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر خبر داد و گفت: با اجرای این طرح تا پایان سال آینده ۲ میلون روستایی دیگر زیر پوشش این بیمه قرار می‌گیرد.
وی افزود: هم اینک یک میلیون خانوار روستایی از خدمات بیمه اجتماعی روستاییان برخوردار هستند و با اجرای طرح جدید روستاییان بیشتری از خدمات این صدوق بهره‌مند می‌شوند.

جوان انگلیسی از طریق ارتباط مجازی با حرم رضوی مسلمان شد
بنا بر اعلام رئیس اداره امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی، یک جوان اهل انگلیس از طریق شبکه جهانی وب و ارتباط در فضای مجازی با کارشناسان مذهبی حرم مطهر امام رضا(ع) و ادای شهادتین، به دین مبین اسلام مشرف شد.
این نومسلمان "علی مورو" ۲۹ ساله ساکن لندن، مسیحی و دارای مدرک تحصیلی دکترای رباتیک است.
کمک بین‌المللی برای احیای دریاچه ارومیه ناچیز است
مدیر طرح ملی حفاظت از تالاب‌های ایران با اشاره به ناچیز بودن کمک بین‌المللی برای احیای دریاچه ارومیه، گفت: تنها دولت ژاپن در این زمینه همکاری داشته و از سال ۱۳۹۳ تا امسال نزدیک به یک میلیون دلار کمک ارزی به صورت سالانه برای احیای دریاچه ارومیه پرداخت کرده است.
«علی ارواحی» با اشاره به دریافت نزدیک به ۶ میلیون دلار کمک ارزی از دولت ژاپن پس از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه، افزود: این کمک بین‌المللی در مقایسه با هزینه‌های چند هزار میلیاردی دولت دکتر روحانی بسیار ناچیز است.
ایران قطب پیوند مغز استخوان است
دکتر «اردشیر قوام‌زاده» پدر پیوند مغز استخوان ایران در آیین تجلیل خود که در دانشگاه علوم پزشکی اراک برگزار شد، گفت: ایران با یک هزار پیوند مغز استخوان تالاسمی، قطب این روش درمانی در جهان است و بزرگترین کشور در این زمینه محسوب می‌شود.
وی افزود: ۱۹مرکز پیوند مغز استخوان در کشور وجود دارد که کرمانشاه و تبریز از بهترین مراکز هستند  و حتی برخی مراکز در حال پیش افتادن از بیمارستان شریعتی تهران می باشند.
به گفته وی، تاکنون ۵۰۰ پیوند مغز استخوان اطفال در کشور انجام شده و با سایر پیوندها شمار پیوندهای مختلف مغز استخوان کشور به ۶ هزار و ۳۰۰ می‌رسد.

گزارش‌های برگزیده:
«لبخند بر چهره کتابخانه روستای تاریخی کندوله» عنوان گزارشی از مرکز کرمانشاه است که به استقبالی اهالی این روستا از کتاب و کتابخوانی اشاره دارد.
مرکز اصفهان در گزارش «عضویت اصفهان در شبکه شهرهای خلاق، فرصتی برای گردشگریِ صنایع دستی» به فرصت های پیش آمده برای این شهر در سایه عضویت در شبکه شهرهای خلاق یونسکو می‌پردازد.
در آستانه سفر رییس جمهوری به یزد، این مرکز در گزارشی با عنوان «تامین آب و اشتغال، مطالبه اصلی مردم یزد از رییس‌ جمهوری» به واکاوی مطالبات مردمی از رییس دولت دوازدهم پرداخته است.
مرکز شیراز در گزارش «زخم‌های ناجور بر پیکر اژدها» به معرفی قلعه اژدها پیکر که بر فراز شهر لار واقع شده، پرداخته و از اینکه دیوارنویسی ها و بی توجهی ها سبب تخریب این بنای تاریخی شده، گلایه کرده است.
«فرونشست زمین و آسیب به بناهای تاریخی، ادعا یا واقعیت؟» گزارشی از مرکز قزوین است که واکاوی پدیده فرونشست زمین در این استان و مخاطراتی که برای ابنیه تاریخی دارد، می‌پردازد.


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =