تشکیل شبکه‌های علم یکی از راه‌های توسعه فناوری است

تهران- ایرنا- دبیرعلمی کمیته زنان و علم و فناوری ششمین نشست استِپ گفت: تشکیل شبکه‌های علم و فناوری یکی از راه‌های توسعه علم و فناوری بین جوامع به ویژه دانشمندان جهان اسلام است.

مهناز ملانظری رئیس دانشگاه الزهرا (س) روز شنبه در افتتاحیه سومین «هفته جایزه مصطفی (ص)» در دانشگاه الزهرا (س) ضمن تبریک آغاز هفته وحدت و تقارن آن با هفته علم افزود: هدف یونسکو از نامگذاری این هفته بهره‌مندی بشری از ثمرات علم و فناوری و نوآوری و ایجاد فضای مناسب است.

وی بیان کرد: تاکید بر اهمیت علم‌، دانش و فنون از توصیه‌های مقام معظم رهبری برای رشد کشور است و بارها اعلام کرده‌اند که اقتدار و توان علمی کشور نشان از ظرفیت‌های علمی کشور است و کشوری که از علم تهی باشد، نمی‌تواند عزت و استقلال، امنیت و رفاه داشته باشد.

رئیس دانشگاه الزهرا (س) ادامه داد: در سال‌های اخیر نهادهای سیاست گذاری توسعه علم و فناوری تلاش‌های زیادی داشته‌اند تا زمینه‌های توسعه و فناوری را در راستای رشد و توسعه اقتصادی کشور فراهم کنند، طوری که از دهه ۷۰ شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه آموزش عالی و علم و فناوری بوده ایم.

ملانظری گفت: در حال حاضر در دانشگاه‌های ما به تقویت فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و همکاری‌های بین المللی در زمینه تبادل علم و فناوری و توسعه دیپلماسی تاکید بسیار می‌شود، دیپلماسی علمی و استفاده از علم وظرفیت‌های آن در عرصه ارتباط با یکدیگر، به عنوان راه و روشی برای ارتباطات جدید و تقویت ارتباط دولت‌ها و تامین منافع مالی است.

وی با اشاره به اینکه علم و روابط بین‌المللی عواملی هستند که بر یکدیگر تاثیر می‌گذارند و می‌توانند همدیگر را بهبود ببخشند، افزود: زبان بین‌المللی در ارتباطات بین‌المللی تاثیر دارد، دانشگاه‌های ما باید نقش پررنگ تری را در دیپلماسی علم و فناوری ایفا کنند و در این شرایط نقش آموزش عالی روز به روز سخت‌تر می‌شود.

رئیس دانشگاه الزهرا (س) بیان کرد: اگر بخواهیم دانشگاه‌های ما با دانشگاه‌های خارجی تعامل داشته باشند، توجه به توسعه علمی و ایجاد تبادلات با دانشگاه‌های خارجی و مشارکت با مراکز تحقیقاتی جهان بسیار اهمیت دارد؛ در این راستا دانشگاه الزهرا (س) توسعه همکاری‌های بین المللی را یکی از اهداف اصلی خود قرار داده و موفقیت‌های قابل توجهی در سال‌های اخیر به دست آورده است، تشکیل شبکه‌های علمی و فناوری یکی از راهبردهای توسعه علم و فناوری است که با توسعه این شبکه‌ها زیرساخت‌های توسعه و فناوری نیز فراهم می‌شود. 
ملانظری اظهارکرد: برگزاری جایزه مصطفی(ص) و نیز برگزاری نشست‌های استِپ بستری را فراهم می‌کند تا دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور از حضور افراد شاخص استفاده کنند و با ایجاد یک شبکه بین‌المللی در توسعه علم و فناوری نقش موثری ایفا کنند. امید است این رویداد علاوه بر تبیین گفتمان علم و فناوری منجر به زمینه‌سازی توسعه همکاری و علم و فناوری در عرصه بین‌المللی شود.

جایزه مصطفی(ص) به عنوان یکی از نمادهای شایستگی و برتری علمی در سطح جهان است که به صورت دوسالانه به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود و به اثری نوآورانه در مرزهای دانش تعلق می‌گیرد که توسط افرادی شاخص در حوزه‌های علم و فناوری ارائه شده و زمینه‌ساز بهبود زندگی بشریت باشد. تا کنون دو دوره از این جایزه برگزار شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha